ggg ggg ggg

Przed nami niezwykły, plenerowy Festiwal Filmowy w Serocku, Zegrzynku, Nieporęcie i Wieliszewie!

Zapraszamy do powiatu legionowskiego na niezwykły, plenerowy, wakacyjny i jedyny w swoim rodzaju Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka „Ach, czego się nie robi dla sztuki”! W ciągu czterech letnich wieczorów, od 30 lipca, będzie można obejrzeć produkcje z różnych okresów twórczości artysty.

Andrzej Kondratiuk (1936-2016) to wybitny, wszechstronny reżyser, scenarzysta i operator filmowy, który wraz z żoną Igą Cembrzyńską wybrał na swój raj na ziemi Gzowo koło Serocka.
Dlatego też pierwszy dzień festiwalu nosi tytuł „Gzowska epopeja”. Wprowadzenie do niej stanowić będzie rozmowa dziennikarki filmowej Magdaleny Felis z wieloletnią współpracowniczką Andrzeja Kondratiuka – Ajką Tarasow. Tego wieczoru na serockiej plaży obejrzymy słynne produkcje: „Gwiezdny pył” (1982), „Wrzeciono czasu” (1995) oraz „Słoneczny zegar” (1997).
W dorobku Andrzeja Kondratiuka znalazł się także „Klub profesora Tutki” (1966-1968) – polski serial telewizyjny na podstawie serii opowiadań Jerzego Szaniawskiego, pisarza, który urodził się w 1886 r. w Zegrzynku położonym nad brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego. Obejrzeć wszystkie czternaście odcinków serialu w urokliwym sąsiedztwie ruin dworku Szaniawskich? – to może być niezapomniana przygoda!
Trzeci dzień (a właściwie wieczór) festiwalu upłynie pod znakiem kultowych komedii z czasów PRL. Wieczorem w Porcie Pilawa w Nieporęcie zobaczymy słynną „Hydrozagadkę” (1970), kręconą w tej okolicy oraz „Wniebowziętych” (1973) – z niezapomnianym duetem Himilsbach – Maklakiewicz. Wprowadzeniem do filmów będzie rozmowa Magdaleny Felis z Maciejem Łuczakiem, autorem książki „Wniebowzięci, czyli jak to się robi hydrozagadkę”.
Ostatniego dnia festiwalu zaprosimy Państwa nad Jezioro Wieliszewskie na refleksyjny seans z dokumentalnym „Pamiętnikiem Andrzeja Kondratiuka” (2006).
Organizatorami festiwalu są: Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie oraz Powiat Legionowski. Partnerzy: Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Miasto i Gmina Serock, Gmina Wieliszew, Gmina Nieporęt.
Plenerowe pokazy filmowe w ramach festiwalu będą się odbywały zgodnie z wytycznymi zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny ‒ odnoszącymi się do kin samochodowych i plenerowych ‒ przy zachowaniu dystansu społecznego.
Udział w festiwalowych pokazach jest bezpłatny, w jednym seansie może wziąć udział maksymalnie 150 osób. Serdecznie zapraszamy!

/opr. KW, źródło: PIK Legionowo/

1 234 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij