ggg ggg ggg

25 lat temu Ojciec Święty Jan Paweł II
przybył do Radzymina „z wielką wdzięcznością”. Radzyminiacy wciąż
o tym pamiętają…

To było jedno z najdonioślejszych wydarzeń w historii Radzymina. 13 czerwca 1999 roku na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie, Papież Jan Paweł II modlił się nad grobami Bohaterów i spotkał z ostatnimi żyjącymi jeszcze wówczas weteranami wojny polsko-bolszewickiej. Jego słowa wciąż rozbrzmiewają w naszej pamięci i sercach, choć od pamiętnej wizyty minęło już 25 lat.

W ubiegły czwartek, 13 czerwca, dokładnie ćwierć wieku po tamtym wydarzeniu mieszkańcy Radzymina zgromadzili się na Cmentarzu Poległych 1920 roku, aby ponownie modlić się w tym samym miejscu, w którym Św. Jan Paweł II pozostawił swoje przesłanie:

„Prosimy o słowo – słusznie. Chociaż na tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem. Pragnę wszystkich uczestniczących w tym spotkaniu pobłogosławić w Imię Trójcy Przenajświętszej. Niech Was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty”.

Głównym punktem obchodów 25 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Radzyminie i Diecezji Warszawsko-Praskiej była dziękczynna Msza Święta, której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński.
W homilii biskup Kamiński wspominał prośbę Jana Pawła II wygłoszoną w przemówieniu na Pradze tuż po odwiedzeniu Radzymina i podkreślił jak ważne jest pielęgnowanie dziedzictwa Bohaterów 1920 roku:
– Ojciec Święty przy katedrze praskiej zostawił swoisty testament. Bardzo był wzruszony, bo nie traktował tego dnia jako dwie odrębne uroczystości, czy dwa odrębne spotkania. Traktował to jako jedno. I właśnie w tym przemówieniu przed katedrą powiedział do całej społeczności diecezjalnej – po to powstaliśmy w 1992 roku, żeby zadbać o dziedzictwo. Nie powiedział, tylko o pamięć, ale o dziedzictwo roku 1920.
Oprawę muzyczną uroczystej Liturgii zapewniła Radzymińska Orkiestra Dęta. Po zakończeniu Mszy Świętej, w dowód pamięci i wdzięczności, delegacje władz Gminy Radzymin, Towarzystwa Przyjaciół Radzymina i mieszkańcy złożyli kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II. (Wśród składanych wiązanek nie zabrakło oczywiście chabrów, które stały się jednym z symboli papieskiej wizyty w Radzyminie).
Wszyscy obecni na Mszy Świętej otrzymali na pamiątkę specjalnie wydany na tę okazję audiobook „Powołany przez Pana. Życie i dzieło świętego Jana Pawła II”.
W ramach obchodów 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Radzyminie, w minioną niedzielę, 16 czerwca w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II na polach Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie Odbyła się okolicznościowa prelekcja Waldemara Smaszcza oraz koncert papieski w wykonaniu Marcina Stycznia.

/opr. R.L.; źródło: Gm. Radzymin;
foto: Grzegorz Jeleń/

275 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
20. Dni Ostrowi Mazowieckiej

Zamknij