ggg ggg ggg

29 premiera Rewii Dziecięcej „Sylaba” zaskoczyła nowymi pomysłami (12.02.2013)

Tradycyjnie Rewia Dziecięca „Sylaba” przygotowuje na początku każdego roku nowy program, w którym prezentuje umiejętności swoich mniejszych i większych „sylabianek”.

Wzorem lat ubiegłych starannie wybrany jest temat nowej rewii. Program zawsze poświęcony jest konkretnej idei, którą młode wykonawczynie wg zamysłu choreografów i prowadzącej Ireny Zdunek ubierają w taniec i piosenkę. Premiera prezentowana w minioną sobotę 9 lutego nosi krótki tytuł – „SUPER” i zapewne zaskoczy wielu dotychczasowych sympatyków zespołu. Program wzbogacono o całkowicie nowe elementy. Owszem, został wykorzystany przekaz multimedialny, ale w różnych formach: jako tło do poszczególnych numerów, wzbogacenie wizualne tego, co działo się na scenie, ale też ciekawe włączenie do akcji scenicznej bohaterów filmowych – amatorów lecz jednocześnie reprezentantów władz samorządowych. Podczas wymyślonej sesji obywatelskiej obradowali prawdziwi radni miejscy i burmistrz Wyszkowa. Temat sesji również był ciekawy i przez kilka pierwszych chwil myląco prawdziwy. Mianowicie wybierano imię patrona dla mającego powstać Centrum Kultury i Sztuki, które nieoczekiwanie ufundował dla Wyszkowa multimilioner z Chicago. W rolę przewodniczącego wcielił się Michał Ciok, którego pamiętamy z konkursu SUPER Talent Wyszkowa, nie zabrakło też obywateli, czyli dziewcząt z zespołu oraz jak najbardziej prawdziwego burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego i radnych: Lucyny Sosnowskiej, Elżbiety Piórkowskiej, Wojciecha Rojka, Wojciecha Chodkowskiego i Adama Szczerby. Propozycje na patrona Centrum mnożą się, są coraz bardziej wymyślne. A to pada propozycja nazwania imieniem: Jamesa Bonda, Janosika, Robin Hooda, Piratów z Karaibów, Supermena, Spidermena i innych postaci z komiksów lub kreskówek. Pojawiają się inne postacie: Pipi Landstrum, Gumisi, Kubusia Puchatka, ale też Moniuszki, Sienkiewicza, Marii Curie -Skłodowskiej czy Kobiety Kota, Barbie, Maty Hari, Lary Croft, a nawet Bruca Lee, Sherlocka Holmesa, Desperado oraz Margerity i Amelii. Każda wymieniona postać znajduje swoje odzwierciedlenie na scenie. Piosenka z filmu o Jamesie Bondzie śpiewana przez Katarzynę Błaszczak została podkreślona nieoczekiwanym pojawieniem się pod sufitem człowiekiem balansującym na linie. W tą postać wcielił się Piotr Błaszczak i wyglądało to naprawdę niebezpiecznie. Stroje dziewcząt z SYLABY, układy taneczne, piosenki, te przygotowane przez zespół i te z autentycznych filmów, czy widowisk pokazywały w specyficzny sposób każdą z wywołanych postaci. Poszczególne elementy programu były tak bogate i różnorodne, że należy podziwiać wielką pracę włożoną przez młode wykonawczynie w ich przygotowanie. Zastosowano różne środki wyrazu, wiele z nich całkowicie nowych. Nowe choreografie, więcej tańca nowoczesnego.

Teatr tańca, w którym jak się później okazało zdobywają nagrody niektóre spośród „sylabianek”.  Program kończy się stwierdzeniem, że to patronem powinni być wszyscy mieszkańcy Wyszkowa – ludzie zwyczajni, a nie wymyślone postaci z filmów i bajek. Tradycyjnie też na scenie pojawia się Irena Zdunek, prowadząca Rewię Dziecięcą SYLABA, w dwóch utworach wieńczących cały program. A po finale – kwiaty, podziękowania dla aktorów filmu, burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, dyrektora WOK ”Hutnik” Mariusza Kowalskiego, dyrektora MOSiR Marka Wiśniewskiego, wszystkich rodziców, sponsorów, a przede wszystkim twórców premiery i jej wykonawców. Była to okazja do wręczenia dowodów uznania dla młodych wykonawców z SYLABY, którzy podczas Międzynarodowego Festiwalu „Veszpremskie Igrzyska” w Vesprem w Węgrzech uzyskali medale: Katarzyna Czyżak (II miejsce w kategorii tanecznej modern solo do lat 19), Dominika Lipska (II miejsce w kategorii tanecznej jazzbalet solo do lat 15), Beata Wierzchołowska i Joanna Biernacka (II miejsce w kategorii tanecznej teatr tańca-show duet do 19 lat), Marianna Wrzosek (III miejsce w kategorii tanecznej teatr tańca-show solo do lat 19), Katarzyna Błaszczak (II miejsce w kategorii wokalnej musical solo powyżej 22 lat) oraz Mateusz Nasiadko (II miejsce w kategorii wokalnej pop solo do lat 22). Od burmistrza Grzegorza Nowosielskiego wykonawcy otrzymali podziękowania i kwiaty. Premiera była również pożegnaniem z rewią. Marianna Wrzosek, Katarzyna Salwin, Natalia Ciszewska i Michalina Piórkowska zakończyły swoją przygodę z rewią SYLABA. Odeszły z serdecznymi i ciepłymi podziękowaniami za wiele lat wspólnego tańca i śpiewania na wyszkowskiej scenie. Z wielką sympatią przyjęto dowody uznania ze strony przedstawicieli zespołu dziecięcego BARWINOK z Ukrainy. Valentyna Balitska – zastępca Mera Winnicy i Piotr Bojko (zespół „Barvinok”) przewieźli ze sobą podarunki z Winnicy i mnóstwo pochwał pod adresem SYLABY oraz Ireny Zdunek, z którymi przyjaźnią się od lat i spotykają z okazji festiwali oraz wymiany między naszymi bratnimi miastami.                 
 /J.Cz./

Galeria zdjęć

4 356 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zamieszanie w Tłuszczu (12.02.2013)

26 stycznia z pismem do burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka zwróciło się kilku radnych gminy: Mirosław Sobczak - przewodniczący Komisji Budżetu...

Zamknij