4 listopada 2013 r. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miejskiego w Wyszkowie podpisali uroczyście umowę na dofinansowanie projektu turystycznego.
W poniedziałek, 4 listopada w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” podpisana została umowa dot. otrzymania przez Gminę Wyszków dofinansowanie w wysokości 499.936 złotych na realizacji projektu turystycznego. Umowę podpisali: Krzysztof Grzegorz Strzałkowski – wicemarszałek województwa mazowieckiego, Janina Ewa Orzełowska – członek zarządu województwa mazowieckiego, Grzegorz Nowosielski – burmistrz Wyszkowa oraz skarbnik gminy Dariusz Korczakowski. Świadkami podpisania dokumentu byli radni, przewodniczący komisji: Elżbieta Piórkowska i Wojciech Chodkowski, urzędnicy Urzędu Miejskiego w Wyszkowie, dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych, przedstawiciele wyszkowskiego środowiska turystycznego, ekologicznego i rowerowego, lokalne media. Całość uroczystości prowadził dyrektor WOK „Hutnik” Mariusz Kowalski. Szczegóły zamierzeń, jakie Gmina Wyszków realizować będzie w ramach projektu turystycznego przedstawił zastępca burmistrza Adam Mróz. Zaprosił do jego współrealizowania przedstawicieli wyszkowskiego środowiska turystycznego.
Głównym punktem spotkania było uroczyste przekazanie dokumentów oraz ich podpisanie przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego: Krzysztofa Grzegorza Strzałkowskiego, Janinę Ewę Orzełowską i przedstawicieli samorządu: burmistrza Grzegorza Nowosielskiego i skarbnika Dariusza Korczakowskiego. Goście złożyli gratulacje i podzielili się swoimi przemyśleniami na temat projektu oraz Wyszkowa. Janina Ewa Orzełowska czł. Zarządu mówiła „Dzisiejszy projekt, to niewielkie w sumie dofinansowanie, ale pozwalające na rozwój gminy w tym także gospodarczy… Projekt interesujący i innowacyjny. Byłam pod wielkim wrażeniem czytając ten projekt. Od was mogą uczyć się inni, że można w mniejszych miejscowościach pokazać wszystko, co się chce i co jest warte pokazania”. Wspominała później o podpisywaniu umowy na modernizację WOK „Hutnik” i jak bardzo zmienił się budynek, a przebudowę przeprowadzono ze smakiem i klasą.
Wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski stwierdzał, że Wyszków to miasto wyjątkowe i chociaż samo dofinansowanie nie jest duże, łącznie z podobnymi projektami w innych sąsiadujących powiatach mogą połączyć się w całość, dając ich mieszkańcom możliwość rozwoju i oddechu. Roztaczał kusząca wizję takich działań, gdzie mieszkaniec: Wyszkowa, Wołomina, Legionowa mógł z rodzina wsiąść na rower i poznać walory tej okolicy. Okolicy, gdzie Równina Wołomińska, dorzecze Bugu, to miejsca wielu bitew, które warto pokazać. Zapowiadał również pewne zmiany i przebudowę dróg wojewódzkich i takie projekty jak wyszkowski staną się pewnym uzupełnieniem infrastruktury. Współpracę z naszym samorządem oceniał, jako wzorową: „Mam nadzieję, że nasze wspólne zamierzenia nie będą kończyć się na tym projekcie” – zwracał się do gospodarzy.
Na pełną relację z wypowiedzi wicemarszałka K.G. Strzałkowskiego i członka zarządu J.E. Orzełowskiej zapraszamy na stronę internetową gazety: www.kurier-w.pl, gdzie zamieścimy film ze spotkania.
– Ten projekt wpisuje się w strategię gminy, rozwój turystyki. Chcemy w ten sposób dać oddech mieszkańcom aglomeracji warszawskiej… Poprzez ten projekt budujemy markowy produkt turystyczny promujący walory naturalne naszej gminy. Chcemy w ten sposób stworzyć atrakcyjną ofertę spędzania wolnego czasu w gminie Wyszków – mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski podkreślając, że to kolejny efekt dobrej współpracy samorządów, urzędników, instytucji. Słysząc słowa gości o niezbyt wielkim dofinansowaniu żartobliwie stwierdził, że dziś pół miliona złotych drogą nie chodzi, a każda nowa możliwość jest szansą dla gminy.
/J.Cz./
Informacja o projekcie
- Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 26 lipca 2013 r. zostało przyznane Gminie Wyszków dofinansowanie na realizację zadania pn.: „Przygotowanie kompleksowej oferty turystycznej na terenie gminy Wyszków”. Projekt złożony został w ramach konkursu otwartego bez preselekcji RPOWM/6.2/2/2013 Priorytet VI „Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji” dla Działania 6.2 „Turystyka” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
- Całkowita wartość projektu: 629 820,00
- Wnioskowana kwota dofinansowania: 499 936,00
- Poziom dofinansowania: 80%
ZAŁOŻENIA PROJEKTU
- Projekt realizowany będzie na terenie Gminy Wyszków. Prace realizowane będą głównie wzdłuż wyznaczonych w 2008 roku szlaków turystycznych, przebiegających przez teren Puszczy Białej oraz Puszczy Kamienieckiej – dwóch kompleksów leśnych leżących w widłach rzeki Bug i Narew.
- Celem przedsięwzięcia jest rozwój markowego produktu turystycznego promującego walory naturalne cennych przyrodniczo terenów. Zamierzeniem Gminy Wyszków jest stworzenie atrakcyjnej oferty dla osób poszukujących możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu w zgodzie z naturą.
W ramach realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia przewiduje się realizację kilku zadań:
> oznakowanie i zagospodarowanie edukacyjnych szlaków pieszo – rowerowych
> uzupełnione zostanie, zniszczone, oznakowanie wytyczonych szlaków turystycznych, na każdym z czterech szlaków turystycznych zamontowane zostaną dwustronne edukacyjne tablice zawierające:
– przebieg i opis szlaków turystycznych,
– opis miejsc zabytkowych i wydarzeń historycznych, opis ciekawostek i unikatów przyrodniczych (flora i fauna),
> powstanie tablica z mapą administracyjną miasta Wyszkowa i Gminy Wyszków z oznaczeniem miejsc noclegowych, gastronomicznych, poczty, aptek, policji, straży miejskiej, PIT, gospodarstw agroturystycznych, wypożyczalni rowerów, kajaków itp.)
Wszystkie tablice zostaną wykonane w języku polskim i angielskim. Ponadto tablice zostaną wykonane na odpowiedniej wysokości, dzięki czemu bez problemu będą mogły z nich korzystać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
- Dodatkowym atutem proponowanych szlaków będzie stworzenie przy nich miejsc odpoczynku dla korzystających z nich turystów. Będą to miejsca gdzie rodziny z dziećmi, czy osoby starsze w odpowiednich warunkach będą mogły „złapać oddech”, zjeść posiłek i ruszyć w dalszą podróż (zadaszone miejsce, ze stolami i siedzeniami, stojaki na rowery, kosze na śmieci itp.).
- Punkt Informacji Turystycznej – PIT (w związku z faktem, iż wszystkie szlaki turystyczne mają swój początek przy Kordegardzie w Zabytkowym Parku im. Karola Ferdynanda III Wazy, zlokalizowany został tam sezonowy Punkt Informacji Turystycznej. Punkt zostanie wyposażony w meble tj. biurko, szafy, stojaki, gabloty do ekspozycji materiałów promocyjnych, folderów itp.). PIT w Kordegardzie będzie funkcjonował w okresie od czerwca do sierpnia. Przy Kordegardzie usytuowany zostanie również punkt odpoczynku i komplet tablic informacyjnych.
- Rozbudowanie tematycznej strony internetowej Gminy Wyszków www.turystyka.wyszkow.pl poprzez wprowadzenie newslettera, zainstalowanie oprogramowania umożliwiającego przeglądanie jej na urządzeniach mobilnych oraz zainstalowanie oprogramowania ułatwiającego korzystanie z jej treści osobom niepełnosprawnym tj.: możliwość zmiany kontrastu, zmiana wielkości czcionki)
- Folder informacyjno – promocyjny o Wyszkowie – w folderze znajdować się będą informacje o Wyszkowie, jego atrakcjach, walorach turystycznych i gospodarczych, historii i zabytkach. Wydawnictwo będzie zachęcało do osiedlania się w Wyszkowie i inwestowania na terenie gminy, do jej odwiedzania przez turystów i letników.
- Questing. Pozwala on na odkrycie na nowy regionu poprzez wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. Jest to forma aktywnego spędzania czasu przy jednoczesnym promowaniu regionu poprzez nową formę turystyki. Questing łączy w sobie elementy gry terenowej w poszukiwanie skarbu z harcerskimi podchodami, umożliwia odkrywanie walorów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu. Cztery questy zostaną przygotowane przez profesjonalną firmę, będą dostępne będą w PIT.
- Punkt widokowy – zlokalizowany będzie na wysokiej skarpie rzeki Bug przy ul. Kościelnej przy wjeździe do Wyszkowa mostem kołowym. Punkt widokowy zostanie wyposażony w 2 lunety widokowe, ławostół z bali zadaszony i tablicę edukacyjną z opisem dwujęzycznym atrakcji widokowych
- QR KODY. Oznakowanie zabytków z wykorzystaniem QR kodów. Wszystkie zabytki na terenie Gminy Wyszków zostaną opisane (tablica edukacyjna – 16 szt., na której umieszczony zostanie QR kod, dzięki któremu w prosty sposób będzie można ściągnąć wyczerpującą informację na jego temat na telefon komórkowy – również w języku angielskim)
- Przewodnik turystyczny – będzie to element scalający i podsumowujący wszystkie działania podjęte w Projekcie. Znajdą się w nim m.in. opisy szlaków turystycznych objętych projektem, zabytki, ciekawostki dotyczące fauny i flory z terenu Gminy Wyszków, informacje nt. imprez cyklicznych organizowanych na terenie Gminy Wyszków, jak również informacje o bazie turystycznej (miejsca noclegowe, gastronomia, wypożyczalnie sprzętu, gospodarstwa agroturystyczne, stajnie)
- Mapa Gminy Wyszków z zaznaczonymi wszystkimi atrakcjami turystycznymi itp., która wykorzystana będzie do wykonania tablic edukacyjnych i przewodnika turystycznego.