ggg ggg ggg

Wyśpiewany patriotyzm (19.11.2013)

Konkurs Pieśni Patriotycznej pod hasłem „Pieśń ujdzie cało” zaczerpniętym z poematu Adama Mickiewicza po raz czwarty odbył się w Pułtusku. Tym razem uczestnicy wystąpili w gościnnej Sali Kina Narew. Poprzednie edycje odbywały się na terenie Domu Polonii.

dsc_4761

Uczestnicy, którzy swymi występami przypomnieli tłumnie zgromadzonej publiczności pieśni w duchu umiłowania ojczyzny przyświecające walczącym o naszą wolność tym razem przyjechali nie tylko z okolic Pułtuska, ale również z sąsiednich powiatów – Nasielska i Makowa Mazowieckiego. To dowód, iż konkurs z rangi powiatowego ma szansę ewoluować do miana międzypowiatowego lub mazowieckiego.
W imieniu Izabeli Sosnowicz- Ptak- dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku, Andrzeja Doleckiego – wicestarosty i przedstawiciela Koła Związku Piłsudczyków RP oraz własnym, zebranych tłumnie gości i uczestników konkursu powitała Barbara Meredyk – dyrektor Liceum im. Piotra Skargi w Pułtusku.
4 edycja konkursu, który jest imponującym koncertem i powodem do krzewienia patriotyzmu poprzez wspólny śpiew i przypomnienia sylwetek bohaterów walczących za naszą wolność, stała się okazją do uhonorowania człowieka, który dzięki swej pasji stoi na straży lokalnej historii. Organizatorzy konkursu przyznali pułtuszczaninowi Edwardowi Malinowskiemu tytuł „Strażnika pamięci historycznej powiatu pułtuskiego”. Edward Malinowski jest kolekcjonerem militariów i dokumentów głównie związanych z Pułtuskiem. Jego zbiory można było niejednokrotnie podziwiać na wielu wystawach organizowanych na terenie Mazowsza.
Wśród zaproszonych gości na konkurs byli przedstawiciele Sekcji 13 Pułku Piechoty. Na rzecz koła stojącego na straży historii poprzez kontynuowanie tradycji 13 pp. Andrzej Grabowski przekazał broń białą. Prezent przekazał imieniu darczyńcy założyciel koła piłsudczyków w Pułtusku – pierwszy prezes Zdzisław Pieńkos.
W uznaniu zasług w kształtowaniu postaw obywatelskich za współorganizację konkursu pieśni patriotycznej, na wniosek koła w Pułtusku Związku Piłsudczyków RP, rozpatrzony przez kapitułę honorowej odznaki zarządu Krajowego Związku zostało przyznane szczególne odznaczenie. Honorową odznakę organizacyjną za zasługi dla Związku Piłsudczyków RP. Przyznano Barbarze Meredyk –dyrektor I LO im. Piotra Skargi w Pułtusku.
Ppłk mgr inż. Leszek Wieczorek -Wojskowy Komendant Uzupełnień w Wyszkowie, goszcząc w Pułtusku podczas konkursu pieśni patriotycznej do Wyszkowa zawiózł publikację „Historie lokalnych sztandarów”, która powstała w ramach programu operacyjnego Patriotyzm Jutra i dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski. W projekcie, dzięki któremu powstała cenna publikacja brali udział uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich. Ich zadaniem było odnalezienie sztandaru, sfotografowanie go i sporządzenie „metryki”  według wzoru załączonego w regulaminie. Uczestnicy brali udział w konkursie organizowanym między innymi przez Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku. Obejmował on sztandary funkcjonujące i historyczne związane z terenem Gminy Pułtusk, a rozstrzygnięcie miało miejsce we wrześniu.
Najważniejsze wyróżnienia i nagrody przyszły po ponad 2-godzinnym koncercie. Uczestnicy zaskoczyli jurorów bardzo starannym doborem repertuaru oraz wysokim poziomem wokalnym. Wśród zaproszonych osób nie mogło zabraknąć związanych rodzinnie z powiatem pułtuskim: Posła RP Henryka Kowalczyka oraz wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Tadeusza Nalewajka. Wiceminister czujnie wsłuchiwał się w koncert oraz obserwował uczestników konkursu, gdyż przypadło mu w udziale przyznanie nagrody dodatkowej – za siłę patriotycznego wyrazu. Wiceminister przyznał dodatkowo nagrodę indywidualną dla uczestnika, który jego zdaniem wykonaniem wokalnym oddał najlepiej duch patriotyzmu. Postanowił przyznać nagrodę, jak sam określił, „dla oficera z Pniewa” czyli Bartłomieja Grzechnik z Zespołu Szkół im. Arii Krajowej w Pniewie za wykonanie pieśni Wojciecha Młynarskiego pt. „Jutro Warszawa”. Wiceminister ofiarował „ciężki” prezent – imponujące wydanie powieści „Chłopi”. Prezent został wybrany z rozmysłem, gdyż jak skomentował Tadeusz Nalewajk, chciał by młodzież nie zapomniała jak Polska wieś wygląda.
Jury konkursowe w składzie Ryszard Poznakowski, Artur Miler i Fryderyk Pawelec miało trudne zadanie, gdyż jak mówił Ryszard Poznakowski „poziom był wysoki”.
Zmagania konkursowe okraszone rysem historycznym prezentowanych pieśni stworzyły niezapomniany spektakl muzyczno – słowny.
3 osobowy zespół w składzie Klaudia Stalmach, Aleksandra Ołtun i Weronika Kisiel z Publicznego Gimnazjum z oddziałami integracyjnymi w Dzierżeninie zaprezentował się w dwóch kategoriach – pieśń patriotyczna oraz pieśń kresowa. Utworem „Miejcie nadzieję” uczestniczki zainaugurowały zmagania konkursowe. W kategorii „Pieśń Kresowa” wykonały „Ostatni list – Katyń 1940”
Klaudia Iciak z PG im. Jana Pawła II w Świerczach wykonała polską pieśń wojskową i patriotyczną z 1918 roku pt „Rozkwitały pąki białych róż” znaną również pod tytułem „Białe róże”.
Uczestnicy zmierzyli się również z utworem wykonywanym przez Nataszę Urbańską w filmie Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920”. „Śpiewka 1920” dwukrotnie rozbrzmiała w Sali kina Narew za sprawą Zuzanny Nowakowskiej z Zespołu Szkół nr 2 w Pułtusku oraz Dominiki Balińskiej z PG im. Jana Pawła II w Gzach.
Jurry w „atmosferze wzajemnego zrozumienia i po olbrzymiej awanturze” postanowiło przyznać następujące nagrody w 3 kategoriach.
I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych jury przyznało Kamilowi Przewłodzkiemu z PG im. Jana Pawła II w Gzach za utwór „Prośba”. II miejsce otrzymał Bartek Grzechnik z ZSAK w Pniewie. III miejsce jurry przyznało Kindze Kisiel z PG w Zatorach za wykonanie pieśni „Taki kraj”. Wyróżnienia w kategorii szkół gimnazjalnych przyznano Dominice Balińskiej z PG w Gzach, chórowi z PG w Obrytem za „Pobór na dziewczyny” oraz zespołowi z PG Sławoja Felicjana Składkowskiego w Pomiechówku za utwór „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” ( Maria Piwowarek, Patrycja Winniak, Joanna Kostro-Olechowska).
Za siłę patriotycznego wyrazu nagrodę główną wyśpiewał sobie chór ZS im. Armii Krajowej w Pniewie wykonaniem pieśni „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Nagrodę ufundował Zarząd Powiatu w Pułtusku.
Karolina Ambroziak z PG nr 3 w Pułtusku zachwyciła jurorów wykonaniem pieśni „Rozstrzelana Armia”. Otrzymała I nagrodę w kategorii „Pieśń Kresowa”.
W kategorii Szkół ponadgimnazjalnych poza wyróżnieniami przyznano – III miejsce Justynie Rutkowskiej z LO przy ZSZ w Nasielsku za utwór „Niepodległa, niepokorna”. II miejsce wyśpiewała sobie Ewelina Wróblewska z LO im. Piotra Skargi w Pułtusku wykonując utwór „Warszawo ma”. Główna nagroda w kategorii szkół ponadgimnazjalnych trafiła do Malwiny Pawlewicz z LO im. Piotra Skargi w Pułtusku za pieśń „Ojczyzna”.
Adam Zaremba, który występował poza konkursem, otrzymał nagrodę specjalną. Wystąpił w pieśni Jacka Kaczmarskiego „Mury”. Nagroda specjalna trafiła również do chóru działającego przy Zespole Szkół nr 2 w Pułtusku za pieśń kresową pt. „Kresowy Płomień”
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa. Zwycięzcy i nagrodzeni w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody pieniężne oraz publikacje książkowe pt. „Historie lokalnych sztandarów”. Dodatkową nagrodą były publikacje książkowe, które ofiarował Poseł RP Henryk Kowalczyk.
Od 2008 roku konkurs pieśni patriotycznej organizowany był przez pomysłodawczynię mgr. Wandę Koniecką- Pieńkos. Od 2 lat w organizację konkursu oraz krzewienie patriotyzmu poprzez wspólny śpiew zaangażowało się Koło Związku Piłsudczyków RP oraz LO im. Piotra Skargi w Pułtusku. Z roku na rok przyciąga coraz liczniejsze grono uczestników.
Bernadeta Hamowska

Galeria zdjęć

2 455 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak pięknie i różnie składaliśmy hołd obchodząc Święto Niepodległości (19.11.2013)

Wyszkowskie obchody Święta Niepodległości w bieżącym roku zostały zaplanowane na kilka dni. 6 listopada odbył się w spotkanie burmistrza Wyszkowa...

Zamknij