ggg ggg ggg

Projekty realizowane na terenie gmin obszaru Zalewu Zegrzyńskiego ze środków Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński: (23.07.2013)

W minioną środę, 17 lipca w Nieporęcie, a następnie w Radzyminie symbolicznym przecięciem wstęgi oficjalnie przypieczętowano kolejne ważne dla rozwoju naszego regionu projekty, których realizacja była możliwa dzięki istnieniu Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński.


Dzięki powołaniu i funkcjonowaniu tej jedynej na Mazowszu Lokalnej Grupy Rybackiej, zarówno samorządy gminne, jak też przedsiębiorcy i instytucje działające na terenie objętym jej zasięgiem, (w skład LGR wchodzą bowiem przedstawiciele sektora społecznego, gospodarczego i publicznego), mogły ubiegać się o środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich – PO Ryby 2007-2013”.
O tym, że warto było zabiegać o unijne środki z EFR niech świadczy fakt, że ich wydatkowanie odbywało się w ramach opracowanej oddolnie (a więc przez samą LGR) lokalnej strategii rozwoju danego obszaru, dzięki czemu wachlarz inicjatyw i inwestycji mogących uzyskać dofinansowanie był dość szeroki.
– W sumie wpłynęło do nas 213 wniosków, z których aż 212 otrzymało ocenę pozytywną. Jednakże z uwagi na limit środków do realizacji wybranych zostało siedemdziesiąt z nich – mówi pan Edward Trojanowski. Prezes Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński dopowiada przy tym, iż w chwili obecnej większość z nich, bo aż 56 ma już podpisane umowy na realizację, które łącznie opiewają na niebagatelną kwotę blisko 12 milionów złotych. (Tymczasem już wkrótce podpisane zostaną kolejne umowy).
Trzeba przyznać, że gama projektów realizowanych ze środków EFR, dzięki Lokalnej Grupie Rybackiej Zalew Zegrzyński jest naprawdę szeroka i imponująca. (Świadczy o tym lista, którą publikujemy obok artykułu. Zresztą, można było się o tym przekonać naocznie również podczas ubiegłośrodowych uroczystości w Nieporęcie i Radzyminie).
Tuż przed godziną 11-stą na terenie przystani ośrodka „Parasol” w Nieporęcie, w obecności wójta gminy Sławomira Macieja Mazura, prezes LGR ZZ Edward Trojanowski dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi na jednym z dwóch zakupionych katamaranów wycieczkowych, które będą pływały po Zalewie Zegrzyńskim. Następnie, odbyła się ceremonia przekazania szybkiej i nowoczesnej łodzi patrolowej dla Straży Rybackiej. Nieporęcką część uroczystości przypieczętowano krótkim rejsem po Kanale Królewskim (Żerańskim), podczas którego wójt Sławomir Maciej Mazur zaprezentował prezesowi Trojanowskiemu i towarzyszącym mu współpracownikom, będąca jeszcze w przebudowie kładkę dla pieszych, której modernizacja również była możliwa dzięki środkom pozyskanym w ramach LGR.
Wczesnym popołudniem delegacja LGR ZZ dotarła do Radzymina. Druga część uroczystości miała miejsce na terenie Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ul. Komunalnej, gdzie na przybycie gości oczekiwał już dyrektor placówki Jerzy Stwora wraz z burmistrzem miasta Zbigniewem Piotrowskim oraz prezesem stołecznego ZDZ Robertem Lenartem. Po krótkim powitaniu, podczas którego dyrektor Jerzy Stwora wręczył gościom pamiątkowe albumy promujące powiat wołomiński, delegacja udała się do pomieszczeń pracowni stolarskiej. Tam, nastąpiło uroczyste oddanie do użytku nowoczesnego centrum obróbczego CNC Holz Herr Pro Master Konsol 7018. Jak przypomniał zebranym prezes LGR ZZ Edward Trojanowski – Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie Oddział w Radzyminie od grudnia  2011 r. jest członkiem zwyczajnym Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński, której misją jest mobilizacja społeczności lokalnej na rzecz wykorzystania rybackich tradycji i potencjału obszaru Zalewu Zegrzyńskiego dla budowania konkurencyjnego i innowacyjnego regionu w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. Niewątpliwie, ta nowoczesna maszyna będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju zakładu w Radzyminie, który pełni ważną rolę edukacyjną, szkoleniową dla podregionu radzymińskiego, a tym samym, dla całego lokalnego sektora gospodarczego. Warto zauważyć, że jest to jedyna tego typu obrabiarka na tym terenie – podkreślił z dumą prezes Trojanowski.
Tuż po oficjalnym przecięciu wstęgi, zgromadzonym gościom przedstawiono możliwości techniczne urządzenia i zademonstrowano jego działanie. Jak wyjaśniła pani technolog maszyna jest automatyczna. Kompleksowo wierci, wycina elementy do mebli w danym wymiarze, wycina i frezuje napisy. Można zaprogramować wiele operacji na jednym elemencie. Można też wycinać wszystkie elementy krzywoliniowe zaprojektowane na specjalne zamówienie. Możliwości są więc bardzo duże, ponieważ można tworzyć wiele ciekawych rzeczy i realizować wszystkie niemal wizje projektantów mebli. Po zakończeniu prezentacji goście zaproszeni zostali do zwiedzenia całego obiektu i zapoznania się z gotowymi wyrobami radzymińskiej pracowni. – ZDZ Oddział Radzymin swoją działalność produkcyjną i handlową w obszarze meble prowadzi pod szyldem znaku towarowego „mebleradzymin”. Od kilkunastu lat jest jednym z największych producentów mebli na zamówienie na naszym lokalnym rynku usług. Odbiorcami usług są zakłady, przedsiębiorcy i instytucje oraz osoby indywidualne, dla których to wykonywane są meble biurowe zwykłe i specjalistyczne, kuchnie, garderoby, sypialnie, biblioteki, zabudowy wnękowe z drzwiami przesuwanymi w systemach INDECO – wyjaśniał dyrektor Jerzy Stwora i z dumą podkreślał, że nowoczesny park maszynowy, zgrana, doświadczona załoga oraz profesjonalni projektanci zapewniają wykonanie usługi na najwyższym gwarantowanym poziomie. Zakres oferty obejmuje projektowanie, wykonawstwo, dostawę i montaż mebli zgodnie z mottem zakładu „od projektu do realizacji”.
Można zaryzykować twierdzenie, iż po tak szczegółowej prezentacji przedstawiciele LGR ZZ z pewnością mogli poczuć się dumni, że za ich sprawą udało się unowocześnić tak ważny dla naszego regionu ośrodek.
Można też z pełnym przekonaniem powiedzieć, że utworzenie LGR było kolejnym dobrym krokiem (po utworzeniu Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego i LGD) w kierunku rozwoju obszaru Zalewu Zegrzyńskiego i aktywizacji zamieszkującej go społeczności.
/opr. Rafał S. Lewandowski
foto: R.L., Philip Ahmadi – LGRZZ/

Projekty realizowane na terenie gmin obszaru Zalewu Zegrzyńskiego ze środków Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński:
1. Przebudowa Skansenu w Kuligowie.
2. Przebudowa kładki na Kanale Żerańskim w Nieporęcie.
3. Zakup obrabiarek do obróbki drewna, oraz produkcji peletu.
4. Zakup łodzi patrolowej.
5. Budowa toru do nart wodnych.
6. Budowa parku linowego.
7. Budowa hali sportowej.
8. Budowa ścieżek rowerowych, szlaków turystycznych i patriotycznych.
9. Budowa instalacji fotowoltaicznych do produkcji prądu.
10. Rewitalizacje centrów miejscowości.
11. Tworzenie gospodarstw agroturystycznych, wsparcie rozwoju turystyki kwalifikowanej.
12. Rekultywacja jezior, stawów, oraz rowów melioracyjnych.
13. Konserwacja i oznakowanie pomników przyrody.
14. Budowa i przebudowa ośrodków kultury, izb pamięci, ośrodka szkoleniowego.
15. Budowa skwerów, chodników, oczek wodnych, plaż, pomostów wędkarskich.
16. Zakupy, remonty i modernizacja statków żeglugowych.
17. Kampanie promocyjne, rajdy piesze i rowerowe, święta lokalne.
18. Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości w dziedzinie przetwórstwa i handlu.

Liczba wniosków przyjętych: 213
Wnioski ocenione pozytywnie: 212
Wybrane wnioski do wysokości limitu środków: 70
Liczba podpisanych umów (stan na dzień 5. 07. 2013r.): 56 –
na kwotę 11.809.603,49 złotych.

Galeria zdjęć

2 662 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolorowy zawrót głowy, czyli radosny piknik dla dzieci (23.07.2013)

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w ramach realizacji projektu „Twoja przyszłość w Twoich rękach” współfinansowanego przez Unię Europejską zorganizowało 19 lipca ...

Zamknij