W ostatnich dniach nad terenem całego kraju przeszły fronty atmosferyczne powodujące niebezpieczną sytuację pogodową – występowanie silnych wiatrów oraz opadów deszczu. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie podejmowała szereg działań po przejściu silnych wiatrów w dniach 17-20.02.2022 r. na terenie powiatu wyszkowskiego.
Interwencji związanych ze skutkami silnego wiatru w weekend 19-20 lutego było 107.
W dniach 17-18 lutego 2022 r. na terenie naszego powiatu strażacy interweniowali łącznie 70 razy. Zgłoszenia dotyczyły powalonych drzew na domy i dachy, czy zerwania anten telewizyjnych. Zgłaszano zerwanie lub uszkodzenie linii energetycznych.
19 lutego wiatr uderzył ze zdwojoną siłą powodując ogromne straty i zniszczenia. Zdarzenia dotyczyły głównie przewróconych drzew, połamanych konarów i gałęzi, a także uszkodzeń budynków. W wyniku zdarzeń na szczęście nie było osób poszkodowanych. W działania zaangażowana były JRG oraz większość jednostek OSP z terenu powiatu wyszkowskiego. Dużym wyzwaniem dla strażaków stało się zapewnienie wszystkim poszkodowanym pomocy. Efektem wiatrów były połamane i powywracane drzewa, zerwane linie energetyczne i dachy. Tym razem wichura uszkodziła poważnie dachy na budynkach kilku szkół w powiecie: Szkole Podstawowej Nr 4 w Wyszkowie, Szkole w Nowych Wielątkach i poczyniła najpoważniejsze szkody w Szkole Podstawowej w Somiance.
19.02.2022 r. strażacy odnotowali rekordową ilość zdarzeń jednego dnia.
W związku z bardzo silnym wiatrem podjęto 76 interwencji.
Dodatkowo w sobotę, 19 lutego od rana wiał bardzo silny wiatr, który powodował zrywanie sieci i przerwy w dostawie prądu. W ciągu dnia w całym Wyszkowie nie było zasilania. Z powodu braku prądu pozamykano sklepy i lokale gastronomiczne. Także instytucje typu kino czy pływalnia nie mogły działać. Na jednym ze skrzyżowań doszło do wypadku, bo przestała działać sygnalizacja świetlna.
20 lutego od rana do Stanowiska Kierowania spływały kolejne zgłoszenia, do godz. 12.00 wpłynęło 17 zgłoszeń dotyczących skutków silnego wiatru z soboty, którego efektem były głównie powalone i pochylone niebezpiecznie drzewa.
Do godz.15.00 Stanowisko Kierowania przyjęło kolejnych 28 zgłoszeń dotyczących skutków wichury – głównie wiatrołomów. Kontynuowano także działania zabezpieczające w Szkole Podstawowej w Somiance polegające na usunięciu zerwanej więźby dachowej (blachodachówki) z wykorzystaniem podnośnika hydraulicznego
SHD 25.
/oprac, J.Cz.; fot. PSP Wyszków, Ł./