ggg ggg ggg

DOŻYNKI GMINNE 2018 W MAŁKINI GÓRNEJ

W niedzielę, 2 września 2018 roku odbyły się Dożynki Gminne w Małkini Górnej będące zwieńczeniem całorocznej pracy rolników. Święto wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach. To piękny czas podziękowań za żniwa, za pracę rolników, a przede wszystkim wdzięczność i podziękowanie Bogu za opiekę.

Uroczystości z udziałem rolników, władz samorządowych, zaproszonych gości oraz mieszkańców rozpoczęły się Dziękczynną Mszą Świętą na stadionie MKS Małkinia, której przewodniczył ksiądz infułat Jan Sołowianiuk z Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej w asyście księdza Jana Marka Wróblewskiego proboszcza parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej, księdza Tadeusza Kaczyńskiego proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Małkini Górnej oraz księdza Ryszarda Zalewskiego proboszcza parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny w Prostyni. Kazanie wygłoszone przez ks. infułata Jana Sołowianiuka poświęcone było przemianom etosu pracy rolnika. Oprawę muzyczną Mszy Świętej wykonał Gminny Chór Dziecięcy wspólnie z organistą Panem Łukaszem Kolińskim. We Mszy Świętej uczestniczyli także księża wikariusze z małkińskich parafii.
Wieńce dożynkowe przygotowały następujące sołectwa: Błędnica, Daniłówka Pierwsza, Kańkowo, Kiełczew, Małkinia Dolna, Małkinia Górna I, Małkinia Górna III, Małkinia Górna IV, Małkinia Górna V, Niegowiec, Orło, Małkinia Mała – Przewóz, Prostyń, Podgórze – Gazdy, Poniatowo, Rostki Wielkie, Treblinka, Zawisty Nadbużne, a także stowarzyszenie ,,Małkiński Krąg’’.
Tegorocznymi starostami dożynek byli Państwo Dorota i Grzegorz Rostkowscy z sołectwa Rostki Wielkie. Wychowali dwoje dzieci: Paulinę i Cezarego. Pani Dorota z wykształcenia jest cukiernikiem i oprócz pracy w gospodarstwie pracuje również w Warszawie, natomiast Pan Grzegorz ukończył szkołę średnią w kierunku mechaniki, naprawy maszyn i urządzeń rolniczych. Od 1988 roku prowadzą gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 30,00 ha.
W gospodarstwie Państwa Rostkowskich uprawiane są zboża (mieszanki zbożowe i pszenżyto) oraz kukurydza na kiszonkę. Tegoroczni starostowie hodują bydło mleczne i opasowe. Systematycznie modernizują swoje gospodarstwo w ramach posiadanych własnych środków finansowych. Poszerzają swoją wiedzę w zakresie rozwoju gospodarstwa między innymi poprzez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Państwo Rostkowscy wygospodarowany wolny czas od pracy przeznaczają dla rodziny oraz pogłębiają swoje pasje.
Podczas świętowania odbyła się prezentacja wieńców oraz obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Ludowego ,,Sadowianki’’. Chór ,,Cantilena’’ zaprezentował utwory o tematyce rolniczych tradycji. Starostowie dożynek przekazali na ręce Pani Wójt Bożeny Kordek bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki, którym następnie podzielili się ze wszystkimi uczestnikami dożynek.
Wójt Gminy Pani Bożena Kordek przekazała rolnikom serdeczne podziękowania za trud ich ciężkiej pracy na roli. Słowa uznania skierowała również do osób zaangażowanych w przygotowanie wieńcy dożynkowych oraz stołów, na których nie zabrakło tradycyjnych potraw regionalnych wykonanych specjalnie z myślą o uczestnikach niedzielnych dożynek.
Po obrzędzie dzielenia się chlebem Pani Wójt Bożena Kordek wraz z Członkiem Zarządu Województwa Mazowieckiego Panią Elżbietą Lanc odwiedziły stoły sołeckie, gratulując wspaniałej inwencji twórczej tym, którzy je przygotowali. Inni goście, między innymi Pan Marian Krupiński Radny Województwa Mazowieckiego oraz Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej Pan Radosław Jagielski także z zainteresowaniem odwiedzili stoiska sołeckie.
Następnie po Mszy Świętej nastąpiło wręczenie wyróżnień najlepszym rolnikom z Gminy Małkinia Górna. W tym roku odznaką ,,Zasłużony dla Rolnictwa’’ wyróżnieni zostali:
1. Pan Łukasz Borowy – Borowe.
Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 35 ha. Specjalizuje się w produkcji mleka. Zaplecze gospodarstwa stanowi nowoczesny sprzęt oraz budynki gospodarcze. W planach na przyszłość wskazuje na potrzebę dalszego rozwoju swojego gospodarstwa oraz wybudowanie nowego budynku gospodarczego.
2. Państwo Hanna i Zbigniew Siwek – Sumiężne.
Państwo Siwek wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 11 ha. Ukierunkowani są na hodowlę bydła opasowego. Posiadają własne maszyny rolnicze wraz ze sprzętem towarzyszącym. W przyszłości chcą jeszcze bardziej rozwijać swoje gospodarstwo.
3. Państwo Marzena i Ireneusz Henryk Olewińscy – Daniłowo–Parcele.
Gospodarstwo rolne o powierzchni około 20 ha prowadzą od 1994 roku. W głównej mierze zajmują się hodowlą bydła opasowego. Chcą nadal prężnie rozwijać swoje gospodarstwo.
4. Państwo Zofia i Andrzej Socikowie – Daniłowo.
Prowadzą wspólnie gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 20 ha. Specjalizują się w produkcji mleka i produkcji pasz na własne potrzeby. Chcą w przyszłości unowocześniać swoje gospodarstwo.
Na uczestników dożynek czekały różne konkursy i atrakcje. W konkursie zorganizowanym przez Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej na najlepsze hasła promujące oszczędzanie zwyciężyli:
I miejsce – Dominik Plewko, II miejsce – Dominika Suchcicka, III miejsce – Julia Plewko.
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego przeprowadził konkurs wiedzy ekologiczno – rolniczej. Laureatami zostali: I miejsce – Jerzy Marcinowski, II miejsce – Krzysztof Kietliński,
III miejsce – Andrzej Sosiński.
Po raz kolejny Urząd Gminy w Małkini Górnej zorganizował dla uczestników dożynek konkurs wiedzy rolniczo – ekologicznej.
W kategorii do lat 16 nagrodzono:
I miejsce – Mikołaj Kietliński, II miejsce – Monika Radomska, III miejsce – Zuzanna Kotowska.
W kategorii powyżej 16 lat zwyciężyli:
I miejsce – Bożena Kamińska, II miejsce – Grzegorz Nadratowski, III miejsce – Emilia Sternik.
Uroczystościom dożynkowym towarzyszyły stoiska promocyjno – informacyjne. Można było porozmawiać z przedstawicielami Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, Lokalnej Grupy Działania „Zielone Sioło” oraz Urzędu Gminy w Małkini Górnej. Najmłodsi mogli pobawić się w wesołym miasteczku.
Dużym zainteresowaniem uczestników dożynek cieszyły się pokazy zaprzęgów koni zimnokrwistych rasy fryzyjskiej. Dwuosobowe zespoły zaprezentowały widowni powożenie zaprzęgiem jednokonnym i parokonnym.
O godzinie 17:40 wystąpił zespół SHINE. Wokalistka Aleksandra Dąbrowska w towarzystwie dwóch pięknych tancerek wykonała swoje najpopularniejsze utwory takie jak ,,Ejże, ejże’’ czy ,,Hola, hola’’. Publiczność zarówno starsza, jak i młodsza świetnie bawiła się w rytm muzyki disco polo.
W dalszej części artystycznej, jako pierwszy wystąpił rodzimy zespół ludowy ,,Małkinianka’’. Następnie zaprezentowała się ,,Jarzębina’’ z Broku i RETRO BAND – zespół działający w strukturach organizacyjnych Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej. Po zakończonych występach na scenie zagościł DJ.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację Dożynek Gminnych oraz mieszkańcom za liczne przybycie.
/Info/

3 193 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Obchody wybuchu II wojny światowej pod Pomnikiem Straceń w miejscowości Konary w gminie Tłuszcz

Każdego roku w pierwszych dniach września mieszkańcy gminy Tłuszcz gromadzą się przy Pomniku Straceń w Konarach, gdzie w kolejną rocznicę...

Zamknij