ggg ggg ggg

Szlachetna Paczka nie tylko pomaga potrzebującym – spełnia marzenia (17.12.2013)

Ważny jest człowiek – ten, którego odnajduje wolontariusz i ten, który przygotowuje pomoc, bo SZLACHETNA PACZKA łączy. Biednych i bogatych” – głosi hasło ogólnopolskiej akcji – Szlachetnej Paczki, która w tym roku po raz pierwszy dotarła do Pułtuska. Jednak by Szlachetna paczka łączyła, potrzebna była bezcenna praca wolontariuszy i hojność wielu darczyńców również tych anonimowych.

DSC_5441

Zdajemy sobie sprawę, że nie dotarliśmy w tym roku do wszystkich potrzebujących. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku to się zmieni i będziemy mogli pomóc innym. Rodziny, które odwiedzaliśmy w tym roku również nie zakładają, że będą potrzebowały tej pomocy za rok. Dajemy im również impuls do działania, by zmienić coś w swoim życiu, by walczyć o polepszenie swojej sytuacji materialnej i swoje życie. Pomagamy w różnej sferze. Dla wielu nawet rozmowy były olbrzymim wsparciem i impulsem. Dla mnie również to było wielkie przeżycie. Nie da się tego opisać – do tej pory trudno się otrząsnąć. Wysłuchujemy przeróżne historie, dzielą się z nami swoim losem i trudami życia „– mówi Anna Poteraj-wolontariuszka Szlachetnej Paczki w Pułtusku.

Ktoś, kto na co dzień kładzie się spać we własnym domu, do ciepłego łóżka może nie rozumieć, co dla osoby z rodziny wielodzietnej, która od lat śpi na podłodze oznacza dostać łóżko w prezencie. Rodzina w niedogrzanym domu, gdy dostanie opał na zimę może odetchnąć z ulgą. Dla tych osób łóżko czy węgiel są bardziej potrzebne niż żywność. Dla innej rodziny artykułem pierwszej potrzeby są ciepłe buty dla dzieci lub mąka.

DSC_5421

 

Wśród prezentów ofiarowanych potrzebującym były również poza artykułami pierwszej potrzeby telefony, laptop, palmtop, zabawki, biurko, krzesło do biurka, komody szafy, lodówki…

To były już marzenia dzieci, które darczyńcy z własnej woli przy okazji akcji Szlachetnej Paczki chcieli spełniać. Z założenia bowiem Szlachetna Paczka zapewnia pomoc w zakresie żywności, środków chemicznych, odzieży i obuwia.

Rodziny czytając ankiety nie biorą pod uwagę jedynie artykułów pierwszej potrzeby, które zgłosiła dana rodzina. Chcą dobrowolnie spełnić nawet te największe marzenia” – komentują wolontariusze.

DSC_5395

 

W niedzielę późnym popołudniem w magazynie Szlachetnej Paczki, który mieścił się w Ośrodku Szklono -Wychowawczym zostało już niewiele paczek do rozwiezienia. Wśród nich duża i ciężka – nowa lodówka zakupiona przez darczyńcę dla jednej z rodzin. Wolontariusze bez oporów wzięli lodówkę i zanieśli na drugą stronę ulicy, gdzie mieszkała rodzina do której prezent miał trafić.

Na wolontariuszy w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla pokrzepienia czekał słodki poczęstunek oraz ciepła herbata. Takiej herbaty według przepisu siostry Melani z Pułtuska nie dostaniecie w żadnej restauracji. Sok malinowy, miód, goździki i pomarańcze nadawały jej niepowtarzalny i niezapomniany smak.

W „centrum dowodzenia” Szlachetnej Paczki mimo widocznego zmęczenia wolontariuszy panowała nieopisana życzliwość. Prawie koniec pracy, ale ciągle było jeszcze coś do zrobienia. Zliczanie wyników, sprzątanie sali a temu wszystkiemu towarzyszyły opowieści. Dzielili się wrażeniami z akcji, wnioskami, planami na przyszły rok i radością, której byli świadkami dowożąc paczki do rodzin.

Niektórzy darczyńcy zadeklarowali, że nie pozostawią swoich rodzin , które wybrali w tym roku. Wyrazili chęć stałej pomocy w razie potrzeby. To też jest piękne. Dowodzi, że akcja Szlachetnej Paczki ma głębsze znaczenie niż jednorazowe zrobienie paczki potrzebującym” – mówi Anna Poteraj.

Kiedy przywieźliśmy ponad 30 paczek do jednej z rodzi, nie wiedzieli co mają zrobić. Byli zaskoczeni, bo myśleli, że będzie jedna, góra dwie. Kiedy powiedziałam, że rozpakowujemy – dzieci z radości dosłownie rzuciły się do paczek. Inaczej nie da się tego opisać, ale to są niezapomniane chwile „– wspomina wolontariuszka Ania.

Wolontariusze nie ukrywają, że byli zaskoczeni ale i też zadowoleni z efektów akcji na terenie powiatu. Była obawa, że nie uda się pozyskać odpowiedniej liczby darczyńców, jednak okazało się iż nie brak osób prywatnych, które chcą pozostać anonimowe a pomogły i wsparły akcję. Jeszcze na kilka dni przed finałem Szlachetnej Paczki 20 rodzin potrzebujących z rejonu powiatu pułtuskiego nie miało zadeklarowanego darczyńcy. Jednak wyniki przerosły najśmielsze oczekiwania wolontariuszy w tym liderkę rejonu – Sylwię Ładę. Ostatecznie zdarzało się, że jedna rodzina miała kilku darczyńców.

Zaangażowanie liderki Sylwi Łady oraz umiejętność pozyskania wolontariuszy – ludzi chcących bezinteresownie poświęcić swój czas dla innych – zaowocowało niezapomnianymi świętami dla wielu osób.

DSC_5404

 

Dla mnie było ogromnym zaskoczeniem, kiedy 21 letnia studentka z Warszawy wzięła 3 rodziny. Zorganizowała grupę 85 osób, które spełniły marzenia tych 3 rodzin. Zrobili 3 ogromne paczki a w tym były między innymi – lodówka, pralka, komoda, szafy. W sumie zrobili po 22 paczki dla każdej z rodzi. Przyjechali na 3 samochody. Studentka poszła do rodziny, nie mogła słowa wypowiedzieć ze wzruszenia. Dzieci były zachwycone. Zaskoczeniem było, że młoda osoba tak się zorganizowała i zaraziła inicjatywą innych studentów. Sami rozwozili prezenty. Życzyła nam byśmy w przyszłym roku mieli więcej rodzin i zapowiedziała, że też wesprze za rok akcję w Pułtusku i sama będzie chciała pomóc większej liczbie potrzebujących. Byli tak zaangażowani, że każda paczka była zapakowana starannie i dla każdej rodziny inny kolor papieru” – wspomina siostra Melania z pułtuskiej Bazyliki.

Kobieta w 6 miesiącu ciąży jechała specjalnie z Warszawy by obdarować pułtuskie rodziny w potrzebie. Po drodze zepsuł się im samochód. Rano wyjechali z Warszawy a przez problemy na drodze byli po południu. Chciała pomóc i nic jej w tym nie przeszkodziło” – kontynuuje wspomnienia siostra Melania

W sumie przez dwa dni ciężkiej pracy – sobotę i niedzielę (7-8 grudnia) podczas finału Szlachetnej Paczki udało rozwieźć się wszystkie paczki do rodzin. Pomagali wolontariusze, osoby prywatne i pracownicy niektórych firm pułtuskich. 17 wolontariuszy wspierały swoją pomocą również siostry zakonne z Obrytego oraz z Pułtuska.

Blisko 100 tys zł wydali darczyńcy, którzy w tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka postanowili wesprzeć rodziny potrzebujące z Pułtuska i okolic. Ponad 40 rodzin z Pułtuska i powiatu dzięki hojności darczyńców będzie miało niezapomniane święta. Spełniły się nie tylko podstawowe oczekiwania co do odzieży, żywności, środków chemicznych, ale w wielu przypadkach największe marzenia wielu dzieci.

W tym roku Szlachetna Paczka po raz pierwszy zawitała do Pułtuska i jak zapewniają wolontariusze, nie zabraknie im zapału i sił na następny rok. Będą chcieli, by w ramach akcji spełniły się marzenia jeszcze większej liczby osób, które chwilowo lub długotrwale znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

980 darczyńców wsparło potrzebujące rodziny z powiatu. Średnia wartość jednej paczki wyniosła 2 836 zł. Liczba paczek nie przekłada się na liczbę darczyńców, gdyż jedną paczkę kompletowało w niektórych przypadkach kilka osób.

51 paczek, tona brykietu i łóżko – to wszystko trafiło do jednej z rodzin. Wzruszenie, jak mówią wolontariusze było nie do opisania, gdyż tego rodzina nie spodziewała się. Podobnie było w przypadku innej rodziny obdarowanej w sumie 32 paczkami.

DSC_5427

 

Za rok, jak zapewniają wolontariusze, będą chcieli pomóc znacznie większej liczbie potrzebujących rodzin. By do nich dotrzeć, czeka wolontariuszy dużo pracy – wywiady , pozyskanie informacji ze szkół i odpowiednich instytucji… Reszta w Waszych rękach – hojności darczyńców bez których akcja nie miała by racji bytu. Dobro i chęć niesienia pomocy połączyły biednych i bogatych.

Matka Teresa z Kalkuty mawiała: „Największym złem jest brak wrażliwości i miłości bliźniego oraz przerażająca obojętność w stosunku do sąsiada żyjącego na marginesie, dotkniętego wyzyskiem, moralnym zepsuciem, biedą i chorobą.” Dzięki wrażliwości na biedę wszyscy w jakikolwiek sposób zaangażowani w akcję Szlachetnej Paczki sprawiają iż to zło jest mniejsze.

Bernadeta Hamowska

 

2 624 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kamil Wiśniewski odebrał Puchar Świata FiM i pamiątkową plakietkę za zdobycie tytułu wicemistrza Europy w – kategoria Quad (17.12.2013)

Kolejny raz mamy okazję gratulować wyszkowskiemu zawodnikowi i mistrzowi jazdy quadami - Kamilowi Wiśniewskiemu. Podczas Zakończenia Sezonu Sportów Motocyklowych, który...

Zamknij