Od 30 czerwca 2014 r. sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Węgrowie nosi imię naszego znakomitego rodaka Ignacego Jana Paderewskiego.
Uroczystość nadania imienia sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie odbyło się z udziałem zaproszonych gości, władz samorządowych, radnych powiatu i dyrektorów jednostek samorządu węgrowskiego. 30 czerwca 2014, sala konferencyjna w Starostwie Powiatowym w Węgrowie otrzymała oficjalnie imię Ignacego Jana Paderewskiego. Do tej uroczystości przygotowywano się od pewnego czasu. Sala została odnowiona: położono nową podłogę, zmieniono główne ściany i wykonano 2 specjalne tablice. Wygląd pomieszczenia w porównaniu do stanu poprzedniego znacznie się polepszył. Na ścianie obok wejścia zawisła tablica z wizerunkiem I. J. Paderewskiego i z słowami przez niego niegdyś wypowiedzianymi: „Nie przyszedłem po dostojeństwa, sławę, zaszczyty lecz, aby służyć, ale nie jakiemuś stronnictwu. Stronnictwo powinno być jedno: Polska i temu jednemu służyć będę do śmierci”. Na przeciwległej ścianie na identycznej błyszczącej płycie umieszczono stylizowany krzyż. Obecna sala wygląda godnie i stała się miejscem, którym można się pochwalić. Doskonale też wyglądała okolicznościowa ekspozycja zatytułowana „Ignacy Jan Paderewski( 1860- 1941) – Polak, Europejczyk, Mąż Stanu i Artysta”. Wystawa przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie składa się z kilkunastu plansz przedstawiających m.in.: obrazy i rysunku, plakaty z koncertów, zdjęcia z uroczystości oraz informacje na temat życia, twórczości, kariery muzycznej i politycznej artysty i patrioty, jakim był Ignacy Jan Paderewski. Wystawę można oglądać w sali konferencyjnej starostwa do 11 lipca br. Uroczystość poprowadził asystent starosty Krzysztofa Fedorczyka – Michał Postek.
Kilka słów na temat decyzji samorządu i radnych o uhonorowaniu wybitego Polaka skierował do zebranych starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk rozpoczynając uroczystość. To właśnie tu na terenie powiatu węgrowskiego spędzili wiele lat państwo Helena i I.J. Paderewscy. Majątek Julin w Kaliskach, położony w gminie Łochów, od 1919 r. stał się miejscem „pracy u podstaw” małżonki artysty – założyła Szkołę Hodowli Drobiu i Gospodarstwa Domowego dla Dziewcząt. Obecnie jest tam Dom Dziecka podlegający starostwu węgrowskiemu. Związki Państwa Paderewskich są od lat kultywowane i podkreślane w różnorodny sposób tak np. tradycją jest nadawanie Medalu Haliny i Ignacego Jana Paderewskich przez samorząd gminy Łochów, Izba Pamięci oraz obchody rocznic i aktywność Szkoły Podstawowej o imieniu H i I.J. Paderewskich w Julinie, uroczyste obchody 70 rocznicy śmierci I. J. Paderewskiego i ustanowienie 2011 r. – rokiem Ignacego Jana Paderewskiego, ufundowanie tablicy poświeconej artyście w kościele pod wezwaniem świętej Trójcy w Chmielniku na Ukrainie, gdzie został ochrzczony (urodził się w pobliskiej miejscowości Kuryłówka), wakacyjne wymiany polskiej i ukraińskiej młodzieży, wystawy i spotkania organizowane na terenie Ukrainy, wizyty delegacji w miejscach związanych z I. J. Paderewskim, udział polonii i władz z regionu Ukrainy w polskich uroczystościach i wiele innych.
Licznie zgromadzeni goście mieli przyjemność wysłuchać interesującej prelekcji poświęconej I. J. Paderewskiemu, którą wygłosił dr Jan Sęk. Przytoczył wiele mniej eksponowanych faktów z życia artysty i polskiego patrioty, pokazując jak ukształtował się wielki pianista, patriota i polityk, niezwykle oddany swojej Ojczyźnie. Następnie starosta węgrowski odczytał akt nadania imienia, a przedstawicielka węgrowskich harcerzy odsłoniła tablicę pamiątkową. Sala i tablica została poświęcona przez ks. prał. Leszka Gardzińskiego, proboszcza i dziekana węgrowskiego. Znana węgrowska pianistka- Maja Rumocka zagrała kilka utworów tego wybitnego artysty, co dodatkowo przybliżyło jego twórczość. W podziękowaniu za koncert starosta wręczył pianistce bukiet kwiatów.
Uroczyści odsłonięto wizerunku I. J. Paderewskiego oraz poświęcenia nowo wyremontowanej sali stało się okazją do wręczenia podziękowań. Z rąk wicestarosty Ewa Besztak otrzymali je: profesor Tadeusz Samborski – zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Jan Sęk – dyrektor Filharmonii Lubelskiej, Tadeusz Skoczek – dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, mgr Jan Engelgard – kierownik Dział Historyczny Muzeum Niepodległości w Warszawie i jednocześnie autor wystawy.
Profesor Samborski w imieniu marszałka Adama Struzika złożył gratulacje oraz podziękowania władzom powiatu, radnym, a przede wszystkim staroście za działania promujące wielką postać historyczną. „Jesteście mistrzami dyplomacji społecznej. Wasza inicjatywa i poziom realizacji są z najwyższej półki: kompetencji i smaku. Wynikają z troski o dziedzictwo, do którego należy nasz bohater”. Zapewniał, że sala pod takim patronatem będzie naprowadzać obradujących w niej radnych na właściwe myśli i działania. „Patron z kresów. Z wielkim umiłowaniem Ojczyzny – wierność i przywiązanie Go charakteryzowało” – przypominał zebranym. Podkreślał, że Węgrów i powiat węgrowski wpisał się w ten wymiar patriotyzmu.
Zwieńczeniem wydarzenia była podróż do Julina, by przedstawić zebranym gościom dziedzictwo, jakie pozostawili po sobie Paderewscy na terenie ziemi węgrowskiej.
/Janina Czerwińska/