ggg ggg ggg ggg

100 lat Wołomina!!! – Wypełnione atrakcjami, kolorowe i niebanalne obchody setnych urodzin miasta

Za nami wielki finał Dni Wołomina 2019 połączony z hucznymi obchodami stulecia istnienia miasta. Jubileuszowe świętowanie rozpoczęło się już w środę, 15 maja, a kulminacyjnym punktem był ubiegłoniedzielny festyn na Placu 3 Maja, podczas którego nie zabrakło doskonałej muzyki, fantastycznych pokazów, konkursów dla najmłodszych, a przede wszystkim wspaniałej atmosfery!

SONY DSC

Jubileusz stulecia nadania praw miejskich Wołominowi obchodzono hucznie i na wiele ciekawych sposobów. W bogatym programie wydarzeń, każdy, bez względu na wiek, mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.
Tegoroczne Dni Wołomina rozpoczęły się od zawodów sportowych dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy. W środę, 15 maja w Sportowej Szkole Podstawowej nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Wołominie rozegrane zostały „Igrzyska na 5”. Następnego dnia, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Duczkach odbył się Turniej Gier Stolikowych.
Z kolei, ubiegłopiątkowe późne popołudnie i wieczór upłynęły pod znakiem wydarzeń kulturalnych. W Miejskim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy pasteli „Żyj kolorowo”, zaś w Izbie Muzealnej im. B. Wodiczki Fundacji ODA przygotowano spotkanie „Moja i Twoja historia”.
Miłośnicy literatury mogli odwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną im. Z. Nałkowskiej, gdzie zorganizowano noc z biblioteką pod hasłem „Wołomin, moje miasto”. W ramach akcji przygotowano poruszające spotkanie z autorkami książki „Skazane. Historie prawdziwe” – panią Anną Matusiak-Rześniowiecką i panią Katarzyną Borowską, podczas którego stawiano pytania skłaniające do refleksji i poszukiwania prawdy w człowieku. Odbyły się także cieszące się ogromną popularnością warsztaty plastyczne dla dzieci, które zaowocowały powstaniem plakatów, okolicznościowych kartek, makiety – wszystko po to, aby uczynić 100-lecie miasta jeszcze piękniejszym. (Było wzruszająco, było radośnie, a dzięki poczęstunkowi – także słodko).
Atrakcji nie brakowało również w sobotę, 18 maja. Tego dnia Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich zaprosiło miłośników lokalnej historii na spacer po kobyłkowskim starym cmentarzu, gdzie odwiedzono groby zasłużonych wołominiaków, a także na wieczorny koncert. Z inicjatywy Szkoły Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zagościńcu rozegrana została uliczna gra miejska „Z Woyciechowskim przez Wołomin”. Do udziału w urodzinowej celebrze zaproszeni zostali także klienci Galerii Wołomin, na terenie której odbył się piknik ekologiczny „Jestem Eko. Eko Wołomin”, przygotowany we współpracy z Miejskim Zakładem Oczyszczania. W ramach ewentu dorośli mogli wymienić butelki PET i elektrośmieci na sadzonkę bukszpanu, a z myślą o najmłodszych przygotowano zabawy i warsztaty edukacyjne, poświęcone zagadnieniom z zakresu ochrony środowiska, recyklingu i prawidłowej segregacji odpadów.
Niewątpliwie jednak, największą atrakcją dnia okazał się zorganizowany na Skwerze im. B. Wodiczki Festiwal Kolorów Wołomin 2019, podczas którego najmłodsi i ich rodzice mogli oddać się szaleństwu obsypywania się kolorowym proszkiem. Eksplozja Kolorów Holi dostarczyła mnóstwa frajdy młodszym i starszym dzieciom, a piknik aż do wieczora cieszył się niesłabnącą popularnością.
Sobotnie wydarzenia stanowiły jednak dopiero przygrywkę do kulminacyjnego punktu obchodów Dni Wołomina, który nastąpił w ubiegłą niedzielę, 19 maja na Placu 3 Maja.
Festiwal atrakcji przygotowanych przez Miejski Dom Kultury ruszył już o godz. 13:00, kiedy to odbyła się niecodzienna konferencja na leżakach, do udziału w której zaproszono grono kreatywnych i ciekawych osób związanych z Wołominem (tj. Aleks Mackiewicz, Joanna Żero, Julia Klimek, Paulina Wojdyna, Kuba Adamus, Agnieszka Kalisiak). W luźnej, leżakowej atmosferze rozmawiano o: wyborach, zajęciach, planach, spostrzeżeniach, a także o planach rewitalizacji Wołomina.
Około godz. 15:00 wystartowały atrakcje sceniczne. Jako pierwsze przed publicznością wystąpiły zespoły lokalne: „Stan Obecny”, „Cold War” i „Rano”. W dalszej części programu wołomińska publiczność odbyła podróż w świat wielkich przebojów polskiej sceny rozrywkowej oraz musicalowej wraz z zespołem „Singin’ Warsaw”, a także przeżyła moc wzruszeń przy dźwiękach i lirycznych tekstach grupy „Sonbird” z Żywca.
Tego dnia, świetny debiut przed publicznością zaliczył wołomiński chór Gospel, który zaśpiewał trzy utwory, rozbudzając apetyty mieszkańców na więcej (mamy nadzieję, że ciąg dalszy nastąpi jak najszybciej).
Wspaniale zaprezentowały się wołomińskie dzieci i młodzież. Wielu wzruszeń i radości dostarczyły recytacje wierszy o Wołominie w pięknym wykonaniu przedszkolaków, a jeden z młodych recytatorów – Julian Jurys z Przedszkola nr 8 im. „Czerwonego Kapturka”, okazał się prawdziwym „królem” scenicznego występu. (O tym jednak, czy Wołominowi rośnie nowa gwiazda scen polskich prędko się nie przekonamy, bowiem chłopiec z pełną powagą zapowiedział, że póki co, zamierza zostać paleontologiem). W tym miejscu słowa uznania należą się prowadzącemu galę. Pan Wojciech Plichta w roli konferansjera potrafił nawiązać świetny kontakt z dziećmi i publicznością także podczas mini-konkursów wiedzy o Wołominie, odbywających się pomiędzy występami.
Podczas ubiegłoniedzielnego festynu można było podziwiać również fantastyczne pokazy w wykonaniu wołomińskiej młodzieży. Uczniowie I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej przedstawili mistrzowski pokaz musztry paradnej; brawurowo zaprezentowali się też młodzi adepci Wołomińskich Sztuk Walki oraz cheerleaderki STEP-UP fitness Małgorzaty Piłkowskiej.
Długo można byłoby opisywać to wszystko, co działo się tego dnia na wołomińskim Placu 3 Maja. Atrakcji, zabaw, stoisk było naprawdę wiele, a pogoda sprzyjała imprezie.
W minioną niedzielę, Wołomin pokazał to, co w nim najlepsze: uśmiechniętych ludzi, współpracę, dialog, radość, aktywność, energię. A „sto lat” dla miasta i jego mieszkańców w wykonaniu gwiazdy wieczoru, zespołu „Afromental” z pewnością zapisze się nie tylko we wspomnieniach uczestników, ale też w wołomińskiej historii. Wielkie brawa dla burmistrz Elżbiety Radwan i organizatorów Dni Wołomina 2019.

Na zakończenie dodajmy, iż Dni Wołomina odbywały się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Związku Miast Polskich.
Partnerami wydarzenia byli: Przystanek W, Hotel Trylogia, Dom Mocy, Świat Rowerów Nart – Wołomin, od zmierzchu do świtu, OSP Wołomin, I LO PUL w Wołominie, Flaczki Wołomińskie, Stowarzyszenie Czas na Lepsze, Step up Fitness Wołomin, Kino Helios Wołomin, Galeria Wołomin, Dzieje się, Koło Pszczelarzy Wołomin, Color Fest Party, Wołomińskie Centrum Sztuk Walki – Grupa Oleńki. Patroni medialni: Radio FAMA Wołomin 94,7 FM, WWL24, Życie Powiatu na Mazowszu, Kwiaciarnia W Pąkach oraz oczywiście „Kurier W”.

/opr. R.L. foto: Organizatorzy, rl/

2 613 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Łochów: 15 lat w Unii Europejskiej

Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, 14 maja br. wziął udział w Konferencji „15-lecie Powiatu Węgrowskiego w Unii Europejskiej”, zorganizowanej przez Ewę Besztak...

Zamknij