ggg ggg ggg

92. rocznica „Cudu nad Wisłą” (17.08.2012)

Tradycją na terenie powiatu wołomińskiego stały się obchody rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”. Jednym z głównych miejsc uroczystych obchodów jest Ossów, gdzie znajdują się mogiły poległych w 1920 r. Tam także rok rocznie odbywa się rekonstrukcja ówczesnych wydarzeń.

Obchody tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kaplicy na Cmentarzu Poległych, którą celebrował Jego ekscelencja ks. Arcybiskup Henryk Hoser i bp Marek Stolarczyk. Udział w modlitwie wzięli: władze samorządowe Wołomina i powiatu w tym burmistrz Ryszard Madziar i starosta Piotr Uściński, przedstawiciele parlamentu, posłowie Jacek Sasin, Anna Sikora, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Tomasz Kaczmarek oraz burmistrzowie i wójtowie okolicznych gmin w tym Zielonki, Ząbek, Kobyłki, Strachówki, poczty sztandarowe, żołnierze kombatanci, chór i inni mieszkańcy.
Po mszy świętej goście przeszli do doliny dębów pamięci, powstałej w celu uhonorowania ofiar katastrofy smoleńskiej. Tam dokonano odsłonięcia drugiego, obok popiersia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pomnika bp Tadeusza Płoskiego, powstałego również z inicjatywy Ryszarda Walczaka. W ceremonii udział wzięli nie tylko samorządowcy i księża, ale też rodzina zmarłego biskupa – mama, brat i siostra. Ksiądz poświęcił nowe popiersie, a samorządowcy złożyli wiązanki pod dwoma pomnikami. W tym czasie trwał już Apel Poległych przy mogiłach żołnierzy 1920 roku. Następnie liczne delegacje złożyły kwiaty. Każdy, kto złożył swój wieniec przechodził na miejsce rekonstrukcji, która odbywa się zawsze na polach przy wjeździe do kaplicy.


W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem „Cudu nad Wisłą”, uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Bitwa Warszawska została rozegrana zgodnie z planem operacyjnym, który w oparciu o ogólną koncepcję Józefa Piłsudskiego, opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski. Częścią Bitwy Warszawskiej były walki z bolszewikami pod Ossowem. 15 sierpnia br. od godz. 13.30  tysiące widzów  śledziło wydarzenia odtworzone na ossowskich polach. Głównym organizatorem rekonstrukcji było Starostwo Powiatowe w Wołominie przy współpracy z gminami Wołomin, Kobyłka, Zielonka oraz Parafią p.w. Św. Trójcy w Kobyłce i Stowarzyszeniem Miłośników Kawalerii im. I Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce. W tym roku starostwo wołomińskie przygotowało jeszcze więcej atrakcji –  nowa dramaturgia, nowy dynamiczny scenariusz z wykorzystaniem naturalnych uwarunkowań historycznych terenów. Tegoroczny scenariusz inscenizacji, w której wzięło udział ok. 200 członków grup rekonstrukcyjnych z całego kraju, zakładał wykorzystanie do naturalnych uwarunkowań terenu, rzeki płynącej wzdłuż pola bitwy. Rozlokowano na tym historycznym polu atrapy domków, snopy ściętych zbóż.


Wielotysięczna publiczność obejrzała brawurowe natarcia i walki piechoty, wymianę ognia ciężkich karabinów maszynowych, szarże i pojedynki kawaleryjskie, efektowne – głośne i widowiskowe wystrzały artyleryjskie.

 Po polu przetaczały się w potyczkach wojska polskie i bolszewickie, sanitariuszki i ich młodzi pomocnicy zbierali rannych na wózek. Publiczność z podziwem i z ciekawością obserwowała replikę polskiego pojazdu pancernego, który wsławił się w bojach pod Warszawą w 1920 r. oraz ruską taczankę uzbrojoną w ckm ciągniętą przez zaprzęg konny. 
Przed rekonstrukcją zapoznano widzów, których jak się szacuje przybyło na ossowskie pole ok. 20 tys. z opisem walk zbrojnych, przyczyną i wynikiem potyczek. W kulminacyjnym momencie widowiska bohaterską śmierć poniósł ks. mjr Ignacy Skorupka, kapelan 1. batalionu 236. pułku piechoty Armii Ochotniczej. Odtwórcę roli duchownego Kamila Kiełpikowskiego, na chłopskiej furmance obwieziono po terenie walk. Rekonstrukcję zwieńczyła scena zwycięskiego szturmu wojsk polskich na pozycje bolszewickie. Efektów specjalnych było wiele, chociaż był też moment szczególnie groźny: jeden z koni padł na ziemię, po połknięciu się podczas potyczki. Kulejącego odprowadzono poza teren bitwy. Jak zawsze zwycięski szturm polskich żołnierzy wywołał wielki aplauz publiczności. Po zakończeniu rekonstrukcji ok. 200 osobowa rzesza składająca się z kilku grup rekonstruktorów przemaszerowała przed zgromadzoną widownią. Przedstawicielom poszczególnych grup podziękował starosta wołomiński. Pomysłodawca i wieloletni organizator obchodów i pokazu rotmistrz Andrzej  Michalik wręczył osobom szczególnie zasłużonym dla idei rekonstrukcji walk pod Ossowem pamiątkowe plakietki. Byli to m.in. starosta wołomiński Piotr Uściński, burmistrz Ząbek Robert Perkowski, burmistrz Kobyłki Robert Roguski, burmistrz Marek Janusz Werczyński, wójt Poświętnego Jan Cymerman.
Po rekonstrukcji odbyły się bardzo widowiskowe XIV Zawody Militarii o Szablę Starosty Wołomińskiego i Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Wołomińskiego. A oto wyniki zawodów:
I miejsce – Paweł Topczewski, I pułk Ułanów Krechowieckich z Kobyłki
II miejsce – Krzysztof Przedpełski Podlaska Brygada Kawalerii w barwach 5 Pułku Ułanów Zasławskich
III miejsce – Jarosław Wrzosek,  I Pułk  Ułanów Krechowieckich z Czarnej


Dla mniej zainteresowanych obok rozstawiły się stoiska i kramy z różnościami: od baloników, zjeżdżalni dla dzieci po stoiska garmażeryjne. Można było zaopatrzyć się w gadżety i broszurki, zapoznać się z licznymi ofertami firm, które zachęcały do skorzystania z ich usług. Jednym z punktów uroczystości był Bieg Dziecięcy „Cud nad Wisłą” pod patronatem starosty wołomińskiego, oraz burmistrzów i wójtów gmin powiatu wołomińskiego.
Zakończenie obchodów rocznicowych to tradycyjny festyn letni. Wydarzenia na scenie rozpoczął program „Jeszcze Polska nie zginęła”, podczas którego dzieci mogły zapoznać się z najpiękniejszymi Polskimi pieśniami patriotycznymi, a także między innymi przejść musztrę. Na scenie wystąpili również tancerze sekcji Miejskiego Domu Kultury. Choreografie przygotowane przez Kingę i Roberta Jakubowskich wykonywali mistrzowie i wicemistrzowie świata IFMD. Kolejną atrakcją dla dzieci były animacje Fundacji Słyszę Mówię Czuję, podczas których mogły między innymi poznać Bąbla – psa terapeutę pracującego w fundacji. W czasie trwania festynu odbył się również I Turniej Szachowy Bitwy Warszawskiej o puchar burmistrza Wołomina. Część koncertową rozpoczął występ Pawła Piekarczyka z repertuarem poezji śpiewanej. Następnie wystąpił zespoły KOMEDIA, GLIDER, a także gwiazda wieczoru Ania Wyszkoni, która zaśpiewała swoje najbardziej znane publiczności utwory. Starostwo i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce zorganizowali na koniec imprezy pokaz sztucznych ogni. Piękny pokaz był udanym zwieńczeniem całości obchodów, które jak wiemy odbywały się w wielu miastach powiatu wołomińskiego i to już od 4 sierpnia.
Zorganizowanie obchodów było nie lada wyzwaniem dla organizatorów, chociażby ze względu na ilość widzów, chętnych do uczestniczenia w wielu spotkaniach, obchodach i działaniach związanych z rekonstrukcją oraz do obejrzenia samej rekonstrukcji walk na polach Ossowa.  Impreza zdaniem wielu uczestników była udana, a pokazy gorąco oklaskiwane.                                                                             
/K.W./

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

Uroczysta Msza św.

5 193 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wicepremier Pawlak w Radzyminie wezwał do naprawy państwa… (17.08.2012)

Słowa wicepremiera Waldemara Pawlaka wypowiedziane w minioną środę, 15 sierpnia o godzinie 15-ej, pod pomnikiem jego legendarnego poprzednika na urzędzie...

Zamknij