Rocznica urodzin i chrztu Norwida za każdym razem jest niezwykle i podniośle celebrowana przez mieszkańców, jak i władze samorządowe Gminy Dąbrówka. Wieszcz był i jest nierozerwalnie związany z naszą małą Ojczyzną. Jego związek z ziemią dąbrówecką podkreśla tablica, upamiętniająca chrzest poety, znajdująca się w parafialnym Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce.
Wybitności i wyjątkowości Cypriana Kamila Norwida nie sposób przecenić. W uznaniu zasług i wkładu Norwida w kulturę polską i światową, Rada Gminy Dąbrówka podjęła w formie uchwały, deklarację w sprawie obchodów 200. rocznicy urodzin poety i ogłosiła 2021 rok – Rokiem Gminnych Obchodów 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: JE Romuald Kamiński – Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Adam Lubiak – Starosta Wołomiński.
Uroczystości rocznicowe, upamiętniające chrzest poety odbyły się w niedzielę,
10 października. Rozpoczęto je przemarszem na cmentarz parafialny w Dąbrówce, gdzie na symbolicznym grobie matki Norwida – Ludwiki Norwid (z d. Zdzieborskiej) kwiaty złożyli: Sylwester Niźnik – Wójt Gminy Poświętne, przedstawiciele samorządu Gminy Dąbrówka oraz delegacja Szkoły Podstawowej im. C.K. Norwida w Dąbrówce na czele z dyrektorem, Stanisławem Wójcikiem. Młodzież szkolna wystąpiła natomiast z program artystycznym.
Następnie udano się do Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie Mszę Św. celebrował Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński. Jego Ekscelencja w piękny sposób wprowadził wiernych w twórczość poety mówiąc, że zasiew Norwida był niezrozumiały, ale bardzo znaczący dla całego dorobku. Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy obchodów mieli okazję zobaczyć magiczny pokaz niezwykłej techniki dynamicznego malowania kolorowym piaskiem.
W unikalny, przepiękny i wzruszający sposób, piaskowymi obrazami zostało ukazane „Dzieciństwo Cypriana Norwida”. Pokaz wzbudził ogromny zachwyt publiczności.
Na kolejne zaplanowane w ramach uroczystości zdarzenia zaproszono wszystkich gości do hali sportowej Szkoły Podstawowej im. C.K. Norwida. A wzięli w nich udział m.in.: Michał Prószyński – Szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Adam Lubiak –Starosta Wołomiński, przedstawiciele administracji samorządowej powiatu wołomińskiego, wyszkowskiego, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, szkolnych i kulturalnych, samorządowcy minionych kadencji Gminy Dąbrówka, Jacenty Matysiak – prezes Fundacji Museion Norwid, a także radni, sołtysi i mieszkańcy Gminy Dąbrówka.
Jako pierwsi zabrali głos gospodarze tego święta: Agnieszka Gryglas – Przewodnicząca Rady Gminy oraz Wójt Radosław Korzeniewski, który w swoim okolicznościowym przemówieniu zaznaczył: „Dzisiaj z dumą podkreślamy, ze ten wielki Norwid wywodził się z naszych stron. Że wydała go ta prosta i bezpoetyczna jakby się wydawało, mazowiecka ziemia. Dlatego cieszę się, że w Dąbrówce, w tak licznym gronie świętujemy Gminne Obchody 200. rocznicy urodzin i chrztu Norwida. Państwa obecność najwymowniej świadczy o tym, że rodzinna ziemia dąbrówecka i macierzysta parafia Cypriana Kamila Norwida pamięta o swoim wielkim rodaku”.
Głos zabrali także Michał Prószyński – Szef Gabinetu Politycznego MSWiA, Adam Lubiak – Starosta Wołomiński oraz Tadeusz Bulik – wójt Gminy Dąbrówka w latach 1994-2014, inicjator pierwszych „norwidowskich działań” w naszej społeczności.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie tego swoistego „norwidowskiego festiwalu” przekazała Anna Maniecka – dyrektor Gminnego Centrum Kultury – organizator uroczystości.
W cudownej, nastrojowej, przepięknej , kwiatowej scenografii na zakończenie odbył się wspaniały koncert symfoniczny pt. ,,Fortepian Chopina – Pamięci Cypriana Kamila Norwida” w wykonaniu artystów Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, pod batutą Szymona Makowskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu. Na fortepianie zagrała Nao Mieno – japońska pianistka, zwyciężczyni wielu konkursów pianistycznych, między innymi: II nagrody na PTNA Piano Competition, Grand prix na Sengawa Piano Audition, I nagrody na Chopin International Piano Competition ASIA, która na co dzień koncertuje na całym świecie od Japonii i Tajwanu aż po Austrię, i Polskę.
Była to niezwykła podróż w świat dźwięków, melodii, które tak silnie zdeterminowały twórczość wybitnych Polaków. Po raz kolejny mogliśmy przekonać się, że sztuka jest wspaniałym nośnikiem wartości, emocji, ale także treści kultury.
Bardzo dziękujemy wszystkim Państwu, którzy uczestniczyli w tych wydarzeniach.
Dziękujemy za obywatelską i patriotyczną postawę, bowiem jako społeczność gminna, lokalna, jesteśmy kustoszami wszelkich śladów pamięci, jakie pozostały nam po wybitnym Polaku, wywodzącym się z naszej małej Ojczyzny.
/Lidia Sikorska-Księżnik,
foto: Bogdan Śladowski/