Dorobek przeogromny – 610 lat w „Kronice parafii Brańszczyk” (08.05.2012)
27 kwietnia w wyszkowskiej Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej zaproszono mieszkańców gminy na niecodzienna rozmowę. O publikacji pt. „Kroniki Parafii Brańszczyk” przygotowanej przez proboszcza parafii ks. kanonika Pawła Stacheckiego rozmawiano w granie osób zaprzyjaźnionych, zainteresowanych niezwykłą historią Brańszczyka, która wyłania się z opisu zawartego w konikach.
Spotkanie zorganizowane przez Powiatowy Ośrodek Kultury i Sportu w Wyszkowie i pod patronatem wyszkowskiego starosty odbyło się w gronie osób zainteresowanych historią i podziwiających, jak to określono podczas dyskusji „wydawnictwo bez precedensu”, z którego wszyscy możemy czerpać wiele wiadomości o tej ziemi. Wraz z autorem 700 stronicowej publikacji ks. kan. Pawłem Stacheckim zasiedli: profesor Stanisław Białołusz, historyk Krzysztof Wawrzyńczak, Jan Szymanik (radny i mieszkaniec Brańszczyka). Obecne też były osoby, które miały swój udział w jej tworzeniu. Koncepcję wydania i wybór tekstu dokonał ks. Paweł Stachecki, projekt okładki – Jerzy Lech Maciejewski, grafiki kapliczki i krzyża przydrożnego – Piotr Karsznia (był też współwydawcą), wydawcą jest Parafia Rzymsko – Katolicka p.w. św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku. Jak się okazało praca powstawała ok. 10 lat, gdyż wiele czasu pochłaniały tłumaczenia, zbiory dokumentów, oprawa map. Bardzo ciekawa jest sama okładka publikacji – Relikwiarz Wszystkich Świętych z 1949 r., a z tyłu dokument potwierdzający, że był to dar papieża Piusa IX dla parafii Brańszczyk. Z kronik wyłania się obraz życia mieszkańców, kolejnych proboszczów i wikariuszów tej parafii. Wiele można odczytać z tych zapisów o pochodzeniu i osiedlaniu się rodzin i w dalszej dyskusji zebrani mogli usłyszeć nieco o tym z wypowiedzi Pani Danuty Ziomek i Pawła Kraszewskiego. Wieloma refleksjami podzielił się Jan Szymanik. Mówił o rzece i jej znaczeniu, terenach zalewowych i zmianach koryta na przestrzeni wieków, co wyłania się z zapisów kroniki bardzo sugestywnie. Uczestnicy spotkania zapoznali się również z pokazem multimedialnym pt. „Kilka obrazów Puszczy Białej” przedstawionym przez profesora Stanisława Białołusza.
Była to niezwykła podróż w głąb historii naszej gminy i terenów sąsiadujących, wielka praca na temat ludzi tu żyjących, tworzących dobra materialne i duchowe. tu osiadłych i tu pozostawiający swój ślad. Jak zapewniał autor kronik to nie koniec jego pracy – w przyszłości myśli o kolejnej części.
/J.Cz./