ggg ggg ggg

Wyszkowskie uroczystości z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do NATO (18.03.2014)

12 mara 2014 r. na terenie Wyszkowskiej Komendy Uzupełnień odbyła się uroczystość poświecona 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Uroczystość miała miejsce w odnowionej sali konferencyjnej WKU, gdzie przeszklone gabloty, flagi polskie, UE i NATO oraz poczet sztandarowy młodzieży w wyszkowskiego Zespołu Szkół nr 2 w strojach moro dodawały splendoru i specjalnej atmosfery. Na uroczystość przybyli w żołnierskich mundurach nie tylko kadra i funkcyjni WKU, ale również: prezes Związku kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych sierż. Józef Czerwiński, prezes Związku Żołnierzy WP ppłk rez. Mirosław Boruc, komandor Ligii Morskiej i Rzecznej Julian Bielawski, przedstawiciele Związku Piłsudczyków na czele z Konradem Wróblem. Z władz samorządowych udział wzięli: starosta wyszkowski Bogdan Pągowski, przedstawiciel Urzędu Miasta naczelnik Zdzisław Mikołajczyk oraz na czele młodzieży klas wojskowych dyrektor ZS nr 2 Grażyna Kalinowska wraz z kadrą pedagogiczną. W imieniu nieobecnego komendanta WKU obchody poprowadzili kapt. Agnieszka Krystman oraz mjr Marcin Sabadyn.
Informacje o 15.rocznicy i wstąpieniu Polski do NATO dokonała kapt. Agnieszka Krystman.

dscf0580

„Proces przystępowania Polski do NATO został zapoczątkowany w 1989 roku, po odzyskaniu przez Polskę suwerenności w realizowaniu polityki zagranicznej. W tym roku po raz pierwszy w historii NATO na obrady Zgromadzenia Parlamentarnego w Rzymie zostali zaproszeni parlamentarzyści z Polski. Rok później Polska i NATO nawiązały stosunki dyplomatyczne. Po likwidacji Układu Warszawskiego i rozpadzie Związku Radzieckiego Polska znalazła się w strefie zmniejszonego bezpieczeństwa. W 1994 roku przystąpiliśmy do programu „Partnerstwo dla pokoju”, którego celem było przygotowanie do współdziałania wojskowego z krajami NATO przez wspólne ćwiczenia wojskowe i zwiększanie kontroli cywilnej nad siłami zbrojnymi. Kolejnym krokiem przybliżającym wejście Polski do NATO były prowadzone zabiegi dyplomatyczne w celu uzyskania zgody państw NATO na przystąpienie naszego kraju do sojuszu. Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, działając na podstawie ustawowego upoważnienia, złożył 26 lutego 1999 roku podpis pod aktem przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego.
W dniu 12 III 1999 – Minister Spraw Zagranicznych RP prof. B. Geremek przekazał na ręce Sekretarz Stanu USA akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tą chwilą Polska stała się formalnie stroną Traktatu – członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Polska przystąpiła do NATO 12 marca 1999 r. i w dniu tym flaga Rzeczpospolitej Polskiej została uroczyście wciągnięta na maszt przed Kwaterą Główną NATO.
Wstępując do Paktu Północnoatlantyckiego zostaliśmy objęci gwarancjami bezpieczeństwa, płynącymi z Traktatu Waszyngtońskiego. Zyskaliśmy też szeroką możliwość aktywnego stabilizowania środowiska bezpieczeństwa, wspierając operacje NATO, zarówno te prowadzone niedaleko od naszych granic, jak i w odległych regionach świata. Członkostwo Polski w NATO było także „kamieniem milowym” w adaptacji naszych Sił Zbrojnych do współczesnych standardów wojskowych. Prowadzona od 2001 roku modernizacja sił zbrojnych przez kolejne lata umożliwiła unowocześnienie uzbrojenia, którego efektem finalnym jest Kołowy Transporter Opancerzony ROSOMAK, przeciwpancerne pociski kierowane SPIKE, czołgi LEOPARD, samoloty wielozadaniowe F-16. Przez kolejne lata obecności naszego kraju w NATO polscy żołnierze zdobywali nowe doświadczenia na misjach zagranicznych w Kosowie, Iraku i Afganistanie.
W efekcie Polskie Siły Zbrojne objęte reformą stały się mniejsze, ale skuteczniejsze. Obecnie dysponujemy nowoczesnym sprzętem i uzbrojeniem. Wysoko oceniane jest nasze zaangażowanie w działania podejmowane w ramach sojuszu. 15 lat po naszym wstąpieniu do NATO pakt ten stanowi wciąż ogromną wartość dla naszego bezpieczeństwa. Profesjonalizacja polskiej armii to nasza odpowiedź na charakter nowych zagrożeń. Nowe zagrożenia bezpieczeństwa mają bowiem tak kompleksowy i złożony charakter, że tradycyjna armia, oparta na przymusowym poborze, nie mogłaby sprostać zadaniom walki z nimi. Tylko zawodowe siły zbrojne, wsparte przez siły ochotniczej rezerwy – Narodowe Siły Rezerwowe mogą zapewnić nam właściwy poziom bezpieczeństwa. Polska aktywnie włącza sie w określenie roli NATO w najbliższej przyszłości. Szczególnie w kontekście niestabilnej sytuacji w wielu regionach, wzmacniania się pozycji Rosji i często agresywnej polityki tego kraju w relacjach z sąsiadami, czego aktualnym przykładem są wydarzenia na Ukrainie. Wchodząc do NATO potwierdziliśmy, że Europa jest silna wówczas, gdy się jednoczy. Polacy wnieśli do Sojuszu doświadczenia związane z utrzymaniem dobrych stosunków z sąsiadami i wpływania stabilizująco na cały region. NATO musi pozostać paktem obronnym, wojskowym, zdolnym do wspólnego, skoordynowanego działania w obronie swoich członków, ale także w obronie wartości.” Dzięki tej wypowiedzi zebrani mogli raz jeszcze docenić pozytywne skutki zawiązania sojuszu, który znacznie podniósł poziom bezpieczeństwa naszego kraju. To również podkreślał w swojej wypowiedzi starosta wyszkowski Bogdan Pągowski. Przypomniał, że z tą rocznicą jednocześnie obchodzimy 100 – lecie wybuchu I wojny światowej, która chociaż była złem, to dała nam odzyskanie niepodległości. „Warto pomyśleć, żeby nasza armia była dobrze wyposażona i państwo powinno zabezpieczyć jej utrzymanie… Nie żałujmy środków na armię, bo nam się to w przyszłości opłaci” – nawiązywał do czasów obecnych starosta. Głos zabrał Konrad Wróbel – celebrujący pamięć naszego oręża piłsudczyk, przypominając postać znanego kryptologa (Enigma), który pochodził z Wyszkowa, a my winniśmy mu pamięć i rozsławiać jego imię w Polsce i poza krajem.

Wyjątkowym momentem stało się wręczeni przez mjr Marcina Sabadyna na ręce dyrektor Elżbiety Kalinowskiej flagi NATO, by została umieszczona na maszcie w Zespole Szkół nr 2.
Następnie zebranych zaproszono na poczęstunek, a w trakcie dalszych rozmów i dzielenia się spostrzeżeniami każdy mógł pobrać materiały o działaniach naszych wojsk w NATO oraz otrzymać drobne pamiątkowe gadżety związane z rocznicą.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

2 342 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pierwszy taki mecz! (18.03.2014)

16 marca o godz. 13:30 na stadionie WOSiR odbył się pierwszy w historii Wyszkowa mecz futbolu amerykańskiego. Burmistrz Wyszkowa i...

Zamknij