ggg ggg ggg

Inauguracja obchodów 510-lecia Wyszkowa (27.03.2012)

W sobotę, 24 marca w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” zainaugurowane zostały obchody 510. rocznicy nadania Wyszkowowi praw miejskich.
Podczas uroczystości podpisano umowę o współpracy pomiędzy Gminą Wyszków, a Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W imieniu gminy podpis złożył burmistrz Grzegorz Nowosielski, a uczelni ks. profesor Grzegorz Bartosik prodziekan Wydziału Teologicznego UKSW.  O decyzji podjęcia współpracy i uzgodnieniach mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski: „Umowa pomiędzy Gminą Wyszków a UKSW jest szczególnym prezentem dla miasta z okazji jubileuszu”. Miejscem pielęgnowania związków Gminy Wyszków z Uniwersytetem, symbolicznym centrum współpracy mogłaby być Szkoła Podstawowa w Leszczydole Starym, która nosi imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Burmistrz wyraził zadowolenie, że Wyszków zyskał ważnego naukowego partnera. Z kolei przewodniczący komisji promocji Rady Miejskiej, Wojciech Chodkowski opisał narodziny pomysłu o współpracy i przebieg spotkania.

Idea nawiązania współpracy pomiędzy Gminą, a UKSW narodziła się w ubiegłym roku, wówczas burmistrz, Grzegorz Nowosielski odbył spotkanie z władzami uczelni, podczas którego dyskutowano o możliwościach podpisania porozumienia pomiędzy gminą, a uczelnią. Ustalono, że Gmina Wyszków chce budować związki pomiędzy samorządową oświatą, a szkolnictwem wyższym, zaś uniwersytet otwarty jest na samorządowych partnerów w realizacji przedsięwzięć naukowych i społecznych. W lutym 2012 roku zastępca burmistrza, Adam Warpas wraz przewodniczącym komisji promocji Rady Miejskiej, Wojciechem Chodkowskim spotkali się w siedzibie UKSW z dziekanem ks. prof. Stanisławem Dziekońskim, celem omówienia szczegółów i zasad współpracy. Efektem spotkania był projekt umowy pomiędzy Gminą, a Uniwersytetem, zaakceptowany przez obie strony. Ustalono, że porozumienie podpisane zostanie uroczyście, w ramach obchodów jubileusz 510-lecia Wyszkowa, 24 marca.
Współpraca pomiędzy Gminą Wyszków, a Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego ma obejmować takie działania, jak organizowanie pokazów, wykładów, prezentacji, warsztatów, spotkań, badań laboratoryjnych dla uczniów szkół, których organem prowadzącym jest Gmina Wyszków, także organizację kursów, szkoleń, konkursów, warsztatów promujących nowoczesne rozwiązania techniczne, innowacyjność, aktywność, kursów metodycznych dla nauczycieli ze szkół Gminy Wyszków. Zakładają współpracę w organizacji dorocznej imprezy edukacyjnej w Wyszkowie – Wyszkowskich Dni Nauki, promocję i popularyzację nauki, szkolnictwa wyższego, opracowywanie potrzeb w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli, wspólne przedsięwzięcia edukacyjne. To także wspólne projekty badawcze, organizowanie wykładów i warsztatów tematycznych, wspólne wydawnictwa naukowe, współpraca w tworzeniu i realizacji programów profilaktycznych, programów przeciwdziałania patologiom społecznym i uzależnieniom, wspólne przedsięwzięcia promocyjne, współpraca w organizacji imprez i uroczystości, wymiana informacji i promocyjna w ramach stron internetowych: Gminy Wyszków oraz Uniwersytetu.


24 marca spotkali się więc przedstawiciele Urzędu Gminy i uczelni, aby w obecności radnych Rady Miejskiej, dyrektorów i kierowników jednostek wyszkowskiego samorządu, mieszkańców i gości zaproszonych, akt współpracy uroczyście podpisać. Wśród zaproszonych obecny był również Honorowy Obywatel Wyszkowa ks. Henryk Kietliński. Wyraził swoją radość i uznanie dla poczynań władz gminy, tym bardziej, że przez wiele lat jak oświadczył, był związany z Uniwersytetem, przyczynił się do powołania Instytutu Teologii, tam dla pogłębienia wiedzy, jako prowincjał wysłał 10 księży, a obecnie pracując dla Watykanu korzystał z materiałów uczelni. Jest przekonany o niezwykle dużej roli zawiązanej już współpracy w różnych dziedzinach służących rozwojowi miasta i gminy.
Po przejściu na salę widowiskową zebrani wzięli udział w koncercie, który rozpoczyna cykl imprez związanych z jubileuszem 510-lecia Wyszkowa. Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski witając zaproszonych w następujący sposób zwrócił się do gości i mieszkańców gminy:

Szanowni Państwo!
Historia jednego człowieka jest historią całej ludzkości. Historia każdego z nas, jest historią naszego miasta. Odnajdujemy ją dziś w starych wyszkowskich fotografiach, zaskoczeni trochę, jak szybko czas mija i jak blisko – z codzienności do wspomnień.
Nasz Wyszków świętuje dziś 510 urodziny. Jubilat – wiekowy, szacowny – jest w znakomitej formie. Miasto rozwija się, pięknieje, otwiera na świat, jest bezpiecznym domem dla swoich mieszkańców. Możemy być dumni z Wyszkowa.
Drodzy Państwo!
Przeszłość, to nie to, co mija, tylko to, co pozostało po tym, co minęło. Chciałbym, aby jubileusz Wyszkowa, który dziś inaugurujemy, był dla każdego z nas motywacją do poznawania i utrwalania historii naszego miasta. Byśmy czuli się z nim związani, odpowiedzialni za nie. Pielęgnujmy w sobie to przekonanie, że jesteśmy jedną, wielką wyszkowską rodziną, w której dzielimy się radościami i troskami, możemy na siebie liczyć, wspólnie dbamy o to, co nasze.
My, wyszkowianie, widzimy swoje miasto nie tylko oczami, ale też sercem. Odnajdujemy w nim, więc to piękno, które tylko sercem się widzi. Bo tak naprawdę ten nasz kraj rodzinny, nasza mała ojczyzna – to nie geograficzne krainy, ale miejsca i zakątki, w których wyrośliśmy i do których sercem wracamy.
Chciałbym, aby wyszkowianie widzieli tutaj dom dla swoich dzieci. By rozwijali pasje i osiągali sukcesy. By z pomocą innych znajdowali rozwiązanie swoich problemów. Chciałbym, by Ci, którzy jeszcze nie wiedzą, gdzie będzie ich dom, wybierali Wyszków. Nie może dziś zabraknąć urodzinowych życzeń dla Wyszkowa. Życzę, więc swojemu miastu, by jak przez wieki, mógł zawsze liczyć na siłę, mądrość i zaradność swoich mieszkańców. Życzę mu przychylności natury, życzliwości ludzi, zainteresowania świata. Życzę swojemu Wyszkowowi, by jego mieszkańcy lubili go i byli z niego dumni.
Dziękuję!

Wysłuchano także wykładu prof. Janusz Szczepański na temat czynników rozwoju Wyszkowa na przestrzeni wieków. Był to niezwykle interesujący wywód, przytaczający fakty i ustalenia historyków na temat powstania naszej miejscowości, jej losów na przestrzeni mijających 510 lat. Profesor opisał uwarunkowania społeczne, polityczne powstania i trwania osady, a potem miasta Wyszkowa od jego powstania, poprzez otrzymanie praw miejskich w 1502 r., zawieruchy potopu szwedzkiego i wojny północnej, pożary, zarazy, zabory i I oraz II wojnę światową. Jednak dzieje naszego miasta miały dobre momenty i lata rozwoju, które prof. Janusz Szczepański obrazowo i wnikliwie omówił, podkreślając dokonania lat powojennych, aż po obecne.                                                                                                                                        „Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy Jubileusz zainspiruje władze i że Wyszków stanie się jeszcze bardziej prężny i będzie jednym z piękniejszych ośrodków na Mazowszu” – mówił na zakończenie wykładu. W specjalnym koncercie wystąpiły dobrze znane wyszkowianom zespoły: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie oraz Rewia Dziecięca „Sylaba”. Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą płk Franciszka Józefa Bieganowskiego ogromnie się spodobał naszej publiczności. Młodzi muzycy amatorzy przywitali ją polonezem z filmu „Pan Tadeusz”, a następnie wiązanką melodii z innych polskich filmów. Później wykonali wiązankę piosenek zespołu „Czerwone gitary”, gdzie solo na saksofonie zagrała Iza Chryc, a solo na trąbce Dawid Kulesza. Kolejnymi utworami były m.in. Fantazja opracowana przez Fr. J. Bieganowskiego z solo na saksofonie Karoliny Karłowicz, a po utworach George Gershwina, marszowy utwór „Parada w Wyszkowie” z udziałem buławistek, dziewcząt towarzyszących utworom z pokazem akrobacji buławą. Rewia Dziecięca „Sylaba” przedstawiła fragmenty swojej ostatniej premier „Made in Poland”. Jak zawsze, od 28 lat, brawurowo, wspaniale i zaskakując widownię nowymi aranżacjami i układami tanecznymi.
Zostały zapowiedziane kolejne działania związane z 510-leciem Wyszkowa: Ogłoszony zostanie konkurs jubileuszowy pod hasłem „Prezent urodzinowy”.
W duchu jubileuszowym i świątecznym odbywać się będą tegoroczne, czerwcowe Dni Wyszkowa, z koncertem Bogusława Morki i Ryszarda Morki – 2 czerwca. Wtedy też zaplanowano spotkanie jubileuszowo-urodzinowe mieszkańców Wyszkowa, plenerową wystawę fotografii „Wyszków wczoraj”. 1 czerwca zaplanowano spektakl teatru ulicznego, w ramach Festiwalu Kultury Ulicznej. 3 czerwca – świętowany będzie Dzień Dziecka, zakończony koncertem urodzinowym. Specjalnie na urodziny miasta rozegrane zostaną też mistrzostwa wędkarskie „O Puchar Burmistrza Wyszkowa” w kategorii junior.
Będzie też widowisko artystyczne dla przedszkolaków – 6 czerwca wybrana zostanie „Mała Para Książęca Wyszkowa”. 7 czerwca Wyszków będzie gościł utalentowanych wykonawców z całej Polski, którzy przyjadą na festiwal Piosenki Lat 60 i 70 „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”. 8 czerwca będziemy pełni sportowych emocji podczas Wyszkowskich Euro 2012 – czyli Mobilnej Strefy Kibica. Urodzinowa będzie także „Eskapada Wyszków 1502-2012” czyli gra miejska dla małych i dużych, zaplanowana na 14 lipca.  W sierpniu, podczas uroczystości rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku Wyszków ma nadzieję gościć Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego wraz z małżonką, Anną Komorowską. W planach jest także uroczystość nadania miastu sztandaru, wręczenie medali „Zasłużony dla Wyszkowa” wybitnym mieszkańcom miasta.  Wszystkie zaplanowane w tym roku w kalendarzu miejskich imprezy odwoływać się będą do jubileuszu nadania Wyszkowowi praw miejskich. Na wszystkie burmistrz Wyszkowa, Grzegorz Nowosielski serdecznie mieszkańców zaprasza.
/J.Cz./

2 083 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
16 placówka bankowa, czyli witamy w Legionowie (20.03.2012)

gionowie przy ul. Suwalnej 8, uroczyście otworzył Polski Bank Spółdzielczy z siedzibą w Wyszkowie. Były kwiaty, przemówienia oraz przecięcie wstęgi. ...

Zamknij