„Bądź jak patron naszej szkoły, w nauce biegły, w wysiłku wytrwały.
Bądź, jak On ojczyźnie wierny. Pamięcią otaczaj dni minione.
W przyszłość patrz z nadzieją. W ojczyzny sprawach bądź jak stal.
Pamiętaj nigdy nie bądź bierny. To dzięki Niemu i poległym tysiącom
żyjesz i uczysz się w wolnym kraju.”
(Joanna, lat 13)
Ubiegła środa 14 maja przejdzie do historii Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie, jako dzień szczególnie ważny. Tego dnia bowiem, obchodzono doroczne Święto Szkoły pod wymownym hasłem „Nasz Lotnik”!
W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej, uroczystości zainaugurowane zostały patriotyczną akademią na cześć patrona szkoły – ppłka pil. Mariana Pisarka, podczas której wierszem i pieśnią uczczono pamięć syna radzymińskiej ziemi, bohatera walk powietrznych Kampanii Wrześniowej 1939 roku, pilota Dywizjonu 303 w niedocenionej przez historię Bitwie o Anglię, dowódcę 308 Dywizjonu „krakowskiego” i dowódcę I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego.
W obecności licznie zgromadzonych gości, wśród których obecni byli: pan Aleksander Pisarek – brat Patrona Szkoły wraz z żoną Marią, córką Elżbietą i synem Zbigniewem, a także siostrzeńcem Jerzym Rasińskim, burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski, Jerzy Madler – prezes Klubu Seniorów Lotnictwa oraz Robert Gretzyngier z Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego, a także rodzice i nauczyciele, uczniowie przypomnieli najważniejsze daty z życia patrona szkoły. Uwagę zebranych zwracała również umieszczona na drabinkach sali gimnastycznej kopia powiększonego do formatu A1 pierwszego komiksu o ppłk pil. Marianie Pisarku pod tytułem „Ostatni lot”, autorstwa ucznia klasy VI b Pawła Wardaka. (Z radością informujemy, że wykonany przez Pawła komiks został wyróżniony w II edycji ogólnopolskiego konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”, zorganizowanego pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej przez Instytut Pamięci Narodowej).
Z kolei, spośród wykonywanych pieśni szczególnie mocno w pamięć wryły się gościom słowa utworu Elektrycznych Gitar „Dywizjon 303”, który obok hymnu szkoły jest zawsze wykonywany podczas uroczystości poświęconych patronowi. Ta pieśń najlepiej bowiem ilustruje powojenne losy naszych żołnierzy, pozostających po II wojnie światowej z dala od rodzinnych stron, w które nie dano im wrócić w glorii należnej chwały.
Niemniej jednak święto szkoły, to dla uczniów „Stalowej Jedynki” nie tylko czas wzniosły, ale i radosny, dlatego druga część programu miała nieco inny charakter. Na scenie pojawił się szkolny kabaret „Humorek”, który w prześmiewczy sposób pokazał, co dzieje się z „bykami ortograficznymi”. Okazało się, że uczniowie ciężko z nimi walczą, choć do całkowitego ich wyeliminowania ze szkolnych zeszytów droga jeszcze daleka. Na pewno następne pokolenia uczniów „Stalowej Jedynki” walkę tę podejmą i zwyciężą (a przynajmniej taką mamy nadzieję 🙂
W tym miejscu warto nadmienić, że całą akademię wraz ze scenariuszem przygotowali uczniowie kl. VI d i V b pod opieką wychowawców: p. Jolanty Cholewy i p. Doroty Poznańskiej oraz chórzyści pod batutą p. Joanny Bożyk. (Gratulujemy).
Na zakończenie części artystycznej, uczniowie otrzymali gromkie i w pełni zasłużone oklaski. Miłe słowa pod adresem młodzieży skierował burmistrz Radzymina pan Zbigniew Piotrowski, dziękując uczniom „Stalowej Jedynki” za sukcesy odnoszone na różnych polach szkolnej działalności, które rozsławiają Radzymin – Miasto Cudu nad Wisłą nie tylko w powiecie wołomińskim ale też w całej Polsce. W dowód uznania dla szkolnych osiągnięć gospodarz miasta wręczył dyrektor szkoły pani Elżbiecie Jeleń pamiątkowe medale z wyrytymi na nich słowami: „Bóg, Honor, Ojczyzna” i wizerunkiem świętego Jana Pawła II, który nawiedził naszą radzymińską ziemię 13.06.1999 roku.
Jak podkreślił burmistrz „Stalowa Jedynka” jest pierwszą szkołą, która otrzymała ten wyjątkowy medal, wydany z okazji kanonizacji Papieża – Polaka w limitowanej serii zaledwie 50-ciu egzemplarzy.
Słowa uznania dla uczniów i nauczycieli szkoły wyraził także p. Zbigniew Pisarek – bratanek Patrona mówiąc: „Widzę jak bardzo jesteście dumni z mojego wujka, stryjka. On patrząc, gdzieś tam z góry, z obłoków nieba na pewno jest dumny z was, z tego co robicie, aby pamięć o nim i o polskich lotnikach nigdy nie zaginęła”, a następnie życzył młodzieży wytrwałości w nauce i osiągania postawionych sobie marzeń i celów.
Z kolei prezes KSL pan Jerzy Madler stwierdził, że zawsze z radością przyjmuje zaproszenie i przyjeżdża do tej szkoły w Radzyminie, która z taką wytrwałością nawiązuje do przedwojennych tradycji polskiej szkoły. Która pełna jest patriotyzmu i miłości zarówno do małej, jak i dużej Ojczyzny.
Ubiegłośrodowe uroczystości to nie jedyne szkolne przedsięwzięcia zadedykowane pamięci jednego z asów polskiego lotnictwa. Przed nami jeszcze rozstrzygnięcie szkolnego konkursu historycznego „Daty z życia ppłk pil. Mariana Pisarka – patrona szkoły , Bieg Patrona, szkolne zawody sportowe „Sprawni jak lotnicy”, a także kolejna już edycja Szkolnej Odznaki Sportowej im. ppłk pil. Mariana Pisarka.
/opr. SP nr1, R.S. Lewandowski/