W bieżącym roku Święto Niepodległości w Wyszkowie obchodzono przez kilka dni. Bogaty program umożliwił dużym grupom mieszkańców udział w świętowaniu 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Główne obchody odbyły się 11 listopada w Rybienku Leśnym. O godz. 11. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny z oprawą Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej. Mszę celebrował ks. proboszcz Eugeniusz Leda. Mówił o walczących, którzy oddali życie, o tych, których imionia znamy i nie znamy ale też później dziękowała samorządowcom za organizację obchodów patriotycznych, że pełnią służbę dla swojej społeczności. Na zakończenie, na stojąco wszyscy wykonali pieśń „Boże coś Polskę”. Wysłuchano również specjalnie przygotowanego utworu solisty przy akompaniamencie gitary na temat „Ojczyzna”.
Po opuszczeniu przez poczty sztandarowe, władze i mieszkańców urokliwego kościoła w Rybienku Leśnym uformował się pochód na czele z orkiestrą. Zebrani przeszli na kolejna część obchodów pod Pomnik pomordowanych przez sowiecką Czerezwyczajkę. Podczas krótkiej ceremonii, gdzie w szpalerze utworzonym przez poczty sztandarowe, harcerzy i orkiestrę, delegacje z wieńcami złożyły hołd wszystkim żołnierzom i obrońcom naszej Ojczyzny. Tą cześć obchodów poprowadziła Edyta Wittich – pracownica Urzędu Miejskiego w Wyszkowie. Wśród delegacji byli m.in.: samorządowcy na czele z burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim, przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska, radni miejscy, wicestarosta Adam Mróz wraz z pracownikami, przewodniczący Rady Powiatu wraz z radnymi, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele partii politycznych: Prawa i Sprawiedliwości na czele z Waldemarem Sobczakiem, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Platformy Obywatelskiej, Kukiz`15, delegacji służb mundurowych: wojska, rezerwy, policji, PSP i Straży Miejskiej. Kwiaty złożyli również: stowarzyszenia, duchowni, młodzież szkolna, harcerze i mieszkańcy gminy i powiatu wyszkowskiego. Na koniec księża z parafii w Rybienku Leśnym odmówili modlitwę i poświęcili pomnik.
Orkiestra Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie wykonała „Hymn do Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego wieńcząc tę część obchodów.
Już po raz IV odbył się Wyszkowski Bieg Niepodległościowy. W bieżącym roku ogółem wystartowało 135 osób, które w ten sposób chciały uczcić obchody święta niepodległości. Organizatorami byli: Urząd Miejski, Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej – Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Nadbużański w Wyszkowie, Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”.
Dzieci i młodzież biegli, zależnie od kategorii wiekowej tj.: do 13 lat, powyżej 13 lat gimnazja, szkoły średnie oraz na dystansach 800, 1000 i 1500 m. Pozostali zainteresowani wystartowali w biegu otwartym (2000 m).
Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski rozpoczął wystrzałem z pistoletu startowego IV Wyszkowski Bieg Niepodległości. Odbył się na 4 dystansach. Wszyscy zawodnicy pobiegli w biało-czerwonych koszulkach, które otrzymali wraz z numerami startowymi. Na mecie każdy z uczestników otrzymał od przedstawicieli Związku Piłsudczyków RP koło w Wyszkowie pamiątkowy medal, a ci, którzy zajęli miejsca od I do III – puchary.
A oto wyniki:
DYSTANS 800 METRÓW – dla uczniów szkół podstawowych:
DZIEWCZĘTA: miejsce 1 – Adrianna Wyszyńska SP nr 5
miejsce 2 – Aneta Zaręba SP Lucynów
miejsce 3 – Klaudia Balińska SP Leszczydół-Nowiny
CHŁOPCY: miejsce 1 – Kacper Archacki SP nr 5
miejsce 2 – Antoni Depta SP nr 5
miejsce 3 – Piotr Siemieniewski SP nr 2
DYSTANS 1000 METRÓW – dla uczniów szkół gimnazjalnych:
DZIEWCZĘTA: miejsce 1 – Natalia Pawłowska Gim. nr 1
miejsce 2 – Natalia Skoczeń Gim. nr 1
miejsce 3 – Dagmara Rybak Gim. nr 1
CHŁOPCY: miejsce 1 – Bartosz Baliński ZS Leszczydół-Nowiny
miejsce 2 – Adrian Kanclerz Gim. Nr 1
miejsce 3 – Miłosz Grzybowski Gim. Nr 1
DYSTANS 1500 metrów – dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych:
DZIEWCZĘTA: miejsce 1 – Ola Gruz – OKLA Ostrołęka
miejsce 2 – Ola Ptak – OKLA Ostrołęka
miejsce 3 – Natalia Groszyk – CEZTU „Kopernik”
CHŁOPCY: miejsce 1 – Mateusz Grabowski – OKLA Ostrołęka
miejsce 2 – Piotr Machnowski – CEZTU „Kopernik”
miejsce 3 – Przemek Czubak – CEZTU „Kopernik”
DYSTANS 2000 metrów – OPEN
KOBIETY: miejsce 1 – Ewa Jagielska
miejsce 2 – Małgorzata Wyszyńska
miejsce 3 – Karolina Kozłowska
MĘŻCZYŹNI: miejsce 1 – Kamil Gajewski
miejsce 2 – Ryszard Mazurek
miejsce 3 – Mateusz Rozenek.
Po wręczeniu pucharów na wszystkich czekała gorąca wojskowa grochówka.