W ostatnią środę listopada w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie uroczyście zakończono obchody Roku Patrona. Okolicznościowa gala zwieńczyła setną rocznicę urodzin i siedemdziesiątą rocznicę Jego tragicznej śmierci.
Uroczystą akademię rozpoczęła dyrektor „Stalowej Jedynki” pani Elżbieta Jeleń prosząc o wprowadzenie Pocztu Sztandarowego i odśpiewanie „Hymnu szkoły”. Następnie serdecznymi słowami powitała przybyłych gości, wśród których dostrzec można było: rodzonego brata Patrona, pana Aleksandra Pisarka z żoną Krystyną i synem Zbigniewem, dzieci siostry Patrona panie Teresę Skłodowską, Helenę Trzaskoma i pana Jarosława Rasińskiego, dziekana radzymińskiego ks. prał. Stanisława Kucia, ks. Krzysztofa Ziółkowskiego – proboszcza parafii p.w. bł. Jana Pawła II w Radzyminie, ks Tomasza Jastrzębskiego – administratora Ośrodka Caritas w Słupnie, kpt. Macieja Skrzypka z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, przedstawicieli Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego panów: Krzysztofa Kubalę i Wojtka Matusiaka, panów: Ryszarda Madlera – prezesa Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Jacka Kucharskiego – członka WKSL, pana Edwarda Szymankiewicza – prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie, p. Michała Kamińskiego – dyrektora Biblioteki Publicznej i Miejskiej Sali Koncertowej, panią Hannę Grzegorek – prezesa Koła Emerytowanych Nauczycieli, p. Janusza Rasińskiego – prezesa PZERiI Rejonowego Oddziału w Radzyminie, p. Kazimierza Gumkowskiego – prezesa Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Radzyminie (jednego z inicjatorów nadania szkole imienia ppłka pil. Mariana Pisarka) oraz rodziców, nauczycieli i uczniów.
Przed tak licznie zgromadzonymi znamienitymi gośćmi wystąpili uczniowie kl. II c i II b pod kierunkiem p. Marzeny Mazur i p. Ewy Stańczak oraz chór szkolny pod batutą p. Joanny Bożyk. Młodzież zaprezentowała niezwykle wzruszający program słowno-muzyczny z projekcją multimedialną, którego myślą przewodnią były słowa: „Pilot Marian Pisarek w chmurach był ptakiem świata, przemierzał szlaki naszej matki ziemi, Jego życiem i szczęściem było latać…”.
Bowiem, jak podkreśliła pani dyrektor Elżbieta Jeleń – W naszej szkole uczniowie od najmłodszych lat mają wpajane takie wartości jak: Bóg, Honor, Ojczyzna. Dlatego też najmłodsze pociechy z wielkim zaangażowaniem i skupieniem przybliżyły życiorys Patrona, historię postaci niezwykłej, która zapisała się złotymi literami w kartach zarówno polskiej, jak i światowej historii. Uczniowie „”Stalowej Jedynki” wiedzą, że życie Mariana Pisarka było bardzo krótkie. Jednakże mimo tego, zdołał pokazać światu swoją obecność. Patron szkoły jest dla nich nie tylko mężnym pilotem, lecz także człowiekiem, który tak samo jak one przeżywał rozterki i problemy dnia codziennego. To był zwykły chłopak, który dzięki swoim umiejętnościom, uporowi w dążeniu do celu i wierze w to, że wszystko jest możliwe, osiągnął to, o czym marzył. Jest im bliski, bo urodzony na naszej, radzymińskiej ziemi. Jego postawa uczy je wiary w to, że im także może udać się realizacja nawet najbardziej trudnych do osiągnięcia marzeń. Marian Pisarek dla młodego pokolenia mieszkańców Radzymina jest przykładem i wzorem do naśladowania. Uczniowie wiedzą, że walczył i oddał swe życie po to, abyśmy mogli żyć w wolnym świecie, bez zła i przemocy. Pragnął, aby następne pokolenia pełnymi garściami czerpały z życia to, co najlepsze i najpiękniejsze.
Podczas ubiegłotygodniowej gali, uczniowie z dumą recytowali na Jego cześć wiersze i wykonywali utwory muzyczne. Nie zabrakło wspaniałych występów solowych. Piosenki: „Biały krzyż” i „Rodzinny dom” zaśpiewał uczeń kl. II Piotr Sarna, pieśń „Dywizjon 303” – Julia Matusiak – uczennica kl. III, zaś utwór „Na świecie tyle bólu i łez” zaprezentowała uczennica kl. II – Iga Rojewska. (Trzeba powiedzieć, iż występy małych artystów wywołały wzruszenie i łzy w oczach osób znajdujących się na sali).
W patriotycznym programie wykorzystano także projekcję multimedialną, w trakcie której zaprezentowano filmy: „Wspomnienia o podpułkowniku pilocie Marianie Pisarku”, „3 maja 1991r. – nadanie imienia szkole” oraz „Pamiętnik pilota”, który zakończyły wymowne słowa: „Z dumą Cię wspominamy. Dziękujemy!”.
Filmy te, wzbogacone zostały piękną i wzruszającą muzyką. Tuż po zakończeniu projekcji, przewodniczący Samorządu Szkolnego Bolesław Marczuk – uczeń kl. VI b przedstawił zgromadzonym sprawozdanie ze wszystkich imprez poświęconych patronowi i polskiemu lotnictwu, jakie odbyły się w ramach obchodów Roku Patrona.
Na zakończenie gali pani dyrektor Elżbieta Jeleń podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia i uatrakcyjnienia bogatego kalendarza różnorakich przedsięwzięć, których głównym celem było przypomnienie zasług Mariana Pisarka i polskich lotników walczących o wolność i honor Polski na wszystkich frontach II wojny światowej.
Wyrazem tej wdzięczności stały się piękne, pamiątkowe dyplomy, którymi obdarowani zostali: Grupa Historyczna Lotnictwa Polskiego, Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin, Burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski wraz z Radą Miejską, Ochotnicza Straż Pożarna w Radzyminie, Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Radzyminie, a także Redakcja Tygodnika Regionalnego „Kurier W” (Bardzo nam miło, dziękujemy :).
Ostatnim akordem uroczystej akademii okazało się wzruszające wykonanie przez szkolny chór pieśni „Skrzydła”. Występ nagrodzony został gromkimi brawami, oraz podziękowaniami ze strony członków rodziny patrona m.in. bratanka, p. Zbigniewa Pisarka, który skierował następujące słowa do pani dyrektor: – Zaprosiła nas pani na akademię, a to był wspaniały program na bardzo wysokim poziomie. Brak mi słów. Po prostu… Gratuluję! Zaś do młodych wykonawców:… Nie podziękuję Wam, bo to za mało, ale pogratuluję z całego serca. To było wspaniałe. Oglądałem ze wzruszeniem i ze łzą w oku. Dziękuję w imieniu własnym i całej rodziny – mówił ze wzruszeniem krewny Patrona Szkoły.
Trzeba jednakże w tym miejscu powiedzieć, że nie były to jedyne podziękowania skierowane pod adresem pedagogów i młodzieży. Pan Kazimierz Gumkowski – prezes Koła ZKRP i BWP dziękując za owocną współpracę ze szkołą w upowszechnianiu najnowszej historii naszej ojczyzny złożył na ręce pani dyrektor pamiątkowy dyplom. Z kolei, pan Ryszard Madler – prezes WKSL przekazał w darze książki do naszej szkolnej biblioteki, wraz z niezwykłym upominkiem w postaci grafiki upamiętniającej zwycięski lot Żwirki i Wigury w 1932 roku, która dotąd wręczana była z okazji Święta Lotnictwa i 6. Światowego Zjazdu Lotników Polskich.
Uczniowie „Stalowej Jedynki” otrzymali również zaproszenie do odwiedzenia Bazy Sił Powietrznych w Mińsku Mazowieckim, które w imieniu dowództwa i lotników 23. BLT przekazał kapitan Maciej Skrzypek
Po zakończeniu uroczystej gali goście zaproszeni zostali do obejrzenia okolicznościowej wystawy przygotowanej przez Koło Historyczne „Wiarus”, a następnie na poczęstunek. Przy kawie i domowych wypiekach rozmawiano o przyszłości polskiej szkoły, roli historii w wychowaniu młodego pokolenia, oraz omawiano plany współpracy na przyszły rok. (Dodajmy rok jubileuszowy, w którym „ Stalowa Jedynka” będzie obchodziła swoje osiemdziesięciolecie).
Warto na zakończenie nadmienić, iż program artystyczny towarzyszący gali podsumowującej obchody Roku Patrona został zaprezentowany po raz kolejny w ubiegły piątek, 30 listopada. Tym razem akademię obejrzeli uczniowie szkoły oraz rodzice.
Wszyscy jesteśmy dumni z młodych patriotów i patronującego im Bohaterskiego Syna Ziemi Radzymińskiej, pod którego skrzydłami szkoła pozostaje już od 21 lat. Te niezapomniane chwile na zawsze pozostaną w naszej pamięci.
/opr. SP nr 1, R.L./
W ramach obchodów Roku Patrona w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. M. Pisarka w Radzyminie:
Odbyło się wiele konkursów: literackich, plastycznych, multimedialnych, i historycznych. Uczniowie zmagali się również podczas zawodów sportowych. Głównym celem tych aktywności było upamiętnienie zasług ppłka pil. Mariana Pisarka i polskich lotników walczących o wolność naszej Ojczyzny na frontach II wojny światowej. W konkursach plastycznych uczestniczyło trzysta osiemdziesięcioro dziewięcioro uczniów klas IV–VI. Laureatami zostało czterdzieścioro pięcioro z nich. Do konkursu multimedialnego zgłoszono dwadzieścia siedem prezentacji o patronie i polskich lotnikach walczących podczas II wojny światowej na Zachodzie. Komisja postanowiła nagrodzić prezentacje multimedialne czworga uczniów. W konkursach literackich swoje wiersze zaprezentowało osiemdziesięcioro troje uczniów. Nagrodzono trzynaście utworów młodych poetów. W konkursie historycznym swoją wiedzę sprawdziło sto dwadzieścioro pięcioro uczniów klas IV–VI naszej szkoły. Laureatami dwuetapowego konkursu zostało piętnaścioro młodych historyków. Pamięć o patronie ppłk. pil. Marianie Pisarku na sportowo uczciło pięćset osiemdziesięcioro siedmioro uczniów, którzy wzięli udział w II Biegu Patrona. Medale wywalczyło czterdzieścioro dwoje młodych sportowców. O Szkolną Odznakę Sportową im ppłka pil. Mariana Pisarka starało się dwieście szesnaścioro uczniów klas IV–VI. Na zakończenie roku szkolnego 2011/2012 uroczyście wręczono pierwszych osiemdziesiąt jeden odznak w tym sześć odznak diamentowych i dziewięć złotych. W konkursach i zawodach sportowych łącznie uczestniczyło tysiąc czterysta dwadzieścioro siedmioro uczniów. Wręczono sześć Diamentowych Odznak Sportowych im. ppłka pil. Mariana Pisarka, trzydzieści siedem złotych, pięćdziesiąt cztery srebrne, sześćdziesiąt osiem brązowych oraz trzydzieści wyróżnień. W grach planszowych „303” i „111”przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej uczestniczyło dwieście sześcioro uczniów, zaś prelekcji o ppłku pil. Marianie Pisarku i polskich lotnikach walczących w Polskich Siłach Powietrznych podczas II wojny światowej, przygotowanej przez Grupę Historyczną Lotnictwa Polskiego, z zainteresowaniem wysłuchało ponad dwieście siedemdziesięcioro uczniów. Laureaci konkursów, zawodów sportowych i gier planszowych otrzymali również książki o patronie szkoły, pamiątkowe znaczki oraz upominki ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Reasumując, w ciągu uroczystych obchodów Roku Patrona szkoły, ppłka pil. Mariana Pisarka, w różnorodnych konkursach, zawodach sportowych, prelekcjach i grach planszowych uczestniczyło ponad tysiąc dziewięćset troje wychowanków „Stalowej Jedynki”. Tym milej nam poinformować, iż patronem medialnym obchodów Roku Patrona była redakcja „Kuriera W”. W ramach współpracy ze szkołą na łamach naszego tygodnika ukazało się czternaście artykułów, w których relacjonowaliśmy dla Państwa przebieg uroczystości, imprez i konkursów. Niniejszy artykuł jest piętnastą publikacją poświęconą temu pięknemu, patriotyczno-edukacyjnemu przedsięwzięciu.
– Dowódca 141 Eskadry Myśliwskiej w Kampanii Wrześniowej, pilot Dywizjonu 303 „kościuszkowskiego’’, dowódca Dywizjonu 308 „krakowskiego’’, dowódca I Skrzydła Myśliwskiego, patron Szkoły Podstawowej nr 1, Syn radzymińskiej ziemi
KALENDARIUM:
3.01.1912- Marian Pisarek urodził się w Łosiu niedaleko Radzymina.
1920/21 -1932- uczęszczał do Szkoły Powszechnej w Radzyminie następnie do Gimnazjum Humanistycznego w Warszawie oraz do Korpusu Kadetów w Chełmnie.
1934- ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie k/ Ostrowi Mazowieckiej uzyskując Patent Oficerski podporucznika piechoty.
12.IX.1934- zgłosił się do lotnictwa i ukończył kurs pilotażu, po, którym otrzymuje przydział do 6 Pułku Lotniczego we Lwowie.
1936- ukończył Lotniczą Szkołę Strzelania i Bombardowania w Grudziądzu z przydziałem do 4 Pułku Lotniczego w Toruniu.
2.IX.1939- zostaje dowódcą 141 Eskadrą Myśliwską w Kampanii Wrześniowej. W czasie walk strącił 2, 5 samolotów nieprzyjaciela.
18.IX.1939- przekroczył granicę z Rumunią, a następnie przedostał się do Francji gdzie pracował w Inspektoracie Polskich Sił Powietrznych w Paryżu.
VI. 1940- po klęsce Francji przedostaje się do Anglii.
VII – X. 1940- uczestniczy w Bitwie o Anglię walcząc w składzie Dywizjonu 303.
7.IX.1940- po trafieniu samolotu przez nieprzyjaciela ratował się skokiem ze spadochronem.
I.1941- walczy w składzie 315 Dywizjonu Myśliwskiego „Dęblińskiego”.
30.III.1941- otrzymał awans na stopień kapitana.
30.III.-22.VI.1941- walczy w składzie 308 Dywizjonu, Krakowskiego.
23 VI 1941- zostaje dowódcą 308 Dywizjonu Myśliwskiego.
4 XII 1941- otrzymał awans na stopień majora (drugi raz w ciągu jednego roku).
10 XII 1941- został Oficerem Łącznikowym w II Grupie Myśliwskiej.
17–29 IV 1942- Dowódca I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego (dywizjony 303, 316, 317).
29. IV 1942- zginął w locie bojowym nad Kanałem La Manche. Pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika.
W latach 1939 – 1942- łącznie strącił 11 samolotów nieprzyjaciela samodzielnie, 2 zespołowo, 1 prawdopodobnie, a 2 uszkodził.
Był odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militarni (nr 08830), czterokrotnie Krzyżem Walecznych, brytyjskim DFC, a pośmiertnie Złotym Krzyżem Virtuti Militarni (nr 143). Od 1979 r. – jego imię nosi jedna z ulic w Warszawie, od 3.05.1991 r. – jest patronem Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie.
Niech pamięć o jego czynach nigdy nie zaginie!
/Koło Historyczne „Wiarus’’/