ggg ggg ggg

Jednak opłata za śmieci uchwalona przez Radę Miasta Ostrów Mazowiecka

Po oprotestowaniu uchwały z nową stawką za śmieci z7 lutego, radni na kolejnej sesji 12 lutego zdecydowali o zmianie naliczenia opłaty za śmieci na wyższą i powiązaną ze zużyciem wody na mieszkańca.

Sesja, która była zwołana 12 lutego 2020 r. miała w istocie tylko jeden punkt – ustalić metodę ustalania opłaty i stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczącymi nieruchomości zamieszkałych. Sprawa była pilna, bo samorząd musiał do 7 lutego podpisać umowę z Zakładem Gospodarki Komunalnej z Ostrowi Mazowieckiej, który wygrał w grudniu 2019 r. przetarg na odbiór odpadów od mieszkańców. Burzliwa sesja w dniu 5 lutego (opisywaliśmy jej przebieg i ustalenia w poprzednim numerze naszej gazety), zakończyła się niepodjęciem uchwały przez radnych Rady Miejskiej. Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer tłumaczył przyczyny zmiany metody oraz konieczności zbilansowania wpływów z kosztami poboru od mieszkańców za śmieci. Powodem zmiany metody była również potrzeba uszczelnienia opłat – różnice w wykazywaniu osób w deklaracjach. Informował również w specjalnym oświadczeniu, jaki skutek spowoduje niepodpisanie umowy z odbiorcą. Rzeczywiście od początku ubiegłego tygodnia śmieci nie były odbierane od mieszkańców. Sesja z 12 lutego była powrotem do poprzedniej uchwały. Została też poprzedzona omówieniem sytuacji przez burmistrza Jerzego Bauera i prezesa ZGK Pawła Mieczkowskiego. Uchwała została przyjęta głosami 11 radnych – za, 9 – przeciw. Nowe opłaty będą obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r. Do tej pory mieszkańcy płacili za śmieci od osoby według zadeklarowanej ilości osób w gospodarstwie domowym, obecnie przyjęto stawkę wg zużycia wody w poprzednim roku. W przypadku śmieci segregowanych – 7,5 zł/m sześc. zużycia wody, a niesegregowanych, opłata będzie dwa razy wyższa. Może być 15% bonifikata, jeśli na posesji jest kompostownik. Jeśli nie ma licznika lub posesja nie jest podłączona do sieci miejskiej opłata zostanie naliczana za 4 m sześc. wody miesięcznie na osobę. Wyjdzie więc suma 30 zł za śmieci segregowane, a niesegregowane dwa razy wyższa. Podjęcie uchwały przez radnych umożliwiło podpisanie w poprzednim tygodniu umowy z Zakładem Gospodarki Komunalnej i powrót do terminowego odbierania śmieci od mieszkańców, oczywiście na podstawie nowych deklaracji, które mieszkańcy muszą złożyć.

/J.Cz./

1 097 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zimowiska 2020 w Gminie Andrzejewo

W ramach zorganizowanych zimowisk 2020 w gminie Andrzejewo odbyły się dwa turnieje, w których uczestniczyli chętni uczniowie szkół podstawowych z...

Zamknij