ggg ggg ggg

IV Olimpiada Ekologiczna (17.04.2012)

Już po raz czwarty w Gimnazjum Publicznym im. ks. płk Antoniego Warakomskiego w Jasienicy, odbyła się Powiatowa Olimpiada Ekologiczna im. Wiktora Ignacego Godlewskiego pod patronatem starosty ostrowskiego.
W tym roku udział w nim wzięło 27 uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ostrowskiego.

Pomysł starosty
IV Olimpiada odbyła się 3 kwietnia. Otwierając ją, dyrektor gimnazjum im. ks. płk Antoniego Warakomskiego Marta Kamińska przypomniała, że był to pomysł starosty ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego. Jeszcze jako dyrektor gimnazjum w Jasienicy, otaczał on opieką (wraz z uczniami) znajdującą się na jasienickim cmentarzu mogiłę Wiktora Godlewskiego. – W roku 2009 starosta rzucił pomysł zorganizowania olimpiady ekologicznej dla uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ostrowskiego. Niejako przy okazji wykonany został wtedy nowy nagrobek na mogile Godlewskiego. Wtedy też 8 maja 2009 roku odbyła się ta pierwsza olimpiada, która spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli i uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wtedy też postanowiliśmy, że będziemy ją (w miarę możliwości) organizować każdego roku – powiedziała Marta Kamińska. Z kolei starosta ostrowski wspomniał jak to niewiele brakowało, aby patron olimpiady został patronem gimnazjum w Jasienicy. Jednak szkolne referendum wskazało na legendarnego kapelana Brygady Podhalańskiej i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a po wojnie długoletniego proboszcza parafii św. Rocha w Jasienicy – ks. płk. Antoniego Warakomskiego.

Wizyta na cmentarzu
Uczestnicy Olimpiady mieli do rozwiązania test składający się z 48 pytań z zakresu ekologii, ochrony przyrody, a także z wiedzy o życiu i działalności patrona konkursu. Po godzinie uczniowie oddali wypełnione arkusze i do pracy przystąpiła komisja konkursowa pod przewodnictwem Romana Świerżewskiego – dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach – Piankach. Gdy członkowie komisji sprawdzali testy, uczestnicy olimpiady udali się na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie wraz z wikarym jasienickiej parafii, ks. Rafałem Figlem, odwiedzili z modlitwą grób patrona olimpiady, złożyli na nim kwiaty i zapalili znicze. Wizyty na cmentarzu zawsze skłaniają do wspomnień i refleksji. Tym razem była to okazja do przywołania postaci W.I. Godlewskiego. Przypomnijmy, więc pokrótce kim był patron jasienickiej olimpiady.


Powstaniec, zesłaniec, przyrodnik 
Wiktor Godlewski urodził się 30 grudnia 1831 roku w Bogutach w powiecie ostrowskim. Po ukończeniu gimnazjum w Łomży pracował, jako administrator majątków ziemskich, a niejako przy okazji, zajmował się po amatorsku ornitologią. Za udział w Powstaniu Styczniowym został zesłany na Syberię, gdzie w latach 1864-1877 współpracował z innym polskim zesłańcem i wybitnym przyrodnikiem Benedyktem Dybowskim, przy badaniach syberyjskiej fauny i flory. Ich efektem było 10 prac naukowych dotyczących Bajkału, a także kilka odkrytych przez niego gatunków syberyjskiej fauny, między innymi ptaka poświerka (Emberiza godlewskii), podrodzaju mięczaków (Gammarus godlewskia) oraz gatunku wieloszczetów (Dybowscella godlewskii. Za pionierskie badania środowiska przyrodniczego Syberii polski zesłaniec został uhonorowany złotym medalem Carskiego Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Po powrocie do kraju początkowo zajmował się dzierżawą majątków ziemskich, a po nabyciu leżącego nieopodal Jasienicy folwarku w Smolechach osiadł na stałe na Ziemi Ostrowskiej i rozpoczął bardzo wszechstronną działalność społeczną i gospodarczą. Między innymi był jednym z głównych pomysłodawców i współzałożycieli Ostrowskiego Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego (obecny Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej), udzielał się w Towarzystwach Ziemskich, aktywnie działał na rzecz unowocześniania rolnictwa. Zajmował się także pszczelarstwem i wydał broszurę „O syceniu miodu”. Wiktor Godlewski zmarł na tyfus 17 listopada 1900 roku i został pochowany na jasienickim cmentarzu parafialnym. W roku 1992 z inicjatywy Romana Świerżewskiego, ustanowiony został medal imienia W.I. Godlewskiego, nadawany za szczególne zasługi dla ochrony przyrody oraz za popularyzację wiedzy przyrodniczej. Do tej pory wyróżniono nim około 60 osób, instytucji i stowarzyszeń zajmujących się ochroną środowiska, ratowaniem zwierząt, edukacją przyrodniczą itp.

Nic za darmo
Po powrocie z cmentarza okazało się, że aby wyłonić zwycięzców, potrzebna jest dogrywka. W końcu nastąpiła najprzyjemniejsza (przynajmniej dla niektórych) chwila konkursu, czyli ogłoszenie wyników i nagrodzenie zwycięzców. W kategorii gimnazjów zwyciężyła Bogumiła Jamiołkowska z GP w Jasienicy przed Dominiką Qarashouli (GP Nr 1 z Ostrowi) i swoją szkolną koleżanką Pauliną Kaczorowską. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Aneta Gałązka (ZS Nr 2), miejsce drugie – Katarzyna Gotowicka (również ZS Nr 2) i trzecie – Aleksandra Czupowska (LO im. Mikołaja Kopernika). Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez starostwo powiatowe. Nagrodami ufundowanymi przez ostrowskie Nadleśnictwo wyróżniono najmłodszych uczestników IV Olimpiady.    
Zdaniem uczniów biorących udział w IV Olimpiadzie Ekologicznej, pytania z testu nie należały do najłatwiejszych, ale jak stwierdził starosta, nie ma nic za darmo. Aby zasłużyć na atrakcyjne i cenne nagrody trzeba dać coś z siebie. – Myślę, że te nagrody ufundowane przez starostwo powiatowe są ogromną zachętą dla uczniów do wzięcia udziału w olimpiadzie.

A że przy okazji zdecydowanie pogłębią swoja wiedzę z zakresu ekologii, ochrony przyrody oraz historii, że uwrażliwią się na potrzeby środowiska naturalnego i zintegrują z kolegami z innych szkół, to tylko dodatkowe korzyści, które mogą im się przydać w życiu. Może dzięki niej nasze naturalne środowisko będzie, chociaż trochę czyściejsze. – powiedział nam starosta Kamiński. Olimpiada jest ponadto również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń przez nauczycieli, no i do rozpropagowania postaci wybitnego syna Ziemi Ostrowskiej. W roku przyszłym Olimpiada Ekologiczna ma zostać rozbudowana o część historyczną z uwagi na 150- rocznicę Powstania Styczniowego, w którym Wiktor Ignacy Godlewski wziął czynny udział i które w tak zasadniczy sposób wpłynęło na jego losy.
AM

2 441 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pamięć o Żołnierzach Wyklętych (17.04.2012)

W ubiegły piątek 13 kwietnia, na leżącym nieopodal wsi Glina, małym leśnym cmentarzyku,  odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej...

Zamknij