ggg ggg ggg

W hołdzie Polakom zamordowanym przez Niemców w wąwozie nad Narwią

W ubiegłą niedzielę, 28 lutego na serockim cmentarzu, tuż po Mszy Świętej w parafialnym kościele, odbyła się uroczystość upamiętniająca mieszkańców Serocka i okolic, którzy 80 lat temu zostali zamordowani przez hitlerowców w nadnarwiańskim wąwozie.

To był czarny piątek w historii Serocka. 28 lutego 1941 r., w wąwozie nad Narwią rozstrzelano 22 osoby – mieszkańców ziemi serockiej i okolicznych wsi – wcześniej pojmanych w wyniku prowokacji gestapo i osadzonych w więzieniach w Ciechanowie, a potem w Pułtusku. Nazwisk dziesięciu osób straconych w wąwozie do dziś nie udało się ustalić.
W ubiegłą niedzielę, społeczność ziemi serockiej oddała hołd ofiarom zbiorowej egzekucji sprzed 80 lat. O godzinie 11:00 w kościele parafialnym odprawiona została okolicznościowa Msza Święta w intencji zamordowanych. Po zakończeniu Eucharystii, delegacja władz samorządowych udała się na cmentarz. Tam, ksiądz proboszcz Dariusz Rojek dokonał aktu poświęcenia odnowionej mogiły, do której w 1957 roku przeniesiono ekshumowane z wąwozu szczątki dwudziestu dwóch osób.
W imieniu mieszkańców gminy Serock, a także rodzin osób pomordowanych hołd ofiarom hitlerowskiej zbrodni poprzez złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy na mogile oddali: Burmistrz Serocka Artur Borkowski, Starosta Legionowski Sylwester Sokolnicki oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku Mariusz Rosiński.
(Z powodu obostrzeń związanych z pandemią ta część obchodów odbyła się bez udziału mieszkańców. Transmisję z uroczystości można obejrzeć na fanpejdżu Urzędu Miasta i Gminy w Serocku na Facebooku).
O godzinie 15:00 na fanpejdżu Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku została wyemitowana prelekcja dr Sławomira Jakubczaka, pt. „Czarny piątek 28 lutego 1941 roku w Serocku”.
Warto nadmienić, że w Izbie Pamięci oraz w Bibliotece dostępna jest już dla mieszkańców bezpłatna publikacja autorstwa dr Sławomira Jakubczaka, poświęcona temu tragicznemu wydarzeniu.
Urząd Miasta i Gminy w Serocku żywi nadzieję, że przypomnienie tej tragedii zainicjuje także w Państwa rodzinach wspomnienia i rozmowy, dzięki którym poznamy więcej faktów o samym wydarzeniu, ale także o osobach, które w serockim wąwozie straciły życie. Jak wspomniano, nazwiska dziesięciu z nich wciąż pozostają nieznane.
Cześć Ich Pamięci!

/opr. KW, źródło: UMiG Serock/

915 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie podziękował bryg. Andrzejowi Wysockiemu za wieloletnią, wzorową współpracę

Z dniem 24 lutego br. odszedł na zaopatrzenie emerytalne Komendant Powiatowy PSP w Wołominie bryg. Andrzej Wysocki. Z okazji zakończenia...

Zamknij