ggg ggg ggg

104. rocznicę bitwy Warszawskiej Wyszków tradycyjnie obchodził w Rybienku Leśnym

Pomnik męczeńsko zamordowanych przez bolszewicką „czerezwyczajkę” polskich żołnierzy walczących w trakcie epokowej walki z wrogiem w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku, jest miejscem oddawania hołdu, bo mieszkańcy przekazują pamięć o walkach w obronie Ojczyzny. Bitwa Warszawska – „Cud nad Wisłą” stała się jedną z najważniejszych bitew i zakończyła się zwycięstwem Polaków nad Rosją.

15 sierpnia 2024 r. uroczyście obchodziliśmy 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej – „Cudu nad Wisłą” połączoną z obchodami Święta Wojska Polskiego. Po Mszy Świętej w Kościele MB Królowej Polski uczestnicy udali się pod pomnik pomordowanych przez bolszewicką ,,czerezwyczajkę”, by wspominać wydarzenia, które zmieniły los całej Polski i Europy oraz modlić się za poległych. Obchody rokrocznie odbywają się przy pomniku upamiętniającym bestialski mord ppor. Antoniego Wołowskiego i sześciu jeńców. Pomnik został wzniesiony w 1921 roku, staraniami ówczesnego wyszkowskiego proboszcza ks. Wiktora Mieczkowskiego. W 1949 roku został usunięty przez komunistyczne władze PRL-u. Po przewiezieniu do Somianki został ukryty, a następnie wmurowany w schody nowej siedziby urzędu gminy. Dzięki informacjom świadków i staraniom społeczności lokalnej pomnik odnaleziono i po 35 latach powrócił do Rybienka Leśnego (w 1989 roku). Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika nastąpiło 13 sierpnia 1989 roku. Ulica przy, której się obecnie znajduje pomnik nosi imię ppor. Antoniego Wołowskiego.
W tegorocznych obchodach udział wzięli: przedstawiciele samorządów gminnego i powiatowego oraz służb i jednostek samorządowych, poczty sztandarowe, organizacje pozarządowe, harcerze, uczniowie szkół, mieszkańcy Wyszkowa i całego powiatu. Uroczystość poprowadził Ireneusz Elward, historyk i piłsudczyk, który przytoczył fakty oraz wspomnienia dotyczące wkroczenia wojska bolszewickiego w dniu 11 sierpnia 1920 r. i bestialskiego zamęczenia polskich jeńców w dniu 17 sierpnia w Rybienku Leśnym.

/oprac. KW, foto Ł. Obrębski/

135 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
30 lat, 50 lat, 60 lat – kolejne Jubileusze Lecha Przychodnia

Sportowiec, nauczyciel, trener, pasjonat wszystkiego, co związane jest z siatkówką i sportem oraz od zawsze fan twórczości Niemena, to właśnie...

Zamknij