W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną Rząd RP reaguje na bieżąco i wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Od ubiegłej soboty, 24 października cała Polska objęta została obostrzeniami czerwonej strefy. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił zmiany w dotychczasowych zasadach bezpieczeństwa.
Szkoły podstawowe w klasach 4–8 przeszły na tryb nauczania zdalnego. Lokale gastronomiczne zostały czasowo zamknięte, mogą sprzedawać jedzenie wyłącznie na wynos. W godz. od 8:00 do 16.00 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie mogą same wychodzić z domu, tylko pod opieką dorosłego. Seniorów po 70. roku życia również obowiązuje zakaz wychodzenia z domu, chyba, że do pracy, po zakupy lub w celu sprawowania kultu religijnego.
Nowe obostrzenia obowiązujące w strefie czerwonej:
zgromadzenia publiczne do 5 osób;
limit osób w sklepach – 5 osób na jedną działającą kasę w placówkach do 100 m kw.;
działalność gastronomiczna możliwa tylko w formie posiłków na wynos;
zakaz organizacji imprez okolicznościowych m.in. wesel;
maksymalnie 1 osoba na 7 metrów kwadratowych w kościołach;
w transporcie publicznym nie może być zajętych więcej, niż 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc;
nauka zdalna dla uczniów klas 4–8 SP, szkół ponadpodstawowych i wyższych;
ograniczenia w przemieszczaniu się dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia (od 8:00 do 16:00 od poniedziałku do piątku pod opieką dorosłych);
ograniczenia przemieszczania się osób powyżej 70. roku życia;
zawieszona działalność siłowni, basenów i aquaparków;
wydarzenia sportowe bez udziału publiczności.
1,5 METRA – MINIMALNA ODLEGŁOŚĆ MIĘDZY PIESZYMI
Obowiązuje nakaz utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.
ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH
Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.: na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni, w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej. Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży.
SENIORZE, ZOSTAŃ W DOMU!
Apelujemy o ograniczenie przemieszczania się seniorów – zwłaszcza osób po 70. roku życia. Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to program pomocy seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez: rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy. Dzięki niemu osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w tym trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
(Specjalna infolinia dla seniorów – 22 505 11 11).
Zalecenie DDMA+W
Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:
Dystans
Dezynfekcja
Maseczka
Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
Wietrzenie
Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych. Walkę z zagrożeniem wspiera także aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do wszystkich zasad sanitarnych!