ggg ggg ggg

Ponad 15 lat aktywnej edukacji historycznej w ramach Koła Historycznego „Wiarus”

„Historia – świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci,
nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości.”
(Cyceron)

W tym roku szkolnym przypada jubileusz 15-lecia istnienia Koła Historycznego „Wiarus”, działającego w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie. „Wiarus” ma na celu krzewienie wśród młodzieży wiedzy historycznej o Polsce, mieście Radzyminie oraz pielęgnowanie pamięci o naszych narodowych i lokalnych Bohaterach, w tym o Patronie Szkoły.

Uczestnikami zajęć w ramach Koła Historycznego „Wiarus” są uczniowie klas V-VIII, a ich opiekunem nauczyciel historii, pan Grzegorz Jeleń.
„Wiarus” rozpoczął swą działalność 1 X 2006 r. To właśnie podczas zajęć Koła w listopadzie 2007 r., (po obejrzeniu przez młodzież filmu A. Wajdy pt. „Katyń”) narodził się pomysł programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”.
Program, który objęty został Patronatem Prezydenta RP, ma na celu przywrócenie do narodowej pamięci sylwetek niemal 22 tysięcy oficerów, skrytobójczo zamordowanych przez NKWD w 1940 r., poprzez sadzenie imiennych Dębów Pamięci – żywych pomników każdej z ofiar. (Jeden dąb, jedno nazwisko z listy katyńskiej). Uroczysta inauguracja programu odbyła się 13 IV 2008 r. na Cmentarzu Poległych w Radzyminie, a jego realizacja odbywa się we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, którego założycielem i prezesem był ŚP o. Józef Joniec (1959-2010) – przyjaciel szkoły.

Na zajęciach Koła narodziła się idea programu edukacyjnego „Katyń…
ocalić od zapomnienia”, który zainaugurowano w 2008 r. na Cmentarzu Poległych
w Radzyminie.

Jedną z form działalności „Wiarusa” jest organizowanie sobotnich wycieczek (pieszych i autokarowych) z „wielką historią w tle”, które przybliżają uczniom miejsca szczególnie związane z dziejami naszej Ojczyzny.
Na przestrzeni lat młodzi pasjonaci historii byli częstymi gośćmi m.in.: na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego, warszawskiej Cytadeli. Wiedzę historyczną pogłębiali wędrując ulicami Warszawy, Radzymina, szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 r., wojny obronnej Polski 1939 r., szlakiem żołnierzy Armii Krajowej i antykomunistycznego podziemia, walczącego o wolną, sprawiedliwą i suwerenną Polskę. Stałym punktem naszych wycieczek jest Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. i św. Jana Pawła II, działające przy Parafii p.w. św. Jana Pawła II w Radzyminie.
Innym ważnym elementem pracy Koła są konkursy wiedzy, konkursy fotograficzne i plastyczne oraz szkolne gry dydaktyczne, które umożliwiają młodym entuzjastom historii sprawdzenie zdobywanych w szkole i domu wiadomości. W ciągu 15 lat działalności Koło Historyczne „Wiarus” przygotowało 27 okolicznościowych wystaw, poświęconych dziejom naszej małej i wielkiej Ojczyzny, zorganizowało 16 edycji szkolnego konkursu historycznego „Daty z życia ppłka pil. Mariana Pisarka – Patrona Szkoły”, 7 edycji konkursu historycznego „Polscy piloci Bitwy o Anglię”, 9 edycji konkursu o św. Janie Pawle II, a także 12 edycji konkursu fotograficznego „Bocian Biały – symbol Mazowsza” oraz 5 edycji konkursu fotograficznego „Konie, dumne konie”. Ponadto, zapraszano uczniów do udziału w konkursach fotograficznych, których tematyką była historia, zabytki i najnowsze dzieje Radzymina – Miasta Cudu nad Wisłą.
Konkursy wiedzy i okolicznościowe wystawy poświęcamy również patronom danego roku. (Naszym konkursom bardzo często towarzyszą szkolne gry dydaktyczne i szyfrogramy, które uczniowie mogą rozwiązać poprzez odnalezienie wskazówek ukrytych na wystawowych planszach oraz uczestnicząc w okolicznościowych apelach).
Od pierwszej edycji aktywnie włączamy się w doroczną kampanię IPN „Zapal światło wolności ofiarom stanu wojennego”. Sami również organizujemy akcje, zachęcające młodzież szkolną do udziału w obchodach świąt narodowych i ważnych historycznych rocznic.
W działalności Koła duży nacisk kładziemy na współpracę z lokalnym środowiskiem oraz integrację ponadpokoleniową. Uczestniczymy w różnych uroczystościach organizowanych m.in. przez radzymińskich Seniorów czy motocyklistów z „MotoCud” Radzymin, a także odwiedzamy wystawy przygotowywane przez ROKiS i Bibliotekę Publiczną MiG Radzymin.
W ramach realizowanych zajęć młodzież przeprowadzała wśród mieszkańców Radzymina ankiety i wywiady, dotyczące ich wiedzy na temat: odzyskania przez Polskę niepodległości, wojny polsko – bolszewickiej z lat 1919 – 1921, czy też wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przez gen.
W. Jaruzelskiego w 1981 r. (Warto podkreślić, że nasza pierwsza ankieta dotyczyła znajomości Bitwy pod Grunwaldem z okazji jubileuszu jej 600-lecia).
Szczególnie ważnym elementem naszej działalności jest opieka nad lokalnymi miejscami pamięci narodowej. Od lat regularnie odwiedzamy i staramy się dbać o żołnierskie mogiły, groby zasłużonych mieszkańców, obeliski i pomniki.
Od 2006 r. inicjatywy podejmowane przez kolejne roczniki członków Koła Historycznego „Wiarus”, wpisują się w realizację jednego z zasadniczych celów radzymińskiej „Stalowej Jedynki”, jakim jest kształcenie poczucia tożsamości narodowej i budowa w młodym człowieku pozytywnej postawy wobec Ojczyzny. Taki bowiem patriotyzm kojarzy się z szacunkiem dla historii, tradycji oraz wyraża się w trosce o przyszłość kraju i rodziny.
Relacje z naszych działań publikowane są w lokalnej prasie. (Na łamach „Kuriera W”, z którym współpracujemy od 2008 r. ukazało się już ponad
100 notatek prasowych, za co serdecznie dziękujemy redakcji).
Podsumowując te pracowite piętnaście lat naszej działalności, możemy z dumą powiedzieć swojemu Patronowi: Panie Pułkowniku, wierni lotniczej dewizie „miłość wymaga ofiary”, przyrzekamy przez następne lata zgłębiać narodową historię, dbać o pamięć polskich skrzydeł, naszą Ojczyznę i radzymińską ziemię.
Tym wszystkim, którzy wspierają działalność Koła pragniemy serdecznie podziękować. Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrekcji, Nauczycieli i Rodziców naszej szkoły za życzliwość i okazywaną pomoc. Tylko wspólnie możemy krzewić wartości wyznawane przez pokolenia naszych przodów, o które warto walczyć, za które warto umierać i dla których warto żyć.

/Koło Historyczne „Wiarus”/

1 174 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij