ggg ggg ggg ggg

Plener rzeźbiarsko – malarski w Parku Dębinka 19.06-03.07.2020

Plener powstał z inicjatywy dyrektora Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie – Artura Lisa. Idea pleneru w Parku Dębinka w Łochowie zrodziła się w 2017 roku, wtedy też powstało dziewięć rzeźb stworzonych z obumarłych drzew znajdujących się na terenie parku.

MiGOK w Łochowie chce dać drzewom drugie życie zmieniając je w dzieła sztuki. Zadanie, którego podjął się Ośrodek, miało doprowadzić także do oswojenia przestrzeni publicznej poprzez odwołanie się do postaci związanych z historią i mitologią Polską. Kultywując nasze dziedzictwo narodowe oraz sztukę, dyrektor Artur Lis chce przyciągać ludzi do tego magicznego miejsca, którym jest Park Dębinka w Łochowie.
Drugą edycją łochowskiego pleneru było ,,Kamienne sympozjum”, w którym artyści podjęli się wykonania kamiennych rzeźb związanych z tematyką wody. Odbywające się w lipcu 2019 roku prace rzeźbiarskie zaowocowały powstaniem sześciu rzeźb wykonanych w kamieniu. W ramach tegorocznej edycji pleneru – zostaną one osadzone w drodze do fontanny znajdującej się w Parku Dębinka. W trakcie ,,Kamiennego sympozjum” powstała także jedna rzeźba drewniana, która wykonana została w uderzonym przez piorun dębie .Rzeźba otrzymała nazwę ,,Strażnik dębów – wspomnienie po burzy”.
Zarówno pierwsza, jak i druga edycja plenerów była realizowana w ramach projektu dofinansowanego przez ,,Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Dzięki temu wsparciu MiGOK w Łochowie był w stanie zrealizować swoje plany na przybliżanie kultury i dziedzictwa narodowego w przestrzeni miejskiej Łochowa.
Obecna edycja pleneru rozpoczęła się 19 czerwca 2020 roku wraz z oficjalnym otwarciem nowo wyremontowanego Parku Dębinka. Tydzień przed otwarciem Park odwiedził Premier Mateusz Morawiecki, który zachwycił się efektem prac artystów. W tym roku powstało 5 nowych rzeźb, są to prace podtrzymujące temat historii Polski oraz legendarnych postaci takich jak Lech, Kraj, Wanda oraz inni. Oprócz tego powstały drewniane kapliczki wzorowane na przydrożnych kamiennych i murowanych oryginałach, których historia sięga nawet początków powstania Państwa Polskiego. Nowa odsłona Parku Dębinka w Łochowie jest wspaniale wygospodarowaną przestrzenią, w której rzeźby stworzone w ramach plenerów organizowanych przez MiGOK w Łochowie stanowią nieocenioną wartość. Aby zaakcentować nawiązanie do polskich korzeni przy alejce znajdującej się obok amfiteatru – powstał mural przedstawiający 1000 lat polskiej jazdy w ramach 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Temat zaczyna się od wojów Mieszka i bitwy pod Cedynią, przez m.in. Bitwę pod Wiedniem, Bitwę pod Somosierrą przechodzi do kawalerii z Kampanii Wrześniowej. Ta część Parku ma docelowo stanowić kluczowy element w planowanych przez Ośrodek ścieżkach edukacyjnych.
UCZESTNICY TEGOROCZNEGO PLENERU:
rzeźbiarze: Aleksandra Kus, Edmund Szpanowski, Stanisław Panfil, Marcin Skóra, Artur Żebrowski, Maciej Wyrwas,
asystenci: Jacek Chomontowski;
malarze: Piotr Karsznia, Rafał Roskowiński
oraz asystenci: Roman Zawadzki, Tomasz Chodkowski.
Biogramy artystów na stronie internmetowej www.kurier-w.pl.
/MiGOK Łochów/

2 706 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowa zieleń przy galerii sztuki Jatki

W trzech kolorowych donicach postawionych niedawno obok galerii sztuki Jatki, pojawiły się wczoraj piękne krzewy. O nasadzenia, zadbał Wydział Rozwoju...

Zamknij