ggg ggg ggg

Wędkarskie Walne (13.03.2012)

4 marca odbyło się walne zgromadzenie sprawozdawcze Koła nr 64 Polskiego Związku Wędkarskiego w Ostrowi Mazowieckiej.

Jest to jedna z najliczniejszych organizacji na terenie powiatu ostrowskiego. Pod koniec roku 2010 liczyła ona 913 członków, dwanaście miesięcy później zrzeszała już 938 osób, w tym 21 pań i 88 młodych wędkarzy. Wśród tych ostatnich – 41 członków uczestników oraz niezrzeszonych członków Sekcji Młodzieżowej Koła.

Obrady rozpoczęły się od chwili ciszy dla uczczenia zmarłych w ubiegłym roku członków Koła. Następnie prezes Koła Waldemar Borowy złożył sprawozdanie z działalności Zarządu w roku ubiegłym. Zorganizowano wówczas, między innymi: 12 imprez rekreacyjno-sportowych, w tym 3 zawody mistrzowskie Koła, 4 wycieczki, 2 towarzyskie zawody spławikowe i tyle samo zawodów spinningowych. Ponadto ostrowscy wędkarze brali udział w zawodach okręgowych oraz organizowanych przez inne koła PZW, w których zajmowali częstokroć czołowe lokaty. W Kole działają kluby: „Wodnik” – główny inicjator i organizator imprez spławikowych, Spławikowa Sekcja Młodzieżowa kierowana przez Leszka Sommera oraz Klub Seniora „Sum” integrujący, jak sama nazwa wskazuje, tych nieco już starszych wędkarzy.

Zawody, imprezy, festyny
Najbardziej znaną i prestiżową imprezą organizowaną od 12 lat przez Koło nr 64 jest „Mazowiecki Spinning Bugu” w Broku. W ubiegłym roku udział w nim wzięło 129 zawodników z różnych stron kraju. Tradycyjnie już impreza ta cieszy się zainteresowaniem nie tylko wędkarzy, ale ma też stałe grono darczyńców. W ubiegłym roku było ich 23, co wpłynęło między innymi na atrakcyjność nagród dla zwycięzców.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również inne stałe imprezy organizowane przez ostrowskie Koło PZW. Po raz jedenasty odbyły się mistrzostwa spinningowe o puchar burmistrza Ostrowi, po raz dziewiąty przeprowadzono zawody spławikowe o puchar burmistrza Broku i po raz piąty o puchar wójta Wąsewa.
Również po raz kolejny Koło było organizatorem Festynu Wędkarskiego w Grodzie Książąt Mazowieckich z okazji Dnia Dziecka. W licznych konkursach wzięło wtedy udział 117 dzieciaków, które walczyły o 9 medali i 21 nagród. A oprócz tego były dla nich kiełbaski z grilla i paczki ze słodyczami


Jak podsumował prezes Borowy, we wszystkich imprezach i wycieczkach, udział wzięło 535 osób, w tym 42 panie oraz 122 dzieci i młodzieży jak również 16 osób niezrzeszonych.

 

Nie tylko łowienie ryb
Dla większości laików wędkarstwo kojarzy się wyłącznie z widokiem faceta stojacego z wędką nad wodą, którego jedyną pasją jest wyciągnięcie z głębin jak największej ilości ryb. Mniej widoczną stroną ich działalności jest zarybianie rzek i zbiorników wodnych oraz ochrona wód. W ubiegłym roku członkowie ostrowskiego Koła PZW wpuścili do rzek Bug i Brok oraz do zalewu Grodzisk blisko 3 tony narybku (okonia, szczupaka, kroczka i suma, oraz 700 tys. sztuk narybku brzany, jazia, klenia, sandacza, szczupaka i świnki. Dodatkowo w ramach zarybiania finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, wody te zostały zarybione „młodzieżą” w postaci dwuletnich szczupaków, trzylatków sumów oraz narybku sandacza za ogólna kwotę ok. 72.400 złotych. W akcji zarybiania szczególnie aktywnie uczestniczył Jerzy Przeździecki oraz wędkarze z Broku.

Dla wędkarzy niezwykle ważna jest także ochrona wód i tego co w nich zamieszkuje. Tą sferą działalności Koła zajmuje się siedmioosobowa grupa Społecznej Straży Rybackiej kierowana wcześniej przez Erwina Kowalczyka, a od kilku miesięcy przez Bogdana Szarowa. W ubiegłym roku przeprowadziła ona 41 akcji przeciwkłusowniczych (w tym cztery wspólne z Państwową Strażą Rybacką), podczas których skontrolowano 712 wędkarzy, udzielono 62 pouczeń, a ponadto zdjęto 6 sieci i dwa żaki, a jej członkowie przepracowali 49 roboczogodzin przy oczyszczaniu brzegów wód.
 

Finanse Koła
Skarbnik Włodzimierz Kamieniecki przedstawił sprawozdanie z gospodarowania finansami Koła. Plan przychodów wykonano w 101,65% (planowano 59 378,51, a zrealizowano 60 358,74zł), natomiast po stronie wydatków poczynione zostały wyraźne oszczędności. Zamiast planowanych 58 378,51 zł, wydano 53 705,00 zł. Wpłynęło na to obniżenie kosztów administracyjno-biurowych i organizacyjnych, a zwłaszcza ograniczenia w dotowaniu klubów i zaprzestaniu rozliczania przez Koło Klubu Spinningowego „Spiner”. 

Puchary, nagrody, dyplomy…
Podsumowanie rocznej działalności nie mogło się odbyć bez nagród dla wyróżniajacych się członków Koła i to w różnych dyscyplinach oraz dziedzinach. W rocznym Grand Prix w klasyfikacji spławikowej, wyróżnieni zostali: Piotr Pazik, Krzysztof Świerżyński, Irena Świerżyńska, Leszek Sommer, Stefan Szydło oraz Grażyna Galas. W Grand Prix spinningowym nagrodzono: Grażynę Kamieniecką, Michała Zapiska, Erwina Kowalczyka, Zygmunta Podbielskiego, Mirosława Kamienieckiego (pośmiertnie) i Jacka Gruszczyńskiego. Za aktywny udział w życiu Koła wyróżniono: Barbarę Szydło, Jana Szymczuka, Jarosława Maciocha, Janusza Kuleszę, Andrzeja Pasztaleńca i Remisława Łupińskiego. Nagrodzono także członków, wspomnianej wcześniej, grupy Społecznej Straży Rybackiej: Zygmunta Czapnika, Rafała Kotowskiego, Leonarda Czapnika, Pawła Grabowskiego, Przemysława Czapnika i Bogdana Szarowa.

Plan pracy z wyprzedzeniem
Podczas Walnego przyjęty został również plan pracy Koła na rok bieżący. Jeden jego punkt został już zrealizowany. 19 lutego na zbiorniku Brzuze przeprowadzone zostały Podlodowe Mistrzostwa Koła, w których udział wzięło 12 zawodników. Zwyciężył Krzysztof Kwiatkowski z połowem 1,645 kg, przez Leszkiem Sommerem (0,705 kg) i Marcinem Kołakowskim (0,410 kg).
AM

2 205 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Miasto dla Kobiet (13.03.2012)

Niewiele jest ostatnio okazji, kiedy chce się pisać w samych superlatywach, bez szukania przysłowiowej dziury w całym. A o tym...

Zamknij