ggg ggg ggg

90 LAT RADZYMIŃSKIEJ „STALOWEJ JEDYNKI”

W środę, 7 czerwca odbyły się uroczystości z okazji Jubileuszu 90-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie. Obchody zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości, reprezentujących najwyższe władze państwowe, samorządowe, kościelne a także środowiska lotnicze i oświatowe. – Stawiamy tę szkołę, jako przykład dla wszystkich szkół w Polsce, ponieważ wychowanie patriotyczne jest tutaj na najwyższym poziomie – podkreślił Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, składając podziękowania Dyrektor Elżbiecie Jeleń i całemu Gronu Pedagogicznemu.

Słoneczna środa, 7 czerwca 2023 roku z pewnością na stałe zapisze się na kartach dziejów największej obecnie Szkoły Podstawowej na terenie Gminy Radzymin.
Bogaty program obchodów jubileuszowych zainaugurowała okolicznościowa Msza Święta pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp. Romualda Kamińskiego, którą o godz. 11.00 odprawiono w Kolegiacie Radzymińskiej.
– Szkoła jest dla nas wszystkich tak ważna, ponieważ bierze odpowiedzialność za najpiękniejszy czas młodego człowieka, za wiosnę życia młodych ludzi – powiedział w trakcie Liturgii, sprawowanej w intencji społeczności szkolnej biskup warszawsko-praski podkreślając, jak wielką rolę odgrywają w tym czasie nauczyciele, którzy będąc najbliżej uczniów, powinni stać się dla nich przewodnikami.
– Bogu trzeba podziękować za całą wspólnotę szkolną, ale też umieć podziękować i umieć zrozumieć, jak wiele znaczą ci, którym powierza się w tym czasie nasze młode życie i kształtowanie naszej wyobraźni. Dlatego mówimy, że nauczyciele są – patrząc na przekaz Ewangelii i porównując do Pana Jezusa, tak jak On dobrymi pasterzami. W tym obrazie zauważamy, że Dobry Pasterz idzie na przedzie, a za nim wielkie stado, wielka wspólnota. Pan Jezus staje na przedzie, ponieważ ma świadomość potęgi swego autorytetu. I tego życzymy każdemu rodzicowi, każdemu sprawującemu władzę, a także każdemu nauczycielowi i wychowawcy, aby był tak wypełniony potęgą autorytetu, żeby w sercach tych, za których bierze odpowiedzialność nie było cienia wątpliwości, gdzie i dokąd on nas prowadzi – wskazywał bp Romuald Kamiński przypominając, że w tym roku na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej jest kilka szkół, które świętują jubileusz 90-lecia istnienia, ponieważ założone zostały w 1933 r., a więc w okresie dynamicznego rozwoju II RP, kiedy ówczesne pokolenie uwierzyło, że może uczynić coś wielkiego dla Polski. – Cieszmy się autentycznie, że w przestrzeni naszej umiłowanej Ojczyzny zachowały się takie piękne wspólnoty. Wielu, naprawdę wielu nad tym pracowało, pracuje i pracować będzie… – powiedział na zakończenie homilii JE bp Romuald Kamiński.
Zwieńczeniem uroczystej Mszy Św. była ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Patrona Szkoły – ppłka pil. Mariana Pisarka oraz polskich lotników biorących udział w Bitwie o Anglię, znajdującą się w kruchcie Kolegiaty, na zakończenie której sygnalista Radzymińskiej Orkiestry Dętej Daniel Jankowski odegrał melodię „Śpij kolego”.
Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkolnym, w którym już od progu czuć było odświętną atmosferę. Gości witały piękne dekoracje, na ekranie we foyer prezentowany był film o historii szkoły (autorstwa p. Grzegorza Jelenia i p. Jacka Górala), a na korytarzu szkolnym uwagę zwracały okolicznościowe wystawy i ekspozycje pamiątek, pieczołowicie przygotowane przez nauczycieli.
Wszystkich przybyłych zaproszono do składania podpisów na kartach do Kapsuły Czasu, a także do wpisywania się na kartach Księgi Honorowej, założonej z okazji jubileuszu 90-lecia szkoły (pięknie przygotowanej przez p. Martę Karłowicz).
Główna część obchodów jubileuszowych odbyła się na hali sportowej, gdzie licznie przybyłych gości serdecznie powitały Panie Wicedyrektor: Katarzyna Marzec i Dorota Poznańska.
Ceremonialną oprawę uroczystości zapewnili kadeci z zaprzyjaźnionego ze szkołą I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie pod dowództwem płka Dariusza Kuziela. Wymownym symbolem międzyszkolnej współpracy było przekazanie kadetom flagi państwowej przez uczniów „Stalowej Jedynki”, którą następnie podniesiono na maszt przy dźwiękach Hymnu Państwowego. W obecności Pocztu Sztandarowego SP nr 1 odśpiewano również Hymn Szkoły.
Uroczystości zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in.: JE bp Romuald Kamiński, Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Poseł na Sejm RP Bożena Żelazowska, I Mazowiecki Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Paweł Dąbrowski, Przewodniczący Rady Powiatu Adam Pietrzak wraz z Wiceprzewodniczącym Cezarym Wnukiem i Radną Powiatu Martą Rajchert, Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Hanna Skrzypczak, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka wraz z Wiceprzewodniczącymi: Wiesławem Solarzem i Piotrem Rembelskim oraz Radnymi, Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Skarbnik Gminy Radzymin Artur Goryszewski, Dziekan Radzymiński ks. prał. Stanisław Popis, Proboszcz Parafii p.w. św. Jana Pawła II ks. Krzysztof Ziółkowski, ks. Sylwester Sienkiewicz, Dyrektor LO i SP im. bł. ks. B. Markiewicza ks. Grzegorz Sprysak, Honorowy Obywatel Radzymina p. Jan Wnuk – Prezes TPR wraz z wiceprezesem Elżbietą Bielec, Emerytowana Dyrektor Szkoły p. Zofia Iwanowska, Przewodnicząca Koła Emerytowanych Nauczycieli Anna Grzegorek, Emerytowany Zasłużony Nauczyciel p. Zofia Siankowska, Przedstawiciel 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Maz. ppłk Marcin Boruta, Prezes OSP Radzymin dh Edward Szymankiewicz wraz z Prezesem Honorowym dh Tomaszem Żmijewskim, Komendant KP w Radzyminie podinsp. Paweł Piórkowski, Przewodnicząca Prezydium Rady Rodziców Agnieszka Wardakowska wraz z Iwoną Kamińską i Beatą Święcką, Prezes Oddziału ZNP w Wołominie Katarzyna Kadzidłowska, Dyrektor CUW Katarzyna Konopko-Walkowiak, Kierownik Biura Oświaty Krzysztof Czuba, Kierownik OPS Agnieszka Kierszulis, Dyrektor ROKiS Damian Mogielnicki, Dyrektor Biblioteki Artur Laskowski, Dyrektor SPZZOZ CM im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. Krzysztof Jarząbek, Dyrektor DPS w Radzyminie Jolanta Chałupka, Przedstawiciele Okręgu Warszawa Wschód ŚZŻAK: Mirosław Widlicki, Wiesław Studziński i Teresa Muszyńska, Prezes Koła „Rajski Ptak” ŚZŻAK w Radzyminie Jerzy Berta, Prezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Andrzej Szymczak wraz z Danutą Paciorek i Jerzym Madlerem, Prezes Stowarzyszenia Historycznego Cytadela Dariusz Parzyszek, Przedstawiciele Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego: Marek Rogusz i Wojciech Matusiak, Przedstawiciel Akademickiego Stowarzyszenia Lotników Polskich mjr Marcin Szaliłow, Przedstawicielka Klubu Stewardes i Kobiet w Lotnictwie Alina Dudziak-Gronek.
Nie zabrakło przyjaciół szkoły, a wśród nich znaleźli się: p. Maria Agnieszka Siwecka z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN (córka Stanisława Wacława Siweckiego – oficera zamordowanego w Katyniu), wieloletni Burmistrz Radzymina p. Zbigniew Piotrowski, p. Andrzej Siarna, p. Robert Kowalski, płk Jerzy Stwora, Państwo Krystyna i Janusz Rasińscy, p. Małgorzata Gumkowska-Murray, p. Bogdan Kucharski, Redaktor Naczelna „Kuriera W” Janina Czerwińska, Redaktor Naczelny „Wieści Podwarszawskich” Michał Półtorak, Dyrektor I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie Agnieszka Kaczyńska, a także Dyrektorzy i Przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli.
Honorowymi gośćmi uroczystości byli: Brat Patrona Szkoły p. Aleksander Pisarek oraz przedstawiciele Rodziny Patrona: Elżbieta Pisarek, Zbigniew Pisarek, Leokadia Pisarek, Halina Trzaskoma, Janusz Rasiński, Teresa i Henryk Skłodowscy.
– Jest nam niezmiernie miło, że tak wielu znamienitych gości, zgromadziło się tak licznie, ażeby swoją obecnością uświetnić dzisiejszą naszą uroczystość. Z całego serca dziękujemy Wszystkim Państwu za przybycie – powiedziała Dyrektor Szkoły p. Elżbieta Jeleń, podkreślając w okolicznościowym wystąpieniu, że „trudno o wymowniejszy pomnik pracowitości przedstawicieli wszystkich stanów, aniżeli 90 lat istnienia szkoły”. – To świadectwo wieloletniego wysiłku ponoszonego w imię lepszej przyszłości dla naszych dzieci, lokalnej społeczności i całego narodu, które skłania nas do głębokiej refleksji i pochylenia się nad dokonaniami minionych pokoleń. „Stalowa Jedynka” nigdy nie była jedynie instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, dyrektorów, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć Naszą Szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj. Nie sposób wymienić wszystkich zasłużonych, nie sposób wyliczyć także tego, co zrobili dla naszej szkoły.
Tradycja wychowywania młodzieży w duchu patriotyzmu, szacunku do drugiego człowieka i poszanowania nauki była najważniejszą przesłanką dla wszystkich pedagogów, którzy na przestrzeni lat dbali o wizerunek Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie.
W ślad za wysiłkiem nauczycieli podążało zawsze głębokie zaangażowanie władz samorządowych, które nigdy nie ustawały w staraniach nad zapewnieniem odpowiednich warunków do pracy i nauki w naszej szkole. Dlatego nasze myśli i słowa wdzięczności w tym względzie kierujemy dzisiaj do włodarzy miasta począwszy od burmistrza Stanisława Marszała, aż po jego obecnego następcę Pana Burmistrza Krzysztofa Chacińskiego wraz z Panem Wiceburmistrzem Krzysztofem Dobrzynieckim, a wcześniej m.in. do Pana Burmistrza Zbigniewa Piotrowskiego, a także co oczywiste do Radnych Rady Miejskiej obecnej i poprzednich kadencji.
Bogaty dorobek szkoły jest dla współczesnego pokolenia niezwykle inspirujący i motywujący, napawa dumą, ale również stawia wysokie wymagania. Niezwykle odpowiedzialne zobowiązanie utrzymania naszej placówki na wysokim intelektualnie i moralnie poziomie, a także dbałość o estetykę tego miejsca są wyrazem mojego wielkiego szacunku, a zarazem podziękowaniem dla twórców tej szkoły – moich poprzedników na stanowisku – dla p. Stanisława Pałasia, p. Zofii Iwanowskiej, a także dla nauczycieli, uczniów, absolwentów, rodziców i przyjaciół Szkoły. Składam serdeczne podziękowanie Nauczycielom naszej szkoły, przedstawicielom władz oświatowych, samorządowych, rodzicom i uczniom, pracownikom administracyjnym oraz zaprzyjaźnionym instytucjom za pomoc i zaangażowanie, bez których nasze osiągnięcia i zmiany zachodzące w szkole byłyby niemożliwe.
To dzięki wspólnym wysiłkom możemy dzisiaj być dumni i mówić, że Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka była i jest Szkołą niezwykłą, o niepowtarzalnym klimacie, osiągnięciach i aspiracjach – podkreśliła Dyrektor Elżbieta Jeleń, otrzymując gromkie brawa zgromadzonych.
Ważnym punktem obchodów była ceremonia zapieczętowania i zamurowania Kapsuły Czasu z przesłaniem dla potomnych (pisaliśmy o tym szerzej w poprzednim numerze „Kuriera W”).
W dalszej części uroczystości jubileuszowych uczniowie: Piotr Łapiński i Zuzanna Klimek przedstawili zgromadzonym prezentację poświęconą dziejom szkoły. Następnie publiczność obejrzała krótki montaż słowno-muzyczny pt. „Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym…” (w reżyserii p. Iwony Jaworskiej i w oprawie szkolnego chóru pod kierunkiem p. Iwony Kalickiej), który wzbogacony został widowiskowym tańcem uczniów klas I-III pod kierunkiem p. Anny Kostrzębskiej i p. Agaty Piwowarskiej.
Po występie artystycznym dokonano wręczenia nagród laureatom szkolnych konkursów, związanych z jubileuszem, tj.: „Szkolny Konkurs Poetycki – wiersz o Patronie Szkoły” (organizatorzy: Katarzyna Rabajczyk, Anna Ciborowska, Agata Piwowarska); „Logo Jubileuszu 90-lecia…” (organizatorzy: Katarzyna Kwiatkowska, Tomasz Łopatowski, Grzegorz Jeleń), „Moja podróż z pilotem…” (organizatorzy: Agnieszka Cichy, Agnieszka Dudek); „Daty z życia Patrona Szkoły…”; „Moja szkoła dawniej, dziś i jutro widziana moimi oczami” (organizatorzy: Katarzyna Kwiatkowska, Aneta Jusińska, Agata Szczepanik).
Na zakończenie oficjalnej części obchodów przyszedł czas na wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości:
– Pani Dyrektor bardzo serdecznie gratuluję tego wielkiego jubileuszu. Jestem dumny, że jestem z powiatu, w którym mamy Radzymin. Mimo, że nie mieszkam w Radzyminie, ale po trosze czuję się jakbym był radzyminiakiem – przyznał Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, który wyrażając swe uznanie dla pracy dyrekcji i grona pedagogicznego podkreślił: – Stawiamy tę szkołę, jako przykład dla wszystkich szkół w Polsce, ponieważ wychowanie patriotyczne jest tutaj na najwyższym poziomie.
– To dla mnie wielki zaszczyt i wielka przyjemność, być tutaj z Państwem, kiedy szkoła obchodzi 90-lecie swojego istnienia. Jakiż to piękny dzień wybraliście Państwo i jak on się pięknie ułożył – powiedziała Poseł Bożena Żelazowska zwracając uwagę, że chociaż dziś myślimy o wszystkich, którzy na przestrzeni lat tworzyli tę szkołę, to nie zapominamy o przyszłości. – Widzimy nieustanny rozwój tej placówki i wiele marzeń. Za chwilę zegar słoneczny, ale wiemy, że Pani Dyrektor ma też na myśli docieplenie zabytkowej części budynku i ja tutaj też staram się Państwa wspierać – podkreśliła Pani Poseł życząc dyrekcji spełnienia wszelkich planów, a uczniom bezpiecznych i miłych wakacji.
– Ze swojej strony chciałem w imieniu władz powiatu serdecznie pogratulować Państwu tego wydarzenia. Pozwoliliście Państwo nam w piękny sposób wspólnie z Wami przeżyć tę wspaniałą rocznicę. Naprawdę, jako starosta jestem dumny z tego, że taka szkoła w Radzyminie funkcjonuje. Bóg, Honor, Ojczyzna – te wartości tutaj się czuje – powiedział Starosta Adam Lubiak podkreślając, że uczniowie „Stalowej Jedynki” rozsławiają Radzymin i Powiat Wołomiński daleko poza ich granicami.
Następnie, wraz z Członkiem Zarządu Pawłem Dąbrowskim, Wiceprzewodniczącym Rady Cezarym Wnukiem oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Hanną Skrzypczak przekazał na ręce Dyrektor Elżbiety Jeleń kwiaty oraz pamiątkowy dyplom. – Pani Dyrektor składamy serdeczne podziękowania za pielęgnowanie historii szkoły oraz wychowywanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny. Życzymy wytrwałości i niegasnącego zaangażowania w krzewieniu postaw patriotycznych młodych ludzi, aby mogli z tak pięknym bagażem wartości podejmować kolejne etapy kształcenia – powiedział Starosta Adam Lubiak.
– Szkoła to miejsce wyjątkowe. W tej szkole najważniejsi są uczniowie, tutaj czujemy to. Ducha szkoły tworzą Dyrektor i Pracownicy, Nauczyciele i Obsługa. Tego ducha – czujemy. Wspierają ich pracę Rodzice, którym bardzo dziękuję za dobrą współpracę. Ale dumą szkoły są Absolwenci. Z naszej „Stalowej Jedynki” wyszło wielu wspaniałych ludzi, prawników, lekarzy, nauczycieli, ministrów, samorządowców, więc warto dobrze pracować, żeby były sukcesy. A w tej szkole pracuje się bardzo dobrze – podkreśliła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka, która wraz ze swymi Zastępcami przekazała na ręce dyrekcji pamiątkowy obraz.
– Moja przygoda z tą placówką zaczęła się w 1988 roku… – wspominał czasy szkolne i dziękował nauczycielom, którzy go uczyli wybitny absolwent, a obecnie Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki. – Poprosiłem Panią Dyrektor, aby za 50 lat zaprosiła mnie na otwarcie Kapsuły Czasu. Żywię nadzieję, że Pani Dyrektor mnie zaprosi – powiedział Pan Wiceburmistrz przekazując w imieniu własnym oraz Burmistrza Krzysztofa Chacińskiego bon na sfinansowanie zegara słonecznego, który zwieńczy rzeczoną Kapsułę.
W imieniu Pana Aleksandra Pisarka – najstarszego (95-letniego) absolwenta szkoły, a zarazem brata jej Patrona głos zabrała córka p. Elżbieta Pisarek, która składając życzenia i podziękowania w imieniu Rodziny Patrona powiedziała: „Mamy pełną świadomość, że na ten jubileusz złożyła się ciężka i wieloletnia praca kilku pokoleń społeczności
radzymińskiej”.
„Długa działalność szkoły może być wzorem dla innych, jak kształtować charaktery młodego pokolenia do służby Ojczyźnie i rodzinnemu miastu” – brzmią słowa sentencji wypisanej na okolicznościowym Dyplomie Gratulacyjnym przekazanym szkole przez Towarzystwo Przyjaciół Radzymina.
– Niech ta sentencja będzie podsumowaniem tego wszystkiego, co ta zacna szkoła zrobiła dla naszego Radzymina – powiedział Prezes Jan Wnuk. – Występuję przed Państwem w trzech rolach. Jako prezes TPR, jako absolwent tej szkoły i jako syn Józefa Wnuka, który miał zakład stolarski, i który przed 90 laty wykonał wszystkie ramy okienne, drzwi i podłogi dla tej szkoły. Mam tą wielką satysfakcję, że moja rodzina też przyczyniła się dla tej pięknej szkoły – powiedział ze wzruszeniem. Wraz z Panem Janem dyplom przekazały: Wiceprezes Elżbieta Bielec oraz Anna Grzegorek – zasłużona nauczycielka tej szkoły, związana z nią zawodowo przez ponad 40 lat, a obecnie reprezentująca Koło Emerytowanych Nauczycieli.

Moje motto brzmi tak: Nie ma państwa, jeśli nie ma jego narodu, nie ma narodu, jeśli nie ma jego społeczeństwa, nie ma społeczeństwa, jeśli nie ma jego historii. Właśnie ta szkoła tworzy piękną historię – powiedział Prezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Wojciech Szymczak przekazując Certyfikat Uznania dla Dyrekcji „za wieloletnie, wzorcowe na wysokim poziomie edukacyjnym wychowywanie młodzieży z ukierunkowaniem na kształtowanie patriotycznych postaw, a w szczególności upamiętnianie poprzez kultywowanie pięknych polskich i historycznych tradycji lotniczych, ku pamięci potomnym”.
Tego dnia ciepłym słowom i wspomnieniom zdawało się nie być końca. Osobistymi wspomnieniami podzieliła się Emerytowana Pani Dyrektor Zofia Iwanowska, a także panowie: Cezary Wnuk, a następnie Andrzej Siarna, którzy przy okazji przekazali ciekawe pamiątki do szkolnej izby pamięci.
Na koniec wyświetlono życzenia absolwenta Tomasza Świątka, przesłane ze Stanów Zjednoczonych.
Był pyszny tort od Rady Rodziców i spontaniczne „100 lat” dla szkoły i dla Pana Jerzego Madlera z WKSL, którego 90. urodziny zbiegły się w czasie z jubileuszem 90-lecia „Stalowej Jedynki”.
Przyłączając się do serdeczności pod adresem społeczności szkolnej, wyrazy uznania kierujemy do wszystkich osób, zaangażowanych w przygotowanie tak podniosłych uroczystości. „Gdyby nie Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie nie byłoby takiej szkoły” – podkreśla przy każdej okazji Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń, z której słowami trudno się nie zgodzić, a której bezsprzecznie należą się największe gratulacje!

/Rafał S. Lewandowski;
foto: Grzegorz Jeleń/

710 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Bezpieczniej i bardziej przyjaźnie nad Bugiem

Dobra współpraca między Wodami Polskimi, a Powiatem Wołomińskim przynosi efekty. W ubiegły poniedziałek, 19 czerwca podpisana została umowa na realizację...

Zamknij