ggg ggg ggg

100 dni Starosty Adama Lubiaka

4 marca 2019 r. z okazji mijających 100 dni od objęcia przez obecnego starostę wołomińskiego Adama Lubiaka funkcji w samorządzie odbyło się spotkanie, w trakcie, którego z mediami rozmawiano na temat dotychczasowych działań oraz o tym, co jest w starostwie planowane w dalszym okresie.

Starosta Adam Lubiak wraz z zastępcą Robertem Szydlikiem zapewnili, że chcą omówić z mediami lokalnymi pierwsze sto dni, to, co udało się im zrobić i co chcą jeszcze zrealizować. Opowiedzieli o wprowadzanych rozwiązaniach, mających poprawić funkcjonowanie powiatu i podległych mu jednostek. Został również przedstawiony rzecznik prasowy – Pan Karol Szyszko, który będzie dbał o kontakty z prasą po przeniesieniu się dotychczasowego – Mikołaja Szczepanowskiego.
Co jest najważniejsze zdaniem Starosty dla niego i powiatu wołomińskiego? Nie jest to skomplikowane – sprawy dotyczące szpitala powiatowego. Starosta podkreślał, że najważniejsza jest poprawa sytuacji szpitala wołomińskiego, a pierwszym działaniem będą przede wszystkim remonty. Rozbudowa placówki toczy się swoim rytmem: projekty, przetargi, ale Starosta podjął temat dotyczący remontu pomieszczeń SOR. Przeniesienie dyrekcji szpitala na wyższe piętra, następnie zmodernizowanie i remont pomieszczeń i przekazanie ich dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Gdy opuści kilka pomieszczeń wynajmująca je w szpitalu firma zewnętrzna, starosta planuje zwiększyć ilość łóżek. Do tego planuje uruchomienie dodatkowych okienek w przychodni specjalistycznej, co rozładuje kolejki, uprości dostęp do lekarzy, których ilość też chce zwiększyć. Wyremontowane pomieszczenia zdecydowanie polepszą warunki pracy obsługi. Bolączką jest też parking przed szpitalem, więc będzie remontowany. Na przyszłość (maj) starosta planuje ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora szpitala.
Kolejną sprawą są inwestycje drogowe. Powiat wołomiński chce skorzystać z rządowego programu dot. funduszu dróg samorządowych, ale aby można było skorzystać ze środków i być przygotowanym starosta powołał Zespół Dróg Samorządowych. Jak wyjaśniał starosta Adam Lubiak remonty dróg nie mogą być przeprowadzane w sposób chaotyczny, więc procują z Zespołem nad mapą dróg. Potrzebne są projekty, a raczej przejrzenie tych, które pozostały „w szafie” po poprzednikach. Wskazał również na mapie jak rysuje się wręcz obwodnica Wołomina. Brany jest pod uwagę cały ciąg dróg od ul. Matarewicza w Ossowie, rondo w Majdanie do Poświętnego. Priorytetem dla starosty jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. A więc wymiana lamp na ledowe, tyle, że zadanie to leży po stronie gminy i tu zderzają się z materia urzędniczą. Starosta jednak optymistycznie i tajemniczo napomyka, że ma sposób na zachęcenie gmin do tego. Ma to związek z partycypacją w kosztach remontów dróg. 30% gmina dopłaca do remontu dróg, to starostwo zaproponuje dołożenie się 30% do wymiany oświetlenia. Doświetlanie skrzyżowań jest cały czas realizowane 15 skrzyżowań jest modernizowanych lub już wykonanych, a teraz zacznie się doświetlanie kolejnych 15.
Poinformowano prasę o kolejnych spotkaniach z wójtami i burmistrzami dot. ochrony środowiska, a konkretnie Starosta chciałby współpracować w zakresie stworzenia realnej pomocy dla mieszkańców dot. skorzystania z programu „Czyste powietrze”. Miałyby zostać ustalone dyżury, bo zdaniem starosty Adam Lubiaka samorządy powinny pomagać obywatelom.
Ostatnią z poruszanych spraw był zdaniem wicestarosty Szydlika zabytkowy budynek Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Poniatowskiego w Zielonce. Starosto postanowiło zadbać o obiekt i park. Mogłaby tam zostać stworzona strefa aktywności: zbudowane zostałyby ścieżki, zagospodarowany teren, tężnia rehabilitacyjna, uporządkowany drzewostan, a potem remont elewacji i mieszkań. „Cieszylibyśmy się z takiego miejsca” – zapewniali włodarze powiatu. Przy okazji omawiania sprawa wypłynęła również kontrowersyjna sprawa postawionego na terenie Pałacu w Chrzęsnem obiektu – namiotu. Koszt jego zakupu i eksploatacji jest olbrzymi i w trakcie spotkania trwała długa dyskusja na temat dalszych możliwości lub skutków ewentualnych zmian. Na chwilę obecną wykorzystanie go w sposób komercyjny nie wchodzi w grę przez najbliższe kilka lat.
Było to bardzo dobre spotkanie władz samorządowych z mediami. Pozwalało na przedyskutowanie wielu spraw i wymianę poglądów oraz wyjaśniało punkt widzenia starostwa na różne aspekty życia mieszkańców powiatu. Jest to niewątpliwie świetny pomysł na dalsze kontakty i dobry przepływ informacji.
/Janina Czerwińska/

2 309 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wizyta Marszałka Województwa w gminie Andrzejewo

W dniu 1 marca 2019 r. odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Andrzejewo, na którą przybył Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan...

Zamknij