ggg ggg ggg

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk rozmawiał z mieszkańcami Wyszkowa o programie „Czyste Powietrze”

Wiele spraw zostało poruszonych podczas spotkania ministra Henryka Kowalczyka z mieszkańcami w poniedziałek 25 lutego 2019 r.

Spotkanie odbyło się w Bibliotece Miejsko – Gminnej w Wyszkowie i jak zwykle przebiegało przy pełnej sali. Minister Środowiska omówił temat dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” i związanych z tym zmianach. Jak podkreślał minister Kowalczyk wiele razy spotykaliśmy się i na wiele tematów rozmawialiśmy: o sytuacji, która nie jest dobra, o smogu i o alarmujących statystykach dotyczących przedwczesnej umieralności – już, co dziesiąty z nas jest zagrożony śmiercią z tego powodu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości proponuje pomoc, ale decyzja leży w rękach każdego mieszkańca. Nie chodzi tylko o wymianę pieca z „kopciucha” na inny, ale też przeprowadzenie termomodernizacji, wymiany okien, aby wprowadzić oszczędności w pobieraniu energii. Wracając do tematu Minister Środowiska omówił zmiany dokonane w programie na początku 2019 r. m.in.: do finansowania wlicza się ulgę podatkową. Jako przykład podano, że przy najniższej dotacji 15% (przy płaceniu wg pierwszego progu podatkowego właściciela domu) można uzyskać 18% z tytułu ulgi podatkowej. Osoba, która płaci podatki wg stawki 32% – dotacji nie otrzyma, ale będzie mogła skorzystać z ulgi podatkowej. Więcej informacji na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska lub Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska. Apelował: nie czekać kilku lat na przystąpienie do programu ze względu na jakość powietrza w Polsce oraz tak zaplanować, aby na następny sezon grzewczy wejść z nowym lepszym i oszczędniejszym ogrzewaniem. Następnie zwrócił uwagę na korzyści, jakie w samorządach można uzyskać wprowadzając tani odbiór śmieci, selektywny odbiór śmieci i kierowanie ich do przetworzenia. W trakcie dalszej dyskusji odpowiadał na pytania mieszkańców. Dotyczyły bardziej szczegółowych informacji dotyczący dotacji do programu „Czyste powietrze”, rozliczeń kosztów i wysokości dotacji, rodzaje pieca na wymianę. Poruszono też sprawę przyłączenia się do ciepłowni, z czym zdaniem mieszkańców (Panów Romana i Gerarda Składanowskich) jest problem, bo wyszkowski prezes ZEC-u odmawia przyłączenia 50 domów w centrum Wyszkowa. Sprawą, już na spotkaniu, zaofiarował się zająć radny Bogdan Osik. Padały tez pytania o bieżące sprawy polityczne: nowe propozycje PiS o ulgach dla młodych pracowników, rozszerzenia 500+, 13-sta emerytura, a także o pracach przy przekopaniu mierzei wiślanej, zwolnienia z podatku emerytów, bezpłatnych lekach, itp. Minister wyjaśnił też o histerii opozycji alarmującej ws. decyzji środowiskowej, czy odstrzału dzików i donosach na polski rząd do Brukseli.

/J.Cz./

 

2 262 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Podpisanie umowy na przebudowę drogi

22 lutego br. doszło do podpisania umowy pomiędzy powiatem wyszkowskim reprezentowanym przez Starostę Powiatu Wyszkowskiego Jerzego Żukowskiego oraz Wicestarostę Leszka...

Zamknij