ggg ggg ggg

Planowane korytarze kolejowe i drogowe CPK zniszczą nasz region!

Linia kolejowa nr 20 – cztery propozycje przebiegu

– Mieszkańcy i władze samorządowe miast i gmin z naszego regionu zaniepokojeni planami zawartymi w SSL.

„Nie bądź obojętny! Propozycja CPK ma duży wpływ na jakość życia i środowiska w naszej gminie! Skutki planowanych inwestycji to m.in.: konieczność wywłaszczeń, zmniejszenie wartości nieruchomości, gorsza jakość życia mieszkańców, podzielona gmina, wycinka lasów, duży hałas, zagrożenie dla zwierząt, utrudniona komunikacja lokalna! – głosi komunikat UG w Nieporęcie. Podobne obawy podzielają mieszkańcy m.in.: Wieliszewa, Serocka, Radzymina, Dąbrówki czy Tłuszcza.

Na stronie Centralnego Portu Komunikacyjnego opublikowano Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Jest to efekt pierwszego etapu prac planistycznych, mających na celu określenie ram realizacji przedsięwzięć służących przebudowie i rozbudowie układu komunikacyjnego naszego kraju, w tym wyznaczenie korytarzy, w których będą usytuowane nowe inwestycje kolejowe i drogowe związane z projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Zaproponowane warianty Drogowych Inwestycji Towarzyszących przewidują przebieg drogi ekspresowej S10 i Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (A50/S50), a także linii kolejowej nr 20 przez tereny kilku gmin naszego regionu.

AUTOSTRADA PRZEZ ŚRODEK ZALEWU ZEGRZYŃSKIEGO?
ZAPROPONOWANE WARIANTY PRZEBIEGU DRÓG BUDZĄ SŁUSZNY NIEPOKÓJPropozycje przebiegu drogi ekspresowej S10

Trudno dziwić się zaniepokojeniu mieszkańców i władz samorządowych w naszym regionie. Zaproponowane warianty przebiegu korytarzy drogowych mogą bezpowrotnie zniszczyć tereny najbardziej wartościowe nie tylko pod względem przyrodniczym ale też z punktu widzenia rozwoju rekreacji czy mieszkalnictwa.
Pod tym względem problem może dotyczyć szczególnie gmin leżących w powiecie legionowskim oraz powiecie wołomińskim tj.: Nieporętu, Radzymina, Serocka, Dąbrówki czy Tłuszcza.
Chociaż trudno to sobie wyobrazić, jeden z wariantów przebiegu autostrady wytyczono przez… środek Zalewu Zegrzyńskiego (!) i przez tereny Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

PENDOLINO? DLACZEGO PRZEZ WIELISZEW?!?

„W ramach projektu ma zostać zbudowana w ramach ciągu 2 linia kolejowa nr 20 w kierunku Olsztyna. Należy zwrócić uwagę, iż wszystkie zaproponowane w nim 3 warianty mają być realizowane na terenie Gminy Wieliszew. Szczegółów, co prawda na chwilę obecną nie znamy, jednak z dostępnych planów i naniesionych na nie proponowanych tras przebiegu linii wynika, że skutki realizacji inwestycji będą dla naszej Gminy i nas, jej mieszkańców bardzo negatywne i to, co należy podkreślić – na wielu płaszczyznach” – czytamy na stronie UG w Wieliszewie i dalej:
„Każdy z zaproponowanych wariantów tras podzieli teren naszej szybko rozwijającej się Gminy blisko 20 metrowym torowiskiem na dwie części. Biorąc pod uwagę, że będzie to trasa specjalnie przygotowana dla pociągów szybkobieżnych – Pendolino, nasi mieszkańcy nie zyskają nic w zakresie ułatwień komunikacyjnych. Obserwacja bowiem już funkcjonujących tego typu ciągów pozwala na sformułowanie wniosków, iż inwestycja nie będzie wiązała się z budową nowych stacji dla innego rodzaju składów, a przejazdy pomiędzy dwoma częściami będą w znacznym oddaleniu, co pogorszy komunikację w Gminie. Torowiska zostaną obudowane ekranami dźwiękoszczelnymi, co z kolei zniszczy rekreacyjno-przyrodniczy charakter tych terenów i bez wątpienia zmniejszy ich atrakcyjność. Istnieje też uzasadniona obawa, że zostaną zniszczone nasze zasoby naturalne. Każdy z wariantów przebiega przez nasze lasy, które są ostoją dla wielu gatunków zwierząt jak również ucieczką dla naszych mieszkańców od miejskiego zgiełku.
Należy również zwrócić uwagę, iż planowana inwestycja przebiega przez tereny zabudowane – co jak tylko możemy się domyślać spowoduje wysiedlenia mieszkańców.”

SPOTKANIE KONSULTACYJNE
DLA MIESZKAŃCÓW WIELISZEWA

Wójt Paweł Kownacki zaprasza mieszkańców na konsultacje ws. Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego, które odbędzie się 27 lutego 2020 r., o godz. 18:30, w hali sportowej w Wieliszewie (ul. Modlińska 65).
Podczas spotkania będzie można wypełnić ankiety oraz zapoznać się ze stanowiskiem wójta oraz radnych Gminy Wieliszew. Bardzo prosimy o informowanie bliskich i sąsiadów o planowanym spotkaniu – im więcej zbierzemy opinii na temat planowanej inwestycji tym większe mamy szanse na uniknięcie jej realizacji na terenie Gminy Wieliszew w formie, jaka obecnie jest nam proponowana.

SPOTKANIA KONSULTACYJNE
NIEPORĘCIE I SEROCKU

27 lutego o godz. 18.00 w Urzędzie Gminy Nieporęt odbędzie się spotkanie z mieszkańcami w sprawie konsultacji, na które zaproszony zostanie przedstawiciel administracji rządowej w celu objaśnienia założeń projektów obsługujących Centralny Port Komunikacyjny.

Podobne spotkanie informacyjne, dotyczące opublikowanych planów budowy obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej oraz linii kolejowej nr 20, w ramach inwestycji budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, zorganizowane zostanie dla mieszkańców Gminy Serock i odbędzie się 2 marca 2020 roku, godz. 17:00, w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, ul. Pułtuska 35.
„Na spotkaniu pragniemy poddać pod dyskusję zgromadzonych, zaprezentowane w wyłożonym do konsultacji Strategicznym Studium Lokalizacyjnym Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego, warianty budowy tzw. obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (przyszła droga S50) oraz linii kolejowej nr 20 (Warszawa Choszczówka – Nasielsk), w zakresie w jakim dotyczą one terenu Miasta i Gminy Serock.
Ze względu na planowane w dniu 27 lutego spotkanie Burmistrza Miasta i Gminy Serock z dyrekcją Oddziału Warszawskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad liczymy, że uda się zebrać i przekazać Państwu pełniejsze informacje, co do szczegółów realizacji wspomnianych tras komunikacyjnych” – czytamy na stronie UMiG w Serocku.
Zebrane na spotkaniu głosy posłużą do budowy wspólnego stanowiska społeczności Miasta i Gminy Serock, co do zaprezentowanych inwestycji infrastrukturalnych, które zostanie przekazane stronie odpowiedzialnej za ich przygotowanie, w wyznaczonym terminie konsultacji (do 10 marca).

KAŻDY MOŻE WYRAZIĆ SWOJĄ OPINIĘ

10 lutego 2020 r. rozpoczęły się konsultacje społeczne dokumentu pn. Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Projektowany dokument ma na celu wyznaczenie korytarzy, w których będą usytuowane nowe inwestycje kolejowe i drogowe związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Dokument będzie stanowił podstawę dla dalszych prac studialno-projektowych, zmierzających do realizacji ww. przedsięwzięć.

 

WSZYSTKIE OSOBY ZAINTERESOWANE ZGŁOSZENIEM UWAG DO PROJEKTU, MOGĄ WZIĄĆ UDZIAŁ W KONSULTACJACH DO 10 MARCA 2020 r. WŁĄCZNIE.

Inwestorzy w terminie od 10 lutego 2020 r. – 10 marca 2020 r. prowadzą konsultacje społeczne, dotyczące ww. dokumentu. W ich imieniu zachęcamy mieszkańców do dzielenia się opiniami, uwagami i wnioskami, które pozwolą udoskonalić ten dokument. Planowane są dwa etapy konsultacji dokumentu. Kolejnym etapem prac nad projektem SSL będzie strategiczna ocena oddziaływania na środowisko. Aktualnie ocenie tej będzie poddany projekt dokumentu sporządzony z uwzględnieniem wyników konsultacji prowadzonych obecnie. W ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko ponownie zostaną poproszeni Państwo o wyrażenie opinii, zgłoszenie uwag lub wniosków.

Uwagi i wnioski można składać w następujący sposób:
Poprzez wypełnienie formularza internetowego dostępnego na stronie:
https://www.cpk.pl/pl/inwestycja/ssl/formularz-drogi

Możliwe jest również wysłanie wypełnionego formularza (pobranego ze strony Centralnego Portu Komunikacyjnego) w następujący sposób:
Wysyłając formularz na adres e-mail: (konsultacje.cpk@cpk.pl);
Przesłać formularz na adres pocztowy Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 134, 02-305 Warszawa, z dopiskiem „Konsultacje SSL”;
Składając formularz bezpośrednio w miejscu udostępniania dokumentu (tj. w siedzibie Centralnego Portu Komunikacyjnego sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 134, 02-305 Warszawa) w dni robocze, w godzinach 9.00 –15.00.
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Centralnym Portem Komunikacyjnym sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 134, 02-305 Warszawa w dni robocze w godzinach 9.00 –15.00.

Więcej informacji oraz komplet dokumentów (mapy, studium) dostępne są pod adresem: https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl.

/opr. RL/

2 919 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego za 2019 rok już wręczone

Od 2007 roku wręczana jest Nagroda Starosty Wyszkowskiego. 20 lutego 2020 roku, po raz osiemnasty odbyła się ta wyjątkowa gala...

Zamknij