Uchwaleniu Konstytucji 3 Maja jest ważnym świętem dla wszystkich Polaków, ale w bieżącym roku w Tłuszczu 3 maja święto zostało wzbogacone o inscenizację historyczna.
Mieszkańców na obchody zaprosili organizatorzy tj.: burmistrz Tłuszcza Paweł Marcin Bednarczyk, dyrektor Centrum Kultury i Sportu Emilia Buczyńska – Kołodziejek oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej Tadeusz Sasin. Podobnie jak w latach poprzednich uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą w kościele Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu celebrowaną przez ks. kan. dziekan Władysław Trojanowskiego. Oprawę muzyczna zapewniał chór męski „Cantate Deo”. Następnie w świątecznym przemarszu na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą uczestnicy obchodów przeszli do Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu. Tam też kilka słów na temat obchodów oraz ich znaczenia dla współczesnej Polski przekazał zebranym w sali widowiskowej burmistrz Tłuszcz Paweł Bednarczyk. Wysłuchano również prezentacji historycznej przygotowanej przez Marcina Ołdaka i gorąco oklaskiwano młodzież z Zespołu Szkół im. Władysława Podkowińskiego z Mokrej Wsi w okolicznościowym programie artystycznym. Nie był to koniec obchodów, gdyż przewidziano niespodziankę, która uświetniła Święto 3 Maja – inscenizację historyczną przy starym budynku gminy Tłuszcz.
Inscenizacja historyczna pt. „Odbicie Braci Wierzbów”, którą przygotowano w okolicach starego budynku urzędu w Tłuszczu. Odbicie braci Wierzbów z niemieckiego posterunku dokonano podczas okupacji w 1944 r. Oddziałem dowodził wachmistrz podchorąży kawalerii Jan „Szczapa” Estkowski, obecnie już nieżyjący Honorowy Obywatel Tłuszcza (tytuł otrzymał w roku 2010). Za pomyślnie przeprowadzoną akcję jeszcze w okresie okupacji został odznaczony „Krzyżem Walecznych”.
Inscenizacja pokazuje odbicie aresztowanych 2 czerwca 1944 r. przez okupantów: komendant II Ośrodka AK– tłuszczańskiego Wacław Wierzba, ps. „Odrowąż” oraz jego brata Stanisława Wierzbę, ps. „Zawada”, szefa Kedywu na Ośrodek. Podczas majowej inscenizacji w rolę odważnego dowódcy wcielił się tłuszczański historyk Marcin Ołdak. Pozostałymi uczestnikami była tłuszczańska grupa młodzieży, która wcześniej uczestniczyła w inscenizacji „Bitwy Warszawskiej” w Ossowie i w Warszawie w widowisku z okazji święta 11 listopada oraz mieszkańcy Tłuszcza. Do nich dołączyła grupa rekonstrukcyjna z Kobyłki prezentując formację niemieckiej piechoty z okresu II wojny światowej.
Pogoda nie odstraszyła widzów i po 69 latach ponownie z budynku żandarmerii w Tłuszczu zostali odbici nasi partyzanci z AK. /K.W./