ggg ggg ggg

III Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw (18.09.2012)

W ubiegłą sobotę, 15 września na terenie Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Józefowie zrobiło się kolorowo i wesoło. Przedstawiciele 7 sołectw zjechali wraz ze swoim dorobkiem na III Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw.

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” wraz z Gminą Nieporęt i Sołectwem Józefów zorganizowali niecodzienną i udaną (jak się później okazało) imprezę mającą na celu pobudzenie lokalnych społeczności poprzez zaprezentowanie dorobku poszczególnych sołectw z obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju w poszczególnych kategoriach konkursowych. Udział wzięło 7 sołectw z każdej z gmin członkowskich LGD tj.: Dąbrówki, Jabłonnej, Nieporętu, Radzymina, Serocka, Somianki, Wieliszewa.

 
Rywalizowały ze sobą w następujących
kategoriach:
– prezentacja stosika – działalność sołectwa, zanikający zawód, itp.,
– smaki kuchni regionalnej,
– występ sceniczny – dorobek artystyczny, legenda o sołectwie, ciekawy człowiek,
– osiągnięcia – rozwój sołectwa.
III Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw odbywał się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Sołectwa występowały na scenie w następującej kolejności:
1. Jackowo Górne (gm. Somianka);
2. Słupno (gm. Radzymin);
3. Borowa Góra (gm. Serock);
4. Skrzeszew (gm. Wieliszew);
5. Dąbrówka (gm. Dąbrówka);
6. Dąbrowa Chotomowska (gm. Jabłonna);
7. Stanisławów Drugi (gm. Nieporęt).
W odwrotnej kolejności odbywała się ocena w kategorii „Prezentacja stoiska” oraz „Smaki, kuchnia regionalna”.
 

A oto wyniki:
Kategoria Smaki, Kuchnia Regionalna:
I miejsce – Sołectwo Dąbrówka (gm. Dąbrówka)
II miejsce – Sołectwo Skrzeszew (gm. Wieliszew)
III miejsce – Sołectwo Borowa Góra (gm. Serock)
Kategoria Prezentacja Stoiska:
I miejsce – Sołectwo Borowa Góra (gm. Serock)
II miejsce – Sołectwo Skrzeszew (gm. Wieliszew)
III miejsce – Sołectwo Stanisławów Drugi (gm. Nieporęt)

 
Kategoria Występ Sceniczny:
I miejsce – Sołectwo Stanisławów Drugi (gm. Nieporęt)
II miejsce – Sołectwo Skrzeszew (gm. Wieliszew)
III miejsce – Sołectwo Borowa Góra (gm. Serock)

W głosowaniu na nagrodę publiczności wygrało Sołectwo Skrzeszew
Zgodnie z powyższymi wynikami, zwycięzcą III Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw zostało sołectwo Skrzeszew z gminy Wieliszew.


Cała impreza udała się znakomicie. Sołectwa i zespoły biorące udział w Festiwalu czuły się w przyjaznej atmosferze bardzo dobrze. Wręczono wiele nagród oraz padło wiele miłych i życzliwych słów pod adresem wykonawców. Przedstawiciele sołectw byli niezwykle przejęci, a ich przywiezione na Festiwal wyroby cieszyły się ogromną popularnością. Widownia żywo reagowała i świetnie bawiła w trakcie zarówno ludowych zespołów, chórów czy młodzieżowych koncertów lub występów kabaretowych.
Prezes LGD Zalewu Zegrzyńskiego Edward Trojanowski dał się również ponieść wspaniałej atmosferze i pod koniec imprezy tańczył wspólnie ze zwyciężczyniami ze Skrzeszewa i ubiegłorocznymi z Józefowa. Dzielni mu w tym kroku dotrzymywali pozostali pracownicy LGD.
Udało się osiągnąć dzięki takiej integracji i wspólnemu działaniu cele, które przyświecają Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”: ochrona bogactwa przyrodniczego, wspieranie działań proekologicznych, rozwoju gospodarczego, turystyki, sportu i rekreacji, z wykorzystaniem tradycji historycznej i kultury lokalnej. Słusznie też uważają, że tylko współpraca mieszkańców z obszaru niezmiernie ciekawego i bogatego we wspaniałych ludzi pozwoli na stworzenie miejsca przyjaznego do zamieszkania i odpoczynku.

 Związek obejmuje gminy miejsko-wiejskie (Radzymin, Serock) i wiejskie (Dąbrówka, Jabłonna, Nieporęt, Somianka, Wieliszew) na terenach powiatów legionowskiego, wołomińskiego i wyszkowskiego w województwie mazowieckim i jego nadrzędną troską jest dbanie o zrównoważony rozwój społeczno – gospodarczy. Może do tego dokładać się korzystają z życzliwej współpracy z władzami samorządowymi gmin i powiatów. 

LGD może przyczyniać się do tego,  współpracując i korzystając z życzliwości władz samorządowymi gmin i powiatów.
Warto było spędzić czas wśród kolorowych stoisk, zajadać smakołyki przygotowane na imprezę, śmiać się przytupywać do wtóru kapelom i zespołom i wracając po atrakcyjnie spędzonych godzinach w Józefowie, obiecywać sobie przyjazd na kolejny, czwarty Festiwal w przyszłym roku.
/K.W./ 

Galeria zdjęć

2 066 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najsprawniejsi: Strażacy OSP Kuligów! Najwierniejsi epoce: Strażacy OSP Radzymin! (18.09.2012)

W minioną niedzielę, 16 września na stadionie miejskim w Tłuszczu rozegrane zostały IV Powiatowe Zawody Sikawek Strażackich Drużyn Ochotniczych Straży...

Zamknij