ggg ggg ggg

Dziękczynienie za ten Bochen Ojczystego Chleba… (28.08.2012)

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba…
Tęskno mi, Panie…” (C. K. Norwid)

W minioną niedzielę, 26 sierpnia licznie przybyli mieszkańcy, rolnicy i samorządowcy z terenu powiatu wołomińskiego i sąsiednich ziem wchodzących w skład diecezji warszawsko – praskiej wypełnili plac przy Urzędzie Gminy w Dąbrówce, gdzie pomimo kapryśnej aury uroczyście obchodzono tegoroczne „Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne”.

Tegoroczne Święto Plonów w Dąbrówce obchodzone w dniu święta Matki Boskiej Częstochowskiej miało szczególnie uroczysty charakter. Były to dwudzieste dożynki w historii diecezji warszawsko-praskiej. Wobec powyższego jakże znamiennym wydaje się fakt, iż ten piękny jubileusz i dziękczynienie za obfitość plonów przyszło nam celebrować na terenie gminy, którą kilka tygodni wcześniej spustoszyła trąba powietrzna.
Przypomniał o tym zgromadzonym ks. Witold Och – diecezjalny duszpasterz rolników, który podkreślił, że kataklizm dotknął w szczególności okolice wsi Lasków i Głuchy, a więc miejsce narodzin Cypriana Kamila Norwida, najsłynniejszej postaci związanej z tą ziemią. Słowa duszpasterza rolników, nawiązujące do historii i trudnej sytuacji współczesnej wsi doskonale wpisały się w kontekst okolicznościowej homilii, którą wygłosił sprawujący dziękczynne nabożeństwo w intencji rolników, JE abp Henryk Hoser. Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej podkreślił, iż całe polskie społeczeństwo ma swe korzenie na wsi, przestrzegając tym samym przed zaniedbywaniem polskiej wsi i niedocenianiem wartości pracy rolnika. – To, co wyróżnia rolnika od robotnika przemysłowego, czy usługowego, to poczucie wolności i suwerenności. Tymczasem praca rolnika nie jest dziś sprawiedliwie opłacana, zaś obszary wiejskie stają się coraz bardziej zaniedbane – mówił abp Hoser.


Słowa biskupa warszawsko-praskiego najwyraźniej trafiły do serca starosty wołomińskiego Piotra Uścińskiego. Gospodarz powiatu zwrócił się bowiem z apelem do obecnych na uroczystościach samorządowców i polityków na czele z posłem Jackiem Sasinem i wicemarszałkiem województwa mazowieckiego Krzysztofem Strzałkowskim o zajęcie się sprawami wsi. – Nie może być tak, że rolnikom nie płaci się godnie za owoc ich pracy – dowodził starosta. Gospodarz ziemi wołomińsko-radzymińskiej w swoim wystąpieniu również odniósł się do lipcowej trąby powietrznej w Laskowie. – Ważna rzecz, że nikomu nic się nie stało. Żaden człowiek nie zginął, żaden nie został ranny. I to też jest wielki dar, za który trzeba Panu Bogu i Przenajświętszej Panience podziękować. W 1920 roku Matka Boska na terenie powiatu w pobliskim Radzyminie i Ossowie ocaliła Polskę od nawały bolszewickiej. Myślę, że ta sama Matka Boska opiekowała się mieszkańcami Laskowa podczas trąby powietrznej. W tym roku razem z wicestarostą, wójtem Dąbrówki oraz jedenastoma wójtami i burmistrzami z terenu powiatu byliśmy na Jasnej Górze, aby zawierzyć mieszkańców powiatu wołomińskiego opiece Matki Boskiej. Kapituła diecezjalna na czele z arcybiskupem Henrykiem Hoserem przyznała pierwszą nagrodę dla Koła Gospodyń Wiejskich w Chajętach za wieniec przedstawiający chrzcielnicę. Drugą nagrodę dla Małopola za wieniec przedstawiający kielich i kosę – modlitwę i pracę.

Trzecią zaś, dla miejscowości Kluki w parafii Kałuszyn za wieniec przedstawiający Matkę Boską Częstochowską. Tuż po ogłoszeniu wyników abp Henryk Hoser pogratulował twórcom talentu, inspiracji i ogromnej pracowitości. Z kolei, powiatowa komisja konkursowa nagrodziła równorzędną nagrodą pieniężną trzy wieńce przygotowane przez: Koło Gospodyń Wiejskich w Niegowie (parafia Zabrodzie), parafian z parafii NMP w Józefowie dekanat tarchomiński, oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Strachówce. Wójt Dąbrówki również przyznał trzy równorzędne nagrody, które otrzymali: mieszkańcy wsi Małopole, Koło Gospodyń Wiejskich Dąbrowianki oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Chruścielach. (Przy okazji wręczania nagród organizatorzy nie zapomnieli także o podziękowaniach dla dożynkowych starostów i pary prowadzącej imprezę). Po zakończeniu oficjalnej części Święta Plonów przyszedł czas na program artystyczny. Najpierw, publiczność mogła zapoznać się z tradycyjnymi obrzędami dożynkowymi (takimi jak ,,Przepiórka”), które w humorystyczny sposób przybliżyli lokalni artyści. Następnym wspaniałym widowiskiem okazały się występy zespołów ludowych  biorących udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym ,,WarsFolk”. W ramach festiwalu „Folklor w krainie Bugu” na dąbróweckiej scenie z brawurowym tańcem i pieśnią wystąpiły: Zespół „Gencsapatii Hagyomanyorzo Neptancegyuttes” z Węgier , „Hora – Horita” z Republiki Mołdawii oraz Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny”. Natomiast zwieńczenie tegorocznej imprezy dożynkowej stanowił występ kapeli z Targówka. Niedzielnemu festynowi w Dąbrówce przez cały dzień towarzyszyły wystawy płodów rolnych, prezentacja twórczości ludowej, wystawa starych narzędzi rolnych, oraz kiermasze sztuki ludowej.  Za sprawą wspaniałej atmosfery w jakiej przebiegała impreza trudno było nie przyznać słuszności słowom wójta Dąbrówki, o szczególnym znaczeniu wsi. Jak powiedział pan Tadeusz Bulik: – Uczestnicząc w tym codziennym wyścigu szczurów wielu z nas zagubiło się, zapominając o najwyższych i najważniejszych wartościach, takich jak: Bóg, Honor, Rodzina, Uczciwość, Odpowiedzialność, Szacunek dla matki ziemi i innych ludzi. Dlatego warto wrócić do korzeni, do ludzi, tradycji i kultury wsi, ponieważ tu można jeszcze te prawdziwe wartości odnaleźć.
(Rozkoszując się zarówno finezją owej myśli, jak też smakiem świeżego dąbróweckiego chleba warto na zakończenie nadmienić, iż delegacja z Dąbrówki będzie teraz reprezentować diecezję warszawsko-praską na dożynkach ogólnopolskich na Jasnej Górze).  /Rafał S. Lewandowski/

Galeria zdjęć

4 254 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dożynki – święto rolników, święto radości z zebranych plonów (28.08.2012)

26 sierpnia w Postoliskach odbyły się tegoroczne Dożynki Gminne. W uroczystościach wzięli udział włodarze miasta i gminy Tłuszcz – Burmistrz...

Zamknij