ggg ggg ggg

Nowe skrzydło Przychodni w Radzyminie już wkrótce będzie służyć pacjentom !!! (21.01.2014)

Rozbudowa Centrum Medycznego im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. SPZ ZOZ w Radzyminie, to jedna z najważniejszych inwestycji zdrowotnych w mieście, której koszt wraz z wyposażeniem opiewa na ponad sześć milionów złotych. Oczekiwana od kilkunastu lat przez mieszkańców adaptacja surowego skrzydła przychodni jest już na ukończeniu. – Przed nami już tylko odbiory techniczne – przyznaje z satysfakcją dyrektor SPZ ZOZ Grzegorz Krycki.

1

,,KW”: Panie dyrektorze, już na wstępie naszej rozmowy proszę przyjąć szczere gratulacje. Jeszcze nie przebrzmiały echa wywołane pierwszym miejscem waszej placówki w grudniowym rankingu finansowym miesięcznika FORBES, a tymczasem szykuje się kolejny sukces, którego jest Pan autorem. Aż trudno uwierzyć, że niszczejące przez lata skrzydło przychodni wygląda dziś tak pięknie.

Grzegorz Krycki: Dziękuję. Ja również cieszę się, że udało nam się w czerwcu 2013 roku ruszyć z rozbudową Centrum Medycznego, w tym adaptacją północnego niezagospodarowanego skrzydła budynku przychodni, oraz z remontem użytkowanego skrzydła.
Szczegółowe terminy realizacji poszczególnych prac objętych w projekcie oraz sprawne zarządzanie, to jedne z głównych czynników, dzięki którym już w lutym bieżącego roku na powierzchni około 860 m2 zostanie uruchomiona nowoczesna poradnia podstawowej opieki zdrowotnej i pracownia rehabilitacyjna.

2

Jakie zmiany zastaną pacjenci, którzy za kilka tygodni odwiedzą radzymińską przychodnię?

Po zakończonej adaptacji północnego skrzydła przychodni zostanie otwarta nowoczesna zinformatyzowana Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Hol, nowa rejestracja wraz z archiwum i kasą zlokalizowane są w nowo dobudowanej części, połączonej bezpośrednio z głównym wejściem i przejściem do części POZ. Najwyższe piętro północnego skrzydła przychodni zostało zaprojektowane na działalność administracyjną.
Natomiast na podstawową działalność leczniczą zagospodarowano 350 m2 parteru. Dzięki sprawnej logistyce, można było utworzyć siedem nowych gabinetów lekarskich, gabinet zabiegowy ze stanowiskami do spirometrii, EKG i Holtera oraz dwa gabinety konsultacyjno – zabiegowe z podwójnym punktem pobrań. Wprowadzono nowy system qms, który tworzy i porządkuje ruch pacjentów w kolejce oczekujących do punktu pobrań.

Na czym polega ten system? O kolejności przyjęcia pacjenta, będzie decydował numerek widniejący na wydruku, który wyda nam ustawiony w korytarzu biletomat?

Dokładnie tak. Wszystkie niezbędne informacje oraz numer z pobranego biletomatu będą wyświetlać się na monitorze. System qms to nie jedyne ułatwienie, wprowadziliśmy także elektroniczną rejestrację pacjenta, dzięki czemu w chwili zarejestrowania, dane pacjenta będą już dostępne w gabinecie lekarskim. We wprowadzonym systemie Optimed, lekarz będzie miał możliwość drukowania recept i niezbędnych skierowań. Poza tym, obecnie prowadzone są również starania umożliwiające wprowadzenie systemu pozwalającego na rejestrację pacjenta w trybie on-line.

3

Brzmi obiecująco, podobnie zresztą jak nowy oddział rehabilitacji. Mógłby Pan nam powiedzieć o nim coś więcej?

Usługi w zakresie rehabilitacji leczniczej będą świadczone na drugim piętrze nowego skrzydła, na powierzchni około 300 metrów kwadratowych.
Poradnia będzie miała oddzielną poczekalnię oraz rejestrację. W części fizykoterapeutycznej będzie uruchomionych 15 stanowisk, oprócz podstawowego sprzętu, pracownie wyposażono w wirówkę kończyn górnych i dolnych, aparat do elektroterapii i ultradźwięków BTL4825S oraz Donatello. Zakupiono również aparat do laseroterapii BTL4110 oraz Diaterma BTL6000. W części rehabilitacji ruchomej znajduje się duża sala gimnastyczna, gdzie jednocześnie może ćwiczyć 6 pacjentów. Pracownia kinezyterapii została dodatkowo wyposażona w zestaw do ćwiczeń w podwieszeniu Redcord Worcstation Profesional. Do dyspozycji pacjentów zostanie oddana szatnia oraz przebieralnia. Gabinet lekarski oraz punkt pielęgniarski zaprojektowano w samym centrum poradni rehabilitacyjnej. Nowością jest gabinet masażu, który został wyposażony w profesjonalny stół elektryczny segmentowy. Każda część rehabilitacyjna ma oddzielny sanitariat dla pacjentów.
Zaangażowanie w rozwój i modernizację tak wyjątkowej poradni spowoduje, iż będziemy jedyną placówką medyczną w powiecie wołomińskim proponującą tak szeroki zakres usług medycznych w ramach rehabilitacji zdrowotnej.

4

Oprócz zmian związanych z lokalizacją gabinetów, warto wspomnieć, iż w obiekcie wprowadzono nowoczesny system zarządzania energią. Na czym on polega?

Jest to system polegający na zastosowaniu indywidualnych regulacji ilości ciepła dla każdej ze stref za pomocą węzłów zmieszania pompowego.
Wprowadzona polityka zarządzania energią, a tym samym działalność na rzecz ochrony środowiska, pozwoliły na obniżenie wydatków ponoszonych przez nasze Centrum Medyczne.
Z drugiej strony są reakcją Polski na zapisy Protokołu z Kioto dotyczące obniżenia przez nasz kraj emisji wybranych gazów cieplarnianych, w szczególności dwutlenku węgla. Ponadto, na klatce schodowej zastosowano „system oddymiania klatki schodowej” oraz wdrożono system SAP – system sygnalizacji pożarowej. Jednak to nie jedyne wprowadzone systemy bezpieczeństwa, gdyż ze względu na inwestycje zainstalowano także system włamaniowy SWIN. Myślę jednak, że te szczegóły są mało interesujące dla mieszkańców.

5

Niewątpliwie, rozbudowa Centrum Medycznego im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Radzyminie, to jedna z najważniejszych inwestycji zdrowotnych w naszym mieście. Jakie są jej koszta?

Koszt rozbudowy wraz z wyposażeniem opiewa dokładnie na kwotę 6 196 228,21 złotych. Zostanie sfinansowane w całości w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

-Dziękuję za rozmowę.
/rozmawiał Rafał S. Lewandowski
foto: Anna Orlińska-Ounissi, R.L./

 

Surowe skrzydło przychodni Centrum Medycznego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku było naszym wyrzutem sumienia…
– przyznaje burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski

To Centrum to jest najwspanialszy, żywy pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku, który świadczy usługi zdrowotne i zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom Radzymina.
Tymczasem żaden montaż finansowy, żadne przedsięwzięcie, żadne rozmowy nie mogły być na przestrzeni lat na tyle skuteczne, żebyśmy mogli przystąpić do tej inwestycji. Oczywiście rozmowy tylko wtedy są skuteczne, kiedy podąża za nimi montaż finansowy przedsięwzięcia i pewna jego wizja.

6
Musze przyznać, że zatrudnienie pana dyrektora Grzegorza Kryckiego otworzyło w tym względzie zupełnie nowe horyzonty. Myślenie pana dyrektora – co z tym dalej zrobić – spotkało się z moimi oczekiwaniami. Z jego inicjatywy rozpoczęliśmy spotkania z różnymi firmami na temat potencjalnych montaży finansowych. Zaowocowało to tym, iż mniej więcej przed rokiem doszło do spotkania z przedstawicielami firmy SIEMENS, która zaproponowała nam kompleksowe rozwiązania modernizacyjne, łącznie ze wszystkimi pracami murarskimi, adaptacyjnymi i, co godne podkreślenia z rozwiązaniem zupełnie nowoczesnym, nie mającym precedensu w jednostkach służby zdrowia na terenie województwa mazowieckiego, a śmiem twierdzić, że pewnie i całego kraju.
Otóż, do całego cyklu adaptacyjnego wprowadzono program zarządzania energią. Już na samym początku zastanawialiśmy się nad tym co zrobić, żeby modernizacja surowego skrzydła nie generowała dużych, dodatkowych kosztów w utrzymaniu. I właśnie firma SIEMENS zaproponowała nam takie kompleksowe rozwiązanie, czyli uwzględnienie razem szpitala, przychodni i wszystkich budynków wchodzących w skład SPZ ZOZ. Udało nam się wprowadzić taki system zarządzania energią, który spowoduje oszczędności tak duże, że nowe skrzydło, które dzisiaj oddajemy, wkomponowało się w koszty przedsięwzięcia, jakie do tej pory pochłaniała energia.
Aspekt finansowy ma w tym przypadku ogromne znaczenie.
Proszę zwrócić uwagę, że w grudniu Centrum Medyczne znalazło się na pierwszym miejscu rankingu finansowego szpitali w Polsce, który opublikował FORBES.
To świadczy, ze idziemy dobrą drogą, że pan dyrektor Krycki zbudował bardzo dobry klimat. Na posiedzeniach Rady Społecznej SPZ ZOZ, na posiedzeniach Rady Miejskiej, jego program i cała ta filozofia jest akceptowana i przyjmowana z uznaniem. W tym miejscu chcę również podkreślić, że ważnym elementem realizacji całości tego zadania była i jest nadal, przychylność Rady Miejskiej w głosowaniu.

 

Dyrektor Grzegorz Krycki udowodnił, że jest człowiekiem świetnie przygotowanym do kierowania placówką służby zdrowia w trudnych czasach… – podkreśla wiceburmistrz Radzymina Andrzej Siarna

Wszyscy pamiętamy, że kilka lat temu radzymiński szpital znalazł się na liście placówek przeznaczonych do likwidacji.
Na przestrzeni kilku ostatnich lat, dzięki zaangażowaniu Gminy Radzymin i Urzędu Marszałkowskiego udało się jednak doprowadzić do jego modernizacji i rozbudowy, a co za tym idzie osiągnięcia wymogów jakie stawiała wtedy Kasa Chorych, a po reformie NFZ.

7
Dziś, po kilkunastu latach mamy kolejne wielkie wydarzenie, którym jest pięknie wyremontowane surowe skrzydło przychodni pod oddział rehabilitacyjny, jak również pod gabinety lekarskie i część administracyjną. W tym miejscu kłaniam się nisko i składam największe podziękowania dla dyrektora Grzegorza Kryckiego, który udowodnił, że jest człowiekiem bardzo operatywnym, świetnym menedżerem, świetnie przygotowanym do kierowania w trudnych czasach placówką służby zdrowia. Za jego przyczyną praktycznie na przestrzeni roku powstała piękna inwestycja w nowoczesnym wydaniu i nowoczesnym wyposażeniu. Dyrektor podjął duże wyzwanie, ponieważ osobiście kierował tą inwestycją. Wielkie gratulacje Panie Dyrektorze, oby tak dalej.
Służba zdrowia w Polsce wymaga moim zdaniem reform, ponieważ rozwiązania, które wprowadzono nie są skuteczne i nie zadowalają pacjenta. My jesteśmy w o tyle dobrej sytuacji, że całość, czyli szpital i przychodnia stanowią jeden zakład i bilansują się. Czyli my, jako gmina nie musimy się martwić wysokim zadłużeniem, tak jak inne samorządy, które mają szpitale powiatowe. Pierwsze miejsce naszego SPZ ZOZ w rankingu FORBES mówi samo za siebie.
Wracając jednak do nowego skrzydła przychodni. Cała inwestycja sięga ponad 6 mln zł. Koszty zostały praktycznie równomiernie rozłożone na gminę i SPZ ZOZ na kilka najbliższych lat.
Powstał obiekt mający nowoczesne rozwiązania techniczne, zarządzanie energią – mamy więc pełną kontrolę nad eksploatacją budynku. Myślę, że będą tutaj duże oszczędności. Należy w tej chwili w tym kierunku iść. Koszta eksploatacji budynków stale rosną, dlatego warto przyglądać się nowym technologiom i je wdrażać. Można powiedzieć, że Radzymin stawia na nowoczesne technologie i w miejsce przestarzałych instalacji zaczynamy wprowadzać nowe rozwiązania oszczędnościowe, które zostaną wykorzystane m.in. przy budowie nowego gimnazjum i sali gimnastycznej.

2 493 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
W ostrowskim szpitalu można zrobić rezonans (21.01.2014)

Od niedawna w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej posiada pracownię rezonansu magnetycznego. Urządzenie nie należy do...

Zamknij