ggg ggg ggg

„Powiat ostrowski może być przykładem dla innych powiatów w kilku obszarach” (08.04.2014)

W poniedziałek, 1 kwietnia Starosta Ostrowski wraz z przedstawicielami „Telewizji aMazing Ostrów Mazowiecka” odwiedził Wojewodę Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego w jego gabinecie w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Wojewoda udzielił wywiadu, w którym opowiedział o swojej kilkuletniej współpracy z powiatem ostrowskim oraz o swoich planach na przyszłość.

DSC_0022

Inwestycje drogowe

Pierwsze pytanie było związane z inwestycjami drogowymi, które powiat ostrowski otrzymał na przestrzeni ostatnich 7 lat. Wojewoda opowiedział o programie stworzonym przez rząd pn. „Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych”, dzięki któremu od 2008 roku samorządy mogą starać się o dofinansowanie na przebudowę dróg lokalnych. Wojewoda tłumaczył, że drogi te są bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju społeczności lokalnej.

– Powiat ostrowski należy do najaktywniejszych, jeśli chodzi o wykorzystanie środków z tego programu – mówił Wojewoda. – Dotacje są przyznawane na zasadach konkursowych, a projekty są oceniane przede wszystkim ze względu na kryterium bezpieczeństwa, gdyż chcemy stworzyć wzorzec dróg bezpiecznych. Jesteśmy województwem, gdzie bardzo dużo osób ginie na drogach. Cieszę się, że w powiecie ostrowskim i pan Starosta i gminy składają bardzo dobre wnioski. Dzięki temu w poprzednich latach na terenie powiatu ostrowskiego zrealizowano 7 projektów finansowanych w ramach tego programu, a na ten rok są przewidziane do realizacji 3 kolejne. Środki zostaną przeznaczone na drogę powiatową oraz dwie drogi gminne w gminach Wąsewo i Boguty Pianki.

Oprócz środków z NPPDL, gminy i powiaty mogą ubiegać się o dotacje na modernizację i poprawę jakości dróg, które są zniszczone przez klęski żywiołowe lub pełnią ważną funkcję związaną z przeciwdziałaniem klęskom żywiołowym. Wojewoda wytłumaczył, że chodzi tu o drogi przebiegające w obszarach nadrzecznych, ważnych dla straży pożarnej i innych służb ratunkowych, gdyż to nimi odbywa się dojazd do wałów przeciwpowodziowych w przypadku zagrożenia powodziowego lub podejmowane są działania ewakuacyjne osób mieszkających na terenach zagrożonych powodzią.

– W ramach tych środków zrealizowano też kilka projektów na terenie powiatu ostrowskiego – opowiadał Wojewoda. – Bardzo się cieszę, że dzięki harmonijnej współpracy z gminami, infrastrukturę drogową przebiegającą na całym obszarze wzdłuż Bugu, przez powiaty: łosicki, sokołowski i ostrowski, udaje się tak dobrze naprawiać.

Spółki wodne

Co roku Mazowiecki Urząd Wojewódzki przyznaje dotacje dla spółek wodnych. Niestety, jeszcze kilka lat temu na wielu obszarach województwa, nawet jeśli spółki istniały, działały w sposób mało efektywny. Poziom zbieranych składek był niski, a w wielu gminach i powiatach Mazowsza, spółki całkiem zniknęły. Wojewoda tłumaczył, że bez spółek wodnych nie da się utrzymać w należytym stanie melioracji szczegółowych, czyli tych najtrudniejszych – nie mogą tego zrobić ani samorządy, ani inne podmioty publiczne, ponieważ są one w rękach osób prywatnych. Dlatego tak niezbędne są spółki wodne.

– Cieszę się, że także dzięki przykładowi powiatu ostrowskiego i temu, że pan Starosta też wspiera swoje spółki wodne, inne powiaty zaczęły pracować nad ożywieniem swoich spółek – mówił Wojewoda. – Teraz dotacje, które możemy przekazać na melioracje szczegółowe są z roku na rok coraz większe. W tym roku spółkom wodnym przyznamy ponad 3 miliony zł.

Wojewoda pochwalił projekt przygotowany przez gminną spółkę wodną w Bogutach-Piankach. Jego zdaniem jest on bardzo ciekawy, wręcz wzorcowy dla całego województwa mazowieckiego. To pierwszy projekt, który wykorzystuje nowoczesne techniki mapowania, czyli mapę terenu wykonaną w ramach systemu informatycznego ISOK. System ten pozwala stworzyć m.in. mapę uwzględniającą ryzyko powodziowe. Wojewoda podkreślił, że powiat ostrowski może być przykładem dla innych powiatów w kilku obszarach.

Inwestycje oświatowe

Wojewoda opowiedział także o realizowanym od kilku lat programie „Radosna Szkoła”, którego celem jest przygotowanie szkół na przyjęcie sześciolatków. Skorzystały z niego niemal wszystkie szkoły na Mazowszu poprzez np. niewielkie dotacje na wyposażenie sal w zabawki edukacyjne lub trochę większe projekty związane z budową placów zabaw w sąsiedztwie szkół. W rozmowie poruszony został również temat zakończonego już programu „Moje Boisko – ORLIK 2012”. Program budowy boisk został zakończony, ale animatorzy, którzy opiekują się „Orlikami” i prowadzą na nich zajęcia, są nadal współfinansowani przez Urząd Wojewódzki.

– W powiecie ostrowskim zrealizowano 5 takich projektów: 3 w samej Ostrowi Mazowieckiej, a pozostałe 2 na terenie powiatu – mówił Wojewoda. – W województwie mazowieckim powstało blisko 400 wielofunkcyjnych kompleksów sportowo-rekreacyjnych, z których korzystają młodzi ludzie oraz osoby dorosłe. Zawsze zachęcam dorosłych do korzystania z „Orlików”, bo te boiska są nie tylko dla młodzieży szkolnej.

Rozmówca przypomniał, że „Orliki” nie mogą być zamykane po lekcjach na klucz, ale powinny tętnić życiem od świtu do późnego wieczora, a nawet po zmroku, gdyż są to boiska oświetlone.

Publiczna służba zdrowia

Pochwały otrzymał również ostrowski szpital powiatowy, który jest najważniejszą placówką służby zdrowia na terenie powiatu. Nasz SPZZOZ pełni ważną funkcję w systemie bezpieczeństwa w województwie mazowieckim ze względu na obecność szpitalnego oddziału ratunkowego oraz możliwość szybkiego przetransportowania pacjentów helikopterem do innych szpitali. Wojewoda podkreślił też, że szpital w Ostrowi jest szpitalem dobrze zarządzanym.

– Jest jednym z tych szpitali, które nie mają kłopotów finansowych, a dzięki zdobyciu akredytacji ma możliwość podnoszenia kwalifikacji swojego personelu. Problemem województwa mazowieckiego jest to, że stosunkowo niewiele szpitali poza Warszawą posiada akredytację – mówił Wojewoda. – Ostrowski szpital jest też placówką, w której lekarze mogą robić specjalizacje.

Rozmówca wyjaśnił, że wysoko wykwalifikowani lekarze, którzy przyjeżdżają robić specjalizację w Warszawie, zazwyczaj w niej zostają. Szpital w Ostrowi Mazowieckiej dzięki możliwości zrobienia w nim specjalizacji, ma szansę zatrzymania u siebie tych dobrych specjalistów.

Zarządzanie powiatem ostrowskim

– Od 8 lat obserwuje powiat ostrowski i muszę powiedzieć, że jest to samorząd powiatowy otwarty, samorząd, który wyznacza sobie ambitne cele, ale wie że, te cele są możliwe do zrealizowania tylko wtedy, kiedy podejmie się współpracę także z innymi – mówił Wojewoda. – Myślę, że na tym polega sztuka dobrego rządzenia.

Rozmówca podkreślił potrzebę współpracy z władzami gminnymi i z władzami wyższego szczebla tj. władzami województwa, kraju czy nawet Unii Europejskiej. Zdaniem Wojewody powiat ostrowski dzięki budowaniu swojej strategii polegającej na jednoczesnym odpowiadaniu na potrzeby mieszkańców oraz wpisywaniu w tę strategię rozwoju regionu i rozwoju państwa, może i potrafi sięgać po środki finansowe. Dzięki temu powiat zwiększa swój budżet, a tym samym potencjał inwestycyjny z korzyścią dla mieszkańców.

– Chciałbym życzyć abyście taką władzę powiatu mieli także po wyborach – mówił Wojewoda. – Mam nadzieję, że mieszkańcy potwierdzą ten mandat, to wysokie zaufanie, jakim cieszy się Zarząd Powiatu i pan Starosta.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

W tym roku Wojewoda Jacek Kozłowski postanowił startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem to najlepszy moment, aby swoją ogromną wiedzę i znajomość województwa wykorzystać teraz z pożytkiem dla tego regionu i tam, na poziomie europejskim. Jacek Kozłowski zdobył doświadczenie dzięki pełnieniu funkcji Wojewody, a wcześniej Wicemarszałka.

– Czuję się dobrze przygotowany – mówi kandydat. – Wydaje mi się też, że tu w województwie mazowieckim znajdzie się osoba, która przejmie moje funkcje, będzie miała nowe pomysły i będzie umiała kontynuować to, co udało mi się tutaj osiągnąć, a być może dodać do tego trochę nowych elementów.

Jacek Kozłowski opowiedział też o swoich dotychczasowych doświadczeniach związanych z polityką europejską, czyli m.in. zarządzanie europejskimi funduszami w województwie mazowieckim, reprezentowanie Polski w kilku zespołach eksperckich w Radzie Europy oraz zarządzanie programami przedakcesyjnymi przygotowującymi Polskę do członkostwa w Unii Europejskiej.

– Myślę, że będę umiał sobie poradzić i województwo mazowieckie, jeśli wyborcy mnie wybiorą, nie będzie miało powodów, aby wstydzić się takiego europosła, jakim mam nadzieję, będę.

W Parlamencie Europejskim

Wojewoda podkreślał, że dzięki wsparciu Wspólnej Polityki Rolnej, Mazowsze wykonało ogromny skok rozwojowy, dlatego jeśli dostanie się do Europarlamentu będzie dbał właśnie o rolnictwo. Jego zdaniem w mazowieckim rolnictwie jest potencjał.

– Produktywność polskiego rolnictwa, mazowieckiego rolnictwa jest dzisiaj na poziomie 60% produktywności rolnictwa krajów tzw. starej Unii, a więc jest potencjał do rozwoju – mówił. – Trzeba wspierać rolnictwo i bardzo bym chciał w tym obszarze w Parlamencie Europejskim działać. Myślę, że w powiecie ostrowskim rolnictwo jest jedną z głównych podstaw rozwoju powiatu. To jest siła naszej gospodarki, siła powiatu ostrowskiego.

Na koniec spotkania Wojewoda podziękował za rozmowę, a Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński podziękował za współpracę i życzył sukcesów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
PR

1 700 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Na mogiłach powstańców 1863 roku (08.04.2014)

6 kwietnia 2014 r. w miejscowości Kąty Wielgi w gminie Strachówka, powiat wołomiński odbyły się uroczystości z okazji 151. Rocznicu...

Zamknij