ggg ggg ggg

Lalki Heleny Paderewskiej – aktywna młodzież

Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa im. Heleny i Ignacego Paderewskich w Julinie gości obecnie drugi z kolei turnus obozu artystycznego dla dzieci i młodzieży pod tytułem „Lalki Heleny Paderewskiej” zorganizowanego w ramach projektu Fundacji Otwarta Pracownia Twórcza.

Projekt finansowany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach aktywizacji młodzieży z rejonu Mazowsza, powiatu węgrowskiego, a w szczególności gminy Łochów obejmuje głównie działania teatralne i plastyczne angażując zawsze profesjonalnych artystów z różnych dziedzin sztuki.
Dzieci wprowadzone zostają w historię związaną z niezwykłą działalnością charytatywną Heleny Paderewskiej, której to słynne lalki wykonywane w paryskiej pracowni Stefanii Łazarskiej, sprzedawane były wśród amerykańskiej Polonii na rzecz polskich sierot wojennych z I wojny światowej.
Zajęcia teatralne prowadzone są przez Katarzynę Kownacką, autorkę scenariusza do przedstawienia, którego treść mocno osadzona jest nie tylko w szeroko pojętej historii wojennej, ale w historii regionu. Postaci Heleny Paderewskiej, a także „dziadka” Kazimierza Lisieckiego – pedagoga, założyciela Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy są trwale wpisane i pielęgnowane na terenie węgrowskiego powiatu.
W pracowni lalkarskiej prowadzonej przez artystkę plastyka Magdalenę Hylak i Zofię Kubicką – (juniorkę) dzieci zapoznają się z historią oryginalnych lalek z pracowni Pani Łazarskiej, z technologią lalkarską, począwszy od projektu, poprzez szycie, wypychanie, ubieranie i malowanie, świetnie się przy tym bawiąc i wykorzystując własną inwencję i pomysły podczas prowadzonych warsztatów. Wraz z Janem Kubickim – artystą rzeźbiarzem i Mikołajem Kubickim przygotowują scenografię, dowiadując się, jaka jest rola dekoracji, rekwizytów i kostiumów w przedstawieniu teatralnym. Sztuka niesie uniwersalny przekaz o roli wytrwałej pracy i współdziałania w niesieniu pomocy tym, którzy jej potrzebują, o swoistym „łańcuchu rąk”, łączącym tych, którym zależy na swojej Ojczyźnie.
Pierwsze dwa spektakle, będące zwieńczeniem pierwszego turnusu odbyły się w dniach 13 i 14 lipca 2019 r. w Pałacyku im. Ignacego i Heleny Paderewskich w Kaliskach oraz w Domu Kultury w Łochowie, a następne 27 lipca w Pałacyku w Kaliskach i 28 lipca do Domu Kultury w Łochowie.

/Info/

2 367 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gmina Mordy z powiatu siedleckiego przyłączyła się do współpracy przy realizacji Programu Czyste Powietrze

28 sierpnia 2019 r. podczas XX Jubileuszowgo Festynu „Słoneczne Lato“ w Mordach - powiat siedlecki, gmina Mordy podpisała z Wojewódzkim...

Zamknij