ggg ggg ggg

Uroczyste mianowanie na stopień kapitana s. Marii Łucji – uczestniczki Powstania Warszawskiego i Loretance z powiatu wyszkowskiego

W poniedziałek, 4 lutego br. w Loretto, Łukasz Kudlicki, Dyrektor Gabinetu Politycznego w MON wręczył akt mianowania na stopień kapitana Wojska Polskiego Anieli Wojdynie (s. Maria Łucja). Uczestniczce Powstania Warszawskiego i Loretance.

– Mam zaszczyt i honor w imieniu ministra obrony narodowej wręczyć dzisiaj nominację na stopień kapitana wielkiej Bohaterce, uczestniczce Powstania Warszawskiego, która ma za sobą trudny szlak bojowy – powiedział Łukasz Kudlicki, szef Gabinetu Politycznego w MON podczas uroczystości wręczenia aktu mianowania porucznik Anieli Wojdynie.

Kapitan Aniela Wojdyna (s. Maria Łucja) jako młoda kobieta brała udział w Powstaniu Warszawskim, gdzie służyła jako sanitariuszka w Zgrupowaniu Pułku „Baszta”. Powstańcy z Pułku brali udział w ciężkich i krwawych walkach na warszawskim Mokotowie. Po powrocie z bojowego szlaku w rodzinne strony w 1946 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, gdzie była m. in. pielęgniarką i katechetką. W 1993 r. została odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym i mianowana na stopień porucznika Wojska Polskiego.
Przed nominacją o godz. 13.00 ks. prałat Tadeusz Osiński – kapelan AK Okręgu W-W odprawił w Loretto Mszę Św. w intencji Siostry Łucji. Wagę uroczystości podkreślała obecność sztandarów: Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK, Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łochowie im. ”Baonu Nadbużańskiego Armii Krajowej” i Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej „Julin” im.” Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w Kaliskach oraz licznie przybyłych gości. We wręczeniu nominacji Anieli Wojdynie (s. Maria Łucja) uczestniczyli m.in.: ks. prał. T. Osiński, burmistrz Łochowa Rober Gołaszewski, przedstawiciele komendanta WKU Wyszków, przedstawiciele Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: Mirosław Widlicki – prezes, Grażyna Rudnik – prezes Koła Kraj. „Opocznik”, Krzysztof Lancman, Grzegorz Narzymski – prezes Koła AK Łochów, Bogdan Grzenkowicz – prezes Koła AK Wołomin, Koło AK Wyszków: Wł. Deluga, Jan Rusak, Jerzy Maciejewski oraz przedstawiciele z Agencji Mienia Wojskowego „Kwatera” na czele z prezesem Zarządu Agnieszką Bolestą.
Jak wspominała s. Maria Łucja w 2008 roku:
– Brałam udział w Powstaniu Warszawskim, po ciężkich latach okupacji niemieckiej. Starałam się w miarę możliwości pomagać tajnej organizacji AK. W dniu 2 sierpnia 1944 roku zgłosiłam się do „Baszty” na Mokotowie. Przysięgę składaliśmy w Kaplicy SS. Elżbietanek na ul. Goszczyńskiego. Przysięga Żołnierzy Armii Krajowej: „W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru, o wyzwolenie z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Naczelnemu Wodzowi i wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszna, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg”.
Słowa tej przysięgi wyrzekłam wraz z innymi, gdy zgłosiłam się do AK, aby życie swoje ofiarować Ojczyźnie.
Przydzielono mnie do punktu sanitarnego. Naszą Komendantką była „Pogodna” (J. Lipińska). Należeliśmy do Kompanii O,1 „Pożydara” (Dariusz Dąbrowski). Stacjonowaliśmy na ul. Krasickiego, potem w „Alkazarze” w Al. Niepodległości. To były fortece Mokotowa. Tyle było tam rannych, zabitych. W ostatnich dniach września przechodziliśmy na ul. Czeczota, potem na ul. Odyńca, a następnie do Parku Dreszera i następnych ulic… miasto płonęło… wszystko zniszczone.”
Jak jednak cały czas podkreślała „…ciągle doświadczała przedziwnej opieki Matki Bożej”.
/oprac. J.Cz./

 

Kapitan Siostra Łucja

SIOSTRA ŁUCJA ANIELA WOJDYNA, LORETANKA, ZNANA WIELU OSOBOM ZAMIESZKUJĄCYM W POBLIŻU LORETTO. OD DZIESIĘCIOLECI POSŁUGIWAŁA W LORETTO I W OKOLICZNYCH WIOSKACH JAKO KATACHETKA I PIELĘGNIARKA. WYCHOWAŁA W WIERZE JUŻ NIEJEDNO POKOLENIE. SIOSTRA ŁUCJA TO TAKŻE POWSTANIEC WARSZAWSKI I BOHATER. DO DZIŚ ZAMIESZKUJE W TZW. “BIAŁYM DOMKU” W LORETTO, GDZIE SIOSTRY LORETANKI PODCZAS DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ SŁUŻYŁY JAKO PIELĘGNIARKI POLSKIM ŻOŁNIERZOM

 

2 738 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ostatnia szansa na granty!

Na Mazowszu trwa ostatni nabór wniosków o granty w programie „Ja w Internecie”! Do tej pory skorzystało z nich 78...

Zamknij