ggg ggg ggg

Jurgi, miejsce gdzie zginęli ostatni żołnierze antykomunistycznego oddziału Jana Kmiołka

W niedzielę, 15 września na miejscu dawnej leśniczówki, gdzie w 16 września 1951 r. zginęli ostatni żołnierze podziemia antykomunistycznego oddziału Jana Kmiołka ps. „Wir”, „Fala”, „Mazurek, zgromadziły się rodziny ofiar, leśnicy, przyjaciele i sympatycy Żołnierzy Wyklętych Ziemi Wyszkowskiej.

Ta wyjątkowo poruszająca i niezwykła uroczystość swój początek miała w drewnianym Kościele parafialnym w pobliskim Kuninie (gmina Goworowo, powiat ostrołęcki), gdzie Mszę Świętą w intencji poległych odprawili ks. kan. Józef Kacperski – proboszcz parafii i ks. Tomasz Trzaska – kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wśród uczestników obecny był m.in. starosta wyszkowski – Jerzy Żukowski.
Tradycyjnie już, to wyjątkowe spotkanie zakończyło się integracyjnym, partyzanckim ogniskiem.
16 września 1951r. miała miejsce akcja KBW i UB w gajówce w Jurgach, podczas której zamordowano ostatnich trzech członków grupy podstawowej oddziału żołnierzy podziemia antykomunistycznego NZW Jana Kmiołka: Franciszka Kmiołka, Franciszka Ampulskiego i Juliana Nasiadko. Więcej o wydarzeniach sprzed 68 lat można dowiedzieć się z książki autorstwa Kazimierza Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego „Żołnierze Wyklęci Ziemi Wyszkowskiej 1944-1952”. 29 października 2009 roku prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie uhonorował Jana Kmiołka Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą. Szczątki Jana Kmiołka specjaliści IPN odnaleźli w 2016 r. w Kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
22 zamordowanych przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu, w tym Jan Kmiołek, zostało pochowanych na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie 22 września br.
Relacja w następnym numerze KURIER W.., a więcej informacji oraz relacja fotograficzna na: https://www.facebook.com/profile.php?id=100006349818646
/A.K.; fot. M. Filipowicz/

2 906 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mobilne pracownie multimedialne w Łochowie

Sześć szkół z Gminy Łochów znalazło się wśród zwycięzców specjalnej edycji konkursu Ministerstwa Cyfryzacji na Mobilną Pracownię Multimedialną. Są to...

Zamknij