W piątek, 29 lipca 2022 r. w siedzibie Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości w Legionowie odbył się briefing prasowy dot. wakacji kredytowych dla osób posiadających kredyty hipoteczne, które zaciągnęli na zakup bądź budowę mieszkania. W związku z wprowadzeniem tej nowej ulgi i możliwością złożenia wniosku już od dnia 29 lipca posłowie oraz samorządowcy z powiatów legionowskiego, nowodworskiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego przygotowali konferencję prasową przybliżającą temat nowego i korzystnego rozwiązania dla kredytobiorców.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy pełnomocnika okręgowego PiS, starosty wołomińskiego Adama Lubiaka i z udziałem m.in.: wiceministra rozwoju i technologii Piotra Uścińskiego, poseł na Sejm RP Dominiki Chorosińskiej, wicestarosty powiatu legionowskiego Konrada Michalskiego oraz radnych powiatu legionowskiego: Artura Stankiewicza i Marka Kuska, radnych Legionowa Katarzyny Skierkowskiej-Pacocha i Artura Pawłowskiego oraz pełnomocnika gminy Wieliszew Longina Jankowskiego.
Jest to kolejna ulga wprowadzana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, która pozwoli kredytobiorcom na zawieszenie spłaty rat kredytów w okresie najbliższych miesięcy.
Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenia spłaty nawet 8 rat kredytu hipotecznego.
Kredytobiorca sam decyduje o liczbie zawieszonych rat. W okresie zawieszenia kredytobiorca nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy oraz nie płaci raty kapitałowo-odsetkowej. Jeśli jednak kredyt jest ubezpieczony, to będzie ponosił w tym okresie opłaty z tytułu umowy ubezpieczenia. Wakacje kredytowe przysługują również osobie, która zaciągnęła kredyt na budowę domu, a także na zakup samej ziemi na cele budowlane. Pod warunkiem, że kredyt ten został zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe.
Z wakacji kredytowych można skorzystać na poniższych zasadach:
maksymalnie 2 raty w okresie
1 sierpnia – 30 września 2022 r.;
maksymalnie 2 raty w okresie
1 października – 31 grudnia 2022 r.;
maksymalnie 4 raty w 2023 roku – po jednej racie w każdym z kwartałów.
Wniosek można złożyć od 29 lipca do banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Można to zrobić osobiście w oddziale banku, pisemnie lub elektronicznie. Żeby skorzystać z wakacji kredytowych w danym miesiącu trzeba złożyć wniosek przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej za ten miesiąc (również w weekend przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej). Niektóre banki deklarują, że możliwe będzie złożenie wniosku również w dniu spłaty raty.
Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński zapewniał, że już od piątku, 29 lipca br. można składać wnioski o wakacje kredytowe. Zachęcał wszystkich Polaków, którzy mają kredyty do skorzystania z tego rozwiązania przygotowanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zwracał również uwagę, że warto skorzystać, a jedną z korzyści wakacji kredytowych może być przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na nadpłatę kapitału. Pozwoli to na zmniejszenie przyszłych rat.
W podobnym tonie wypowiadała się poseł na Sejm RP Dominika Chorosińska: „Z tej ustawy może skorzystać miliony Polaków związanych 2 milionami umów kredytowych… Rząd PiS wychodzi naprzeciw oczekiwaniom polskich rodzin. Wakacje kredytowe dają wolność w gospodarowaniu środkami finansowymi i możliwość nadpłaty kapitału kredytu. To realne wsparcie dla ponad 2 mln rodzin” – podkreślała.
Głos zabrał również wicestarosta powiatu legionowskiego Konrad Michalski podkreślając, że ta ustawa jest bardzo potrzebna Polakom: wojna, inflacja… rząd wychodzi naprzeciw potrzebom. W trudnych czasach dobry rząd pomaga mieszkańcom, tym bardziej, że możliwość nadpłaty kapitału jest bardzo korzystna. Krótko przedstawił ile i jakie środki otrzymał powiat legionowski z programów rządowych. „Dobry rok na trudne czasy” – podsumował swoją wypowiedź Starosta.
Zapraszamy na stronę internetową i fb redakcji KURIER W… – Tygodnik regionalny, gdzie zamieściliśmy nagranie z wypowiedziami uczestników konferencji prasowej.
Wakacje kredytowe to nie jedyne rozwiązanie dla kredytobiorców. Rząd wprowadził również nowy, korzystniejszy wskaźnik oprocentowania kredytów. Osoby, które mają kredyt mogą korzystać także z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Maksymalne wsparcie z Funduszu to 2 tys. zł, które może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy – czyli łącznie 72 tys. zł. W przypadku terminowych spłat rat, część wsparcia może być umorzona. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów. Dzięki rozwiązaniom, które realizuje rząd Prawa i Sprawiedliwości ok. 2 mln Polaków, którzy mają problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji, odczuje ulgę w portfelu.
– Instrumenty wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości pomogą wszystkim osobom posiadającym kredyty hipoteczne, pomogą polskim rodzinom przetrwać ten najtrudniejszy okres wzrostu inflacji spowodowanej m.in. agresją Rosji na niepodległą Ukrainę – mówił pełnomocnik okręgowy PiS, starosta wołomiński Adam Lubiak.
/J.Cz.
foto. KW + BP Piotra Uścińskiego/