1 marca wspominamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia walczącego przeciwko podporządkowaniu Polski Związkowi Radzieckiemu.
,,Żołnierze Wyklęci” nazywani także ,,Niezłomnymi”, należeli do różnych organizacji m.in.: Armii Krajowej Obywatelskiej, Narodowych Sił Zbrojnych (1942-1947) czy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz wielu innych. Za swoją walkę i upór zapłacili najwyższą cenę.
Data 1 marca jest symboliczna. Nawiązuje do 1 marca 1951 r., kiedy to w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
W dniu 1 marca odbyły się uroczyste gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiciele władz gminnych oraz dyrektor i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Trzciance złożyli kwiaty pod pomnikiem Piotra Kulasińskiego, mieszkańca Trzcianki, budowniczego szkoły, nauczyciela, należącego do „Niezłomnych”. Następnie w budynku szkoły w asyście pocztu sztandarowego odśpiewano hymn Polski. Wójt Wiesław Przybylski wpisał się do księgi pamiątkowej znajdującej się w sali upamiętniającej założyciela szkoły. Przybliżono postać patrona oraz odbyła się część artystyczna przygotowana przez najmłodszych uczniów z klas I-III. Złożono również kwiaty przy grobie Piotra Kulasińskiego na cmentarzu parafialnym w Brańszczyku.
/Gmina Brańszczyk/