ggg ggg ggg

69.rocznica zakończenia wojny okazją do spotkania kombatantów i młodzieży (13.05.2014)

9 maja 2014 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Wyszkowie odbyły się uroczystości upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

W imieniu własnym i komandora Nadbużańskiego Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej im. Podporucznika Marynarki Kazimierz Deptuły w Wyszkowie Juliana Bielawskiego organizatorów uroczystości poświęconej 69 rocznicy zakończenia II wojny światowej gości i zebraną młodzież przywitała Grażyna Kalinowska, dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Wyszkowie. W uroczystościach udział wzięli m.in.: Zdzisław Bocian – wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego, ppłk Leszek Wieczorek – komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie z towarzyszącymi osobami, komandor Janusz Krugły, Józef Czerwiński – prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Oddz. w Wyszkowie, Marian Abramczyk – wiceprezes ZK RPiBWP, Edward Jaworowski – prezes Oddziału Związków Inwalidów Wojennych RP, sierż. Marta Gierlicka- przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji, Artur Laskowski – prezesa Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „WIATRAK”.
Część oficjalną rozpoczęto od wprowadzenia sztandarów: AK Obwodu Rajski Ptak, Związku Inwalidów Wojennych, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz ZS Nr 2 im. Mikołaja Kopernika. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała dyrektor Grażyna Kalinowska.
Następnie rys historyczny na temat Dnia Zwycięstwa przedstawił komandor Janusz Krugły. W wyczerpujący sposób omówił działania wojenne i znaczenie żołnierzy polskich w walkach na wszystkich frontach II wojny światowej od walk lotnictwa w bitwie o Anglie, poprzez zdobywanie Monte Cassino, aż po walki partyzanckie. Wicestarosta Zdzisław Bocian podzielił się z zebranymi refleksjami na temat 69. rocznicy zakończenia wojny. Jego zdaniem obecny czas, to długi okres, który przeżyliśmy bez wojny, ale też nie do końca ze 100% niepodległością. Dopiero rok 1998 pozwolił na wydostanie się Polski ze strefy wpływów Rosji. Nawiązał też do czasów obecnych, konfliktu na Ukrainie i znacznie lepszej sytuacji Polski dzięki sojuszom, które są w takich sytuacjach jedynym gwarantem (NATO). Podkreślał również znaczenie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. O rocznicy i Dniu Zwycięstwa mówili też kolejni goście: komendanta WKU ppłk Leszek Wieczorek oraz Julian Bielawski-komandor Nadbużańskiego Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej. Na zakończenie i po wyprowadzeniu sztandarów odbył się pokaz sztuki walki w wykonaniu uczniów klas Liceum Bezpieczeństwa Publicznego, przygotowany pod kierunkiem mistrza walk Andrzeja Grajczyka. Gości zaproszono na poczęstunek. W dalszej części uroczystości odbyły się zawody strzeleckie dla młodzieży.
/J.Cz./

dscf2670 dscf2671 dscf2672 dscf2673 dscf2674 dscf2675 dscf2676 dscf2679 dscf2681 dscf2682 dscf2683 dscf2684 dscf2685

1 881 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przedwyborcze cuda, czy złoty rok

Ruszyły przygotowania do przeprowadzenia inwestycji w ramach programu rewitalizacji miasta Pułtusk. Wykonano już przegląd kanalizacji deszczowej i sanitarnej przed remontem...

Zamknij