ggg ggg ggg

Zbudowali szkołę na miarę pragnień społeczności i według wskazań patrona… (11.03.2014)

„Zbudujmy szkołę, gdzie uczniowie uczyć się będą tego, jak żyją ludzie i co czynić należy, by żyć pełnią wolnego ducha… (Janusz Korczak). Słowa naszego patrona trafnie odzwierciedlają pragnienie wszystkich, którym nie jest obojętny los młodego pokolenia” – mówiła Agnieszka Walaśkiewicz dyrektor Zespołu Szkół w Jasienicy podczas uroczystego otwarcia nowego budynku dla potrzeb 100-letniej szkoły.

dscf0305

Uroczystość odbyła się 7 marca, w piękny słoneczny dzień i z błogosławieństwem Jego ekscelencji biskupa Marka Solarczyka oraz udziałem burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka, radnych Rady Powiatu oraz radnych Rady Miejskiej na czele z przewodniczącym Krzysztofem Gajcym. Przybyli również znamienici goście: przedstawiciel marszałka Województwa Mazowieckiego Dariusz Grajda, reprezentanci Urzędu Gminy: wiceburmistrz Waldemar Banaszek, sekretarz Tomasz Jusiński, skarbnik Halina Kusak, wójtowie ościennych gminy: Strachówki – Piotr Orzechowski, Jadowa – Dariusz Kokoszka, Klembowa – Kazimierz Rakowski, księża: ks. Grzegorz Chojnicki, ks. Wojciech Lemański, ks. Zb. Iwański, emerytowani pedagodzy, Rada Rodziców z przewodniczącym Adamem Kisiel na czele, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych gminy oraz jednostek współpracujących ze szkołą. Gorąco witano radnych powiatowych: Janusza Tomasza Czarnogórskiego, Mariusza Dębińskiego, Sławomira Klocka, wiceprzewodniczących Rady Miejskiej: Adama Wojtyrę i Wł. Pawła Wydryszka, radnego i jednocześnie sołtysa Jasienicy Mirosława Szczotkę oraz pozostałych radnych.


Uroczystość poprzedziła msza święta w Kościele pw. Narodzenia Pańskiego w Jasienicy celebrowana przez ks. Grzegorza Chojnickiego i ks. Wojciecha Lemańskiego. Następnie zebrani przeszli w pochodzie prowadzonym przez poczty sztandarowe pod nowy budynek, gdzie przywitania dokonała dyrektor Agnieszka Walaśkiewicz. Do przecięcia wstęgi zaprosiła burmistrza Tłuszcza Pawła Marcina Bednarczyka, przewodniczącego Rady Rodziców Adama Kisiela, przewodniczącą samorządu uczniowskiego Paulinę Szymańską.
J.E. biskup Marek Solarczyk odmówił modlitwę, a następnie poświęcił zebranych i całą szkołę. Po przejściu na salę gimnastyczną rozpoczęto część oficjalną uroczystości. Przybyły poczty sztandarowe z ZS i SP im. Polskiej Organizacji Wojskowej w Ostrówku, ZS w Stryjkach, ZS im Zofii Solarzowej w Miąsem, ZS im. Wł. Podkowińskiego z Mokrej Wsi, ZS im. Jana Kielaka w Postoliskach, SP im. J.P. II w Tłuszczu, SP i Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Jasienicy. Powitano przybyłych gości, a na temat szkoły i wieloletnich inwestycjach zwiazanych z jej rozbudową mówiła dyrektor Agnieszka Walaśkiewicz.


„Witam wszystkich bardzo serdecznie w tym niezwykłym i szczególnie radosnym dla naszego środowiska dniu. Dla nas tym czymś wyjątkowym jest oddanie do użytku placówki oświatowej. 7 marca 2014 roku – to nie tylko dzień zapisany w kronice szkolnej, ale to dzień, który przejdzie do historii naszej miejscowości, gminy, to dzień, w którym otwieramy podwoje nowej szkoły. Chwila, która urzeczywistniła marzenia młodzieży, rodziców, nauczycieli, władz samorządowych, całej społeczności zapisze się na zawsze w naszej pamięci. Na realizację tej wspaniałej inwestycji z niecierpliwością czekali uczniowie, rodzice i pracownicy. Wielu gości zaproszonych na dzisiejszą uroczystość aktywnie wspierało dążenia władz gminy do szybkiego ukończenia budowy naszej szkoły. W imieniu uczniów i nauczycieli składam serdeczne podziękowania wszystkim osobom bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia. Myślę, że należy sięgnąć do historii do roku 2006. Pełniąca wówczas obowiązki dyrektora mgr Elżbieta Sobiesiak wkopała kamień węgielny pod budowę nowej placówki; to dzięki jej inicjatywie udało się rozpocząć to ogromne przedsięwzięcie.


Szkoła w Jasienicy istnieje blisko 100 lat. Pierwszy oddział szkoły powszechnej został założony przez aptekarza pana Szymerskiego w 1917 roku. Od 1931 roku do 1939 kierownikiem dwuklasowej szkoły w Jasienicy został Kazimierz Czechowski. Piętno wojny boleśnie dotknęło mieszkańców Jasienicy, gdyż w tym okresie doszło do całkowitego zniszczenia szkoły. Jednak lokalnej społeczności oraz p. Kazimierzowi Czechowskiemu bardzo zależało na krzewieniu oświaty, stąd też dążono do budowy szkoły. W 1958 r. udało się zrealizować zamiary i na przedwojennych fundamentach powstał budynek szkoły. Panu Czechowskiemu-seniorowi zdrowie pozwoliło kierować szkołą do 1967r. W tym też roku ,,pałeczkę” nad zarządzaniem szkołą przejął syn-Zygmunt, który, okazało się później, był wspaniałym zarządcą i dobrym gospodarzem. To właśnie dzięki niemu udało się rozbudować szkołę, tak pokaźnie, że w jednej z części najpierw uczyły się dzieci z klas I-III, a od 1999 r. mieściło się gimnazjum, doprowadzić wodę, założyć c.o, ogrodzić plac szkolny, wyasfaltować boisko. To również pan Zygmunt Czechowski był inicjatorem budowy Sali gimnastycznej, jej sfinalizowanie jednak przypadło kolejnemu dyrektorowi pani Teresie Wąsik, która w 1989 r. przejęła ster po swoim poprzedniku i w grudniu 1994 r. uroczyście otworzyła kolejny dobudowany budynek szkoły, w którym obecnie się znajdujemy. W 1999 r. wszystkich uczniów objęła reforma i w Jasienicy obok szkoły podstawowej utworzono gimnazjum na czele którego stanęła p. Elżbieta Sobiesiak. W 2006 r. na mocy uchwały Rady Gminy utworzono zespół szkół, którego dyrektorem została ww. p. Sobiesiak. Od 2007 r. w skład placówki weszło również przedszkole. Dzięki staraniom dyrektora szkoły, nauczycieli i rodziców w 2009 r. szkole podstawowej i gimnazjum nadano imię Janusza Korczaka. Prace nad budową nowej placówki trwały etapami, stąd też we wrześniu 2012 r. udało się otworzyć stołówkę, która, jak zapewne państwo zauważyli, jest nie tylko najlepsza w powiecie, ale też na miarę XXI wieku. W listopadzie tego samego roku zostało oddane do użytku boisko wielofunkcyjne. Całość w tej chwili, łącznie z nowym budynkiem, tworzy piękny kompleks.” – przywoływała wieloletnie wysiłki społeczności Jasienicy i historię utworzenia oraz trwania szkoły od blisko 100 lat. A następnie skupiła się na roli, jaką pełni szkoła i nauczyciele:

„Do zadań szkoły należy kształcenie, ale również wychowanie. Wszyscy jesteśmy świadomi jak wielkie znaczenie dla człowieka i jego rozwoju, ma okres nauki szkolnej. Słowa Korczaka są aktualne do dziś. Od poziomu wykształcenia, zaangażowania w proces wychowania zależy, jakie miejsce będzie zajmował nasz kraj we wspólnocie europejskiej. Czy będziemy tanią siłą roboczą czy będziemy współrządzącymi? Rodzina i społeczeństwo oczekują, że szkoła pomoże w ukształtowaniu młodej istoty na nowoczesnego, prawego obywatela RP. Trzeba tak kształtować jego rozum i serce, aby szanował każdego człowieka i troszczył się o rozwój duchowy, i materialny -o ojczysty kraj. Bardzo ważne i decydujące również o sukcesie szkoły są relacje pomiędzy nauczycielem i uczniem. To nauczyciel tworzy w szkole klimat przyjazny, klimat wzajemnego szacunku i tolerancji. Nauczyciel musi wciąż rozwijać się, dostrzegać to, co dzieje się dookoła. Nauczyciele i wychowawcy są ludźmi pełniącymi funkcję służebną wobec młodego pokolenia. Posługa to niełatwa i wymagająca cierpliwości.”. Dla uczniów również skierowała kilka słów: „Rozpoczęliście naukę w nowej i pięknej szkole. Powinniście być dumni, że marzenia byłych uczniów oraz wielu osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie stały się rzeczywistością. Musicie zapisywać ambitne karty historii. Szkoła daje nowe znakomite warunki, daje Wam szansę pełnego rozwoju i dobrego przygotowania do życia we współczesnym świecie.”.
Podkreśliła wielką rolę samorządu i burmistrza Pawła Bednarczyka, gdyż nowo otwarta placówka w całości została sfinansowana z budżetu gminy z ogromnym wsparciem ze strony społeczności Jasienicy. Bez ich pomocy i ofiarowanego wyposażenia, gdy do nowego budynku przeszli uczniowie z klas IV-VI oraz gimnazjum, stara cześć pozostałaby pusta. Szczególne podziękowania i uznanie wyrażono za pomoc okazaną szkole przez: – Radę Rodziców, która zakupiła regały dla dzieci z klas I-III, – ks. Wojciecha Lemańskiego wraz z radą parafialną Jasienicy, którzy zakupili wyposażenie do trzech sal dla ww. uczniów w ławeczki i krzesełka oraz krzyża do sali katechetycznej, – radną Danutę Opłotną, która zakupiła urządzenie ksero, – radnego Mirosława Szczotkę, który zafundował dwa telewizory do nowych sal.
Goście składali gratulacje oraz wręczali z tej doniosłej okazji upominki. Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk podkreślał zalety tego miejsca i warunków jakie stwarza się młodym ludziom, którzy tu będą zdobywać wykształcenia i z których, jak przypuszcza, w przyszłości będziemy dumni. Właśnie dla nich i tej przyszłości samorząd stara się by warunki te były jak najlepsze. Pomagają im w tym ideały i myśli przekazywane przez patrona szkoły i realizowane w życiu szkoły. Przewodniczący Rady Rodziców Adam Kisiel stwierdził, że to miejsce, jest i będzie dumą Jasienicy, a obiekt będzie służył wiele lat jasienickiej młodzieży. Przedstawiciel Marszała złożył gratulacje i odczytał list skierowany przez marszałka Adam Struzika do całej społeczności Jasienicy i Gminy Tłuszcz. Radny Janusz Krzysztof Czarnogórski wręczył na ręce Pani Dyrektor godło państwowe. Życzenia złożył również wójt Gminy Klembów Kazimierz Rakowski wspominając lata dzieciństwa i młodości, które spędził, jako mieszkaniec Jasienicy. Prezenty niezwykle przydatne szkole, czyli albumy i kolorowe publikacje wręczyła dyrektor biblioteki w Tłuszczu Bogusława Boguszewska oraz dyrektor przedszkola „Baśniowa kraina” w Tłuszczu. Zebrani obejrzeli również program słowno – muzyczny przygotowany przez młodzież. Rozpoczął się on od pięknie odtańczonego poloneza. W programie dzieci i młodzież przybliżyła postać patrona, przypomniała jego słowa, poglądy i przemyślenia. Zebrani mogli obejrzeć w specjalnym pokazie multimedialnym prezentacje dziejów szkoły. Historia zamknięta w fotografiach od tych najstarszych czarno – białych po współczesne kolorowe bardzo się wszystkim spodobała i została nagrodzona oklaskami. Na zakończenie wszystkich zaproszono na poczęstunek.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

2 642 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Inwestują w szkolnictwo i edukację (11.03.2014)

Na ostatniej sesji Rady powiatu przyjęto 7 uchwał. Jedna z nich dotyczyła zaciągnięcia pożyczki długoterminowej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska...

Zamknij