ggg ggg ggg

Obrońcom Ziemi Serockiej 1920 roku

Walki na ziemi serockiej w sierpniu 1920 r. są ciągle słabo znanym epizodem Bitwy Warszawskiej. W ramach obchodów 100-lecia wielkiego zwycięstwa władze samorządowe zainicjowały szereg przedsięwzięć mających przybliżyć mieszkańcom wydarzenia, które rozegrały się na terenie dzisiejszej gminy Serock. Jednym z nich była ceremonia nadania mostowi w Wierzbicy imienia „Obrońców Ziemi Serockiej 1920 roku”.

Gminne obchody 100. rocznicy Cudu nad Wisłą rozpoczęły się w środę, 12 sierpnia ceremonią złożenia kwiatów na grobie sierż. Kazimierza Kozłowskiego, który jest pochowany na cmentarzu parafialnym w Woli Kiełpińskiej. Hołd lokalnym bohaterom, poległym w 1920 r. oddano także na cmentarzu w Serocku.
Symbolicznym aktem było odsłonięcie pamiątkowej tablicy na rynku a także nadanie imienia mostowi w Wierzbicy. (Odtąd przeprawa nosi nazwę: „Most im. Obrońców Ziemi Serockiej 1920 roku”).
W sobotę, 15 sierpnia o godz. 9:00 w Kościele garnizonowym w Zegrzu, odprawiono uroczystą Mszę Św. z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego.
W poniedziałek, 17 sierpnia w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyło się okolicznościowe spotkanie, które poprowadził dr Mirosław Pakuła. Rozpoczęła je „Śpiewka 1920” we wzruszającym wykonaniu dziewcząt ze Stowarzyszenia Miłośników Skubianki. Zajmujący referat pt. „Cud Wisły dziełem Narodu” wygłosił prof. Janusz Odziemkowski (nagranie prelekcji dostępne jest na stronie fb Izby Pamięci i Tradycji Rybackich). Tuż po nim odbyła się premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Obrona ziemi serockiej w sierpniu 1920 roku” wg scenariusza, w reżyserii i z narracją Mirosława Pakuły. Zdjęcia i montaż filmu wykonał Artur Spodobalski. Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji filmu zostały skierowane m.in. do rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Historyczno – Edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich oraz Stowarzyszenia Miłośników Skubianki. (Film także można obejrzeć na profilu fb Izby Pamięci).
Spotkanie w Centrum Kultury zakończyła promocja książki „Serockie drogi do niepodległości”. Była to okazja do otrzymania bezpłatnego egzemplarza publikacji z podpisami współautorów.
(Rzeczoną publikację a także inne książki poświęcone historii ziemi serockiej można otrzymać bezpłatnie w ramach akcji „Zaczytaj się w Serocku”, odwiedzając Izbę Pamięci do 13 września br.).
W dniach od 1-10 VIII przeprowadzony został na fb konkurs wiedzy o Bitwie dla mieszkańców. (Uczestnicy mogli zdobyć książkę „Bitwa Warszawska 1920 r. Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Serock, Wieliszew” autorstwa Krzysztofa Klimaszewskiego i Mirosława Pakuły).
Ponadto, w program obchodów wpisały się również takie wydarzenia, jak: otwarcie wystawy outdoorowej pt. „Bitwa o wszystko. Walki na ziemi serockiej w sierpniu 1920”na rynku; ostatni etap wyścigu kolarskiego Tour Bitwa Warszawska, rozegrany 14 sierpnia na terenie gminy Serock; koncert okolicznościowy w Kościele w Woli Kiełpińskiej, który odbył się 26 lipca oraz przekazanie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w dn. 30 lipca na ręce burmistrza Serocka Artura Borkowskiego i sołtysa wsi Dębe Wiesława Winnickiego tablicy „Miejsce Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 r.”.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy mieszkańcom za udział w uroczystościach i zachęcamy do dalszego pogłębiania wiedzy o wydarzeniach 1920 r. na ziemi serockiej.
/opr. rl, foto: UMiG Serock/

1 351 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Husarzy znów zwyciężyli w Pułtusku

Kolejny już raz w dniach 12 – 13 września 2020 r. w Pułtusku husarze w Turnieju walczyli o pierścień króla...

Zamknij