ggg ggg ggg

Nieśli wieńce i dary z pokłonem, ziarno i plony do poświęcenia, przyszli dziękować za błogosławieństwo Boże… (11.09.2012)

Kamionna, niewielka parafia pod Łochowem, z radością gościła patriarchę kościelnego biskupa Antoniego Dydycza oraz wiernych z całej diecezji drohiczyńskiej na dorocznych dożynkach, które odbyły się 8 września 2012 r. w ich pięknym neogotyckim kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz w dniu Święta Narodzenia NMP.

 

Dzień ten nie tylko był dniem święcenia i dziękowania za udane plony, ale również udziałem w uroczystej Eucharystii celebrowanej przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza.   Już w bramie witały przybyłych słowa W. Witosa: „Chłop zachował… ziemię, religię i narodowość”, a nad głównym wejściem słowa bł. Jana Pawła II, która należy przytoczyć: „Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców. Oni podnosząc wzrok znad ziemi ogarniali nim horyzont, gdzie niebo łączy się z ziemia, i do nieba zanosili modlitwę o urodzaj. O ziarno dla siewcy, i ziarno dla chleba. Oni w imię Boże rozpoczynali każdy dzień i każdą swoją pracę i z Bogiem swoje rolnicze dzieło kończyli. Pozostańcie wierni tej prastarej tradycji. Ona wyraża najgłębszą prawdę o sensie i owocności naszej pracy.”  Z tymi jakże mądrymi słowami współgrały, w szpalerach ustawione wieńce dożynkowe z nawet najmniejszej miejscowości diecezji. 77 wieńcy niesionych do kościoła przez liczne delegacje, nierzadko w strojach ludowych jak np.: z parafii Brańsk, powiatu węgrowskiego czy w mundurach strażackich takich jak te z OSP Jasiorówka i parafii Kamionna.

 

Uroczystość uświetniały poczty sztandarowe, a w obchodach i nabożeństwie udział wzięły tłumy wiernych. Na czele kroczyli dożynkowi starostowie: Beata i Piotr Zach ze wsi Baczki, za nimi duchowni i kapłani, ks. kan. Antoni Sieczkiewicz diecezjalny duszpasterz rolników, ks. Marek Bielak, ks. proboszcz parafii Kamionna, władze samorządowe na czele ze starostą węgrowskim Krzysztofem Fedorczykiem i burmistrzem Marianem Dzięciołem (organizatorami obchodów), delegacje parafialne, ze szkół i jednostek samorządowych. Podczas Eucharystii właśnie o zmianach w polskim rolnictwie mówił w homilii Jego Eminencja biskup Antoni Pacyfik Dydycz. Mówił o braku harmonii i naglącej potrzebie jej przywrócenia w rolnictwie. „Nie wolno nam zapomnieć o kulturze wsi… Twórzcie kulturę wsi, która obok wymiaru, jaki tworzą nowe czasy, pozwoli na pozostanie starej tradycji”. Nawoływał o pamiętaniu słów wypowiedzianych przez JP II, uświadamiał, jakie zagrożenia niesie przekaz, media, z jaką wrogością spotykają się katolickie rozgłośnie, gazety, Telewizja Trwam. „Wszystko, co prowadzi do demoralizacji niszczy człowieka.

On nie potrafi dostrzec piękna, dobra”.  Opisując działania różnych ludzi zapewniał, że diabeł w walce z dobrem pozornie może coś wygrać, ale na dłuższą metę zawsze przegra, ośmieszając tych, którzy mu zawierzyli”. Nawoływał do aktywności człowieka prawego. O wsi mówił, że zawsze była swego rodzaju rodziną, której wiary nie mógł zniszczyć żaden najeźdźca. Nawiązując do obecnych czasów stwierdzał: „Rolnictwo nie może być tylko zawodem, tylko pracą. Jest jedną z najwspanialszych służb – jest powołaniem”. Nawiązał również do obchodzonego Roku księdza Skargi, apelował o odpowiedzialność za wprowadzane prawa. O niesprawiedliwości zaś należy mówić, milczeć nie wolno, bo byśmy stali się odpowiedzialni za niesprawiedliwość. Apelował o trwaniu w wierze i Krzyżu Chrystusowym, zawierzeniu Bogu.  Podczas uroczystości delegacje wręczyły dary ks. biskupowi, a zasłużeni dla rolnictwa i regionu otrzymali diecezjalne odznaczenia Benemerenti. Byli to m.in.: JANINA DYBKA – par. Kamionna, ZYGMUNT CZERWIŃSKI – par. Sadowne, BRYGIDA I MAREK GÓRNIACZYKOWIE – par. Łochów, ALICJA KOKOSZKA – par. Budziska, MAREK PUŚCION – par. Sadowne, EMILIA BECZEK – par. Miedzna oraz z parafii Rudka, Łazówek, Narwi, Sarnaki, Sokołowa Podlaskiego, Siemiatycz, Narew, itd. 

Za wybranie parafii Kamionna na miejsce uroczystości podziękował biskupowi starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk, tym bardziej, że niebawem obchodzony będzie jubileusz 525-lecia istnienia parafii. Podkreślał zmiany, które tu się dokonały i są kontynuowane oraz nawiązał do wypowiedzi biskupa.

 W imieniu samorządu podziękował za wyjątkowe oddanie ks. Markowi Bielakowi, Łukaszowi Gołębiewskiemu, Michałowi Postek oraz kościelnemu Stanisławowi Owsianka. Szczególnym momentem było dzielenie się chlebem oraz formowanie korowodu dożynkowego, w który wszystkie delegacje wieńcowe i mieszkańcy przeszli na pobliski plac szkolny. Niezwykłą atrakcją stał się dla gości przejazd pięknie udekorowanymi bryczkami. Wokół placu przygotowano stosika z różnymi atrakcjami: gastronomiczne, z wyrobami rolniczymi, banku, Nadleśnictwa w Łochowie. Można było obejrzeć nagrodzone wieńce dożynkowe, tj.: I miejsce wieniec ze wsi Patoki w parafii Brańsk, II miejsce wieńce: ze wsi Borsuki w parafii Gnojno oraz z Topczewa, a III wieńce: z Ruskowa i Czartajewa.  Na scenie królowały zespoły, m.in. z kabaretowym i żartobliwym programem Zespół Łochowianie.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

7 610 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Poszło z dymem (11.09.2012)

5 września zapisał się na długo w pamięci mieszkańców Łochowa, a szczególnie Osiedla Fabryczna. Kłęby czarnego dymu zasnuły okolicę ul....

Zamknij