ggg

Rozmawiamy o lokalnej gospodarce (17.04.2012)

13 kwietnia br. w sali konferencyjnej urzędu miejskiego odbyło się spotkanie, podczas którego zastępca burmistrza, Adam Mróz zaprezentował raporty nt. stanu i warunków rozwoju lokalnej gospodarki w Wyszkowie w 2012 roku.
Gmina Wyszków 6 lutego br. zawarła umowę dotyczącą uczestnictwa w VII Ramowym Programie UE Badań i Rozwoju Lokalnej Gospodarki w 2012 roku. Na podstawie złożonego wniosku, gmina została zakwalifikowana do udziału w programie badawczym w 2012 roku współfinansowanym przez UE na temat: „Stan i warunki rozwoju lokalnej gospodarki w Wyszkowie ze szczególnym uwzględnieniem sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw”. 13 kwietnia niezbyt jeszcze liczna grupa wyszkowskich przedsiębiorców deklarująca udział w projekcie zebrała się na kolejne spotkanie w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie. Rezultatem przeprowadzonych badań na terenie Wyszkowa jest raport zawierający zaktualizowaną wiedzę i informacje o funkcjonujących w mieście przedsiębiorstwach, ze szczególnym uwzględnieniem sektora mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw stanowiących ważną część gospodarki miasta. Raport pozwolił poznać potencjał gospodarczy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ich plany rozwojowe, jaka jest sytuacja firm korzystających z kredytów i leasingów, jaki jest zasięg działalności wyszkowskich firm, czy i jakie nastąpiły zmiany wielkości obrotów w zależności od branż itp.


Badanie przeprowadzano w pierwszym kwartale 2012 roku na reprezentacyjnej próbie 120 firm funkcjonujących w mieście przez Instytut EUROTEST z Gdańska. By zachować reprezentatywność dobór próby dokonywany będzie metodą kwotowo-losową ( w pierwszym etapie według głównych branż oraz wielkości firm wg zatrudnienia, w drugim etapie nastąpi losowanie firm do badania ankietowego). Badanie ankietowe zrealizowane zostało za pomocą metody bezpośrednich wywiadów telefonicznych oraz ankiety internetowej. Wywiady ankietowe zrealizowano w miesiącach luty-marzec 2012 roku. Następnie raport pt. Stan i warunki rozwoju lokalnej gospodarki w Wyszkowie w 2012 roku przekazany został Gminie Wyszków w terminie do 5 kwietnia 2012 roku. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, a wyniki przedstawił wiceburmistrz Adam Mróz. Na początku omówił cele przygotowanego raportu, definicje przedsiębiorstw oraz informacje na temat działających w Wyszkowie firm. Pozwolimy sobie przytoczyć dane, które zapewne zainteresują naszych czytelników.
W Wyszkowie funkcjonuje 3.838 firm, w tym: w mieście 3.169 i na obszarze wiejskim 669. W strukturze firm w podziale na sekcje działalności gospodarczej najwięcej firm w gospodarce Wyszkowa funkcjonuje w sekcjach:
– sekcji G handel hurtowy i detaliczny, naprawy: 1.030 co stanowi 26,8% ogółu firm,
– sekcji F budownictwo: 643 co stanowi 16,7% ogółu firm,
– sekcji H – transport i gosp. magazynowa: 340 firm co stanowi 8,9% ogółu firm, – sekcji C – przetwórstwo przemysłowe: 314 co stanowi 8,2% ogółu firm,
– sekcji M – działalność profesjonalna, naukowa, techniczna: 284 firm co stanowi 7,4% ogółu firm.
Dominują firmy mikro, jest ich 95,9% ogółu firm, małych firm jest 3,2%, a średnich 0,8% . Ogółem pracujących w Wyszkowie (zatrudnionych w głównym miejscu pracy) jest 8.811 osób. Przeciętne zatrudnienie w firmie wynosi 2,1 osoby. Ponad połowa badanych firm w gospodarce Wyszkowa prowadzi działalność powyżej 10 lat tj. 55,4%, od 6 do 10 lat prowadzi działalność 17%, od 3 do 5 lat prowadzi działalność 19,1% firm. Młodych stażem firm prowadzących działalność nie dłużej niż 2 lata jest 8,5%. Najwięcej firm o stażu działalności powyżej 10 lat jest w Wyszkowie w branży produkcyjnej 75%, następnie w handlu 63,3%, w usługach 51,9%, i w budownictwie 40%. W firmach do 2 lat stażu odwrotnie: w branży usługowej 14,8%, następnie w budownictwie 11,8%, a w handlu 3,4%. Blisko połowa firm funkcjonujących w Wyszkowie ma zasięg ponad lokalny. Zobowiązania z tytułu kredytu: ma kredyt 18,4%, nie potrzebuje 79,3%, odmowa kredytu 2,3%.


Wzrost obrotów w poprzednim roku odnotowało 23,2% ankietowanych firm w Wyszkowie, zmniejszenie obrotów 20,1% firm, a obroty bez zmian lub z niewielkimi zmianami odnotowało 54,7% firm. Jak z tego wynika plany inwestycyjne w br. ma tylko 19,3%. Nie jest też łatwo znaleźć pracowników. Ankietowani stwierdzali, że trudno w budownictwie – 48 % i usługach – 39,3 %, w produkcji – 33,4 %. Ankietowani przedsiębiorcy są zdania, że największe możliwości rozwoju w Wyszkowie ma branża budowlana w ocenie 35,6% ankietowanych. Następnie rozwój branży usługowej ma szanse w ocenie 30,5% ankietowanych, tu wymieniono: transportowe, informatyczne, gastronomiczne. Ocena przedsiębiorczość mieszkańców Wyszkowa wypada różnie. W porównaniu do kraju w Wyszkowie jest o 3,3% więcej firm w sektorze przemysłu i budownictwa niż w skali kraju, a mniej w usługach. Zapytano również o ocenę Wyszkowa, jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.  Pozytywnie ocenia 61% badanych firm, w tym 46,3% jako dobre miejsce i 14,7% raczej dobre miejsce. Sceptycznie prowadzenie działalności gospodarczej w Wyszkowie ocenia 10,6% ankietowanych firm, w tym 9,5% jako raczej złe miejsce i 1,1% jako złe miejsce. Jako miejsce „jak każde inne” ocenia Wyszków 24,2% ankietowanych firm. Nie ma zdania 4,2% ankietowanych. Co jednak najbardziej ucieszyło naszych włodarzy, ankietowani przedsiębiorcy przyznali dobre oceny wybranym elementom infrastruktury biznesu w Wyszkowie w takich sferach jak: współpraca, pomoc władz miasta dla środowiska przedsiębiorców, bezpieczeństwo prowadzenia biznesu, komunikacja w mieście, położenie miasta, dostępność komunikacyjna, dostępność usług około biznesowych. Średnie oceny: szkolenie zawodowe kadr potrzebnych dla firm, potencjał ekonomiczny mieszkańców, a niskich nie przyznano wcale.


Podczas dyskusji po zapoznaniu się z raportem obecni na spotkaniu przedsiębiorcy dyskutowali o szkolnictwie zawodowym, które ich zdaniem nie jest odpowiednie, o poziomie tego kształcenia, o to, w jakim kierunku i na jakie usługi (dominujące w gminie) należałoby się nastawić. Zwrócono też uwagę, że statystyki odnośnie ilości firm mogą być zawyżone, bo np. wspólników spółek liczy się jak pojedynczy podmiot. Burmistrz Grzegorz Nowosielski zadeklarował, o ile to oczywiście będzie potrzebne, do podjęcia bardziej szczegółowych badań. Gdy temat szkoleń wywołał wiele negatywnych opinii zapewnił, że na następne spotkanie zostanie zaproszona dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Na zakończenie zaprosił wszystkich na spotkanie w dniu 24 kwietnia z posłem Bartłomiejem Bodio.   /Janina Czerwińska/

1 844 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy znów trzeba „kombinować”? (17.04.2012)

To, że prawo w wielu przypadkach nie nadąża za zmianami, wiemy od lat. Na ogół, jeśli ktoś nie jest handlowcem,...

Zamknij