ggg ggg ggg

„A nas dziś duma roznosi, że nasza szkoła imię twe nosi – Armio Krajowa…” (21.02.2012)

W ubiegły wtorek, 14 lutego dokładnie w 70. rocznicę powstania Armii Krajowej, w niezwykle wzruszającej, pełnej patriotyzmu atmosferze, Zespół Szkół w Starych Załubicach (gm. Radzymin) obchodził Święto Szkoły.
Trudno byłoby znaleźć pod Radzyminem sołectwo bardziej związane z niepodległościowym podziemiem niż Załubice. Ta spokojna wioska nad Rządzą podczas II wojny światowej stanowiła prawdziwe zaplecze dla radzymińskiej Armii Krajowej. Mieszkańcy Załubic ochoczo wstępowali w jej szeregi, zasłynęli odwagą i poświęceniem. Całe rodziny udzielały pomocy partyzantom, którzy w rejonie wsi nie tylko ukrywali broń ale i przyjmowali alianckie zrzuty. W suwerennej III Rzeczpospolitej, spadkobiercami tych chlubnych, patriotycznych tradycji stała się Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Gimnazjum im. Anieli Janusz ps. „Jagoda”. Warto nadmienić, iż placówka w Starych Załubicach ma bogatą historię.

Wobec powyższego przypomnijmy kilka kluczowych dat, które miały znaczenie dla jej rozwoju: W roku 1914 powstała 3-klasowa szkoła powszechna, w roku 1946 szkoła wznowiła swoją działalność po zakończeniu II wojny światowej w dwóch drewnianych budynkach. W 1968r. oddano do użytku budynek szkoły tzw. „tysiąclatkę”. W 1989 r. oddano do użytku nowe pawilony szkolne, zaś rok później dokonano uroczystego poświęcenia  szkoły. W 1991 r. szkole podstawowej nadano imię Armii Krajowej. W 1999 r. w Załubicach utworzono trzyletnie Gimnazjum, a trzy lata później Szkoła Podstawowa im. AK i Gimnazjum połączone zostały w Zespół Szkół. W  2004 r. Szkoła obchodziła 90-lecie swojego istnienia, rok później odbyło się uroczyste otwarcie nowej sali gimnastycznej. W  2007 r. ostatecznie przypieczętowano związki ZS z AK nadając Gimnazjum imię Anieli Janusz ps. „Jagoda” – Żołnierza Armii Krajowej. Uczniowie Zespołu Szkół w Starych Załubicach stali się godnymi kustoszami narodowej pamięci o „żołnierzach wyklętych”, o czym można było przekonać się podczas wtorkowych obchodów. Młodzież zaprezentowała wspaniały program artystyczny, w którym przypomniane zostały najpiękniejsze pieśni partyzanckie i żołnierskie, oraz wiersze poświęcone Armii Krajowej. Wśród zgromadzonej w sali gimnastycznej zasłuchanej publiczności, znalazło się wielu znakomitych gości, których na wstępie w imieniu swoich wychowanków powitał dyrektor placówki pan Edward Biernacki. Nie zabrakło proboszcza parafii św. Stanisława w Nowych Załubicach ks. Feliksa Chudzika, który wraz ze zgromadzonymi odmówił modlitwę w intencji żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość zaszczycili swą obecnością również: burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski, wraz z wiceburmistrzem Andrzejem Siarną, przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka wraz z zastępcami Pawłem Dąbrowskim i Mirosławem Fabisiakiem, radna Krystyna Pałaszewska, przedstawiciele radzymińskiego koła ŚZŻAK panowie: Ryszard Zachej i Jerzy Berta, dyrektor ROKiS i radny powiatowy Mirosław Jusiński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nieporęcie Bogusława Oksza -Klossi, dyrektor ZDZ w Radzyminie Jerzy Stwora, przewodnicząca Rady Rodziców przy Zespole Szkół w Starych Załubicach Hanna Skrzypczak, oraz historyk Władysław Kolatorski. Każdy z gości otrzymał wzruszający upominek – pieczołowicie wykonaną przez uczniów symboliczną, biało czerwoną opaskę z kotwicą – symbolem Polski Walczącej. Każdy z gości dostąpił również zaszczytu towarzyszenia delegacji szkolnej podczas ceremonii złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem Armii Krajowej, usytuowanym na dziedzińcu przed szkołą.


Na szczególną uwagę zasługuje w tym miejscu fakt, iż 70-ta rocznica powstania największej konspiracyjnej armii w okupowanej Europie uczczona została przez młodzież z Załubic na kilka sposobów. Uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej oddali cześć bohaterom kunsztownym wykonaniem staropolskiego poloneza. Z kolei, uczniowie Gimnazjum zamanifestowali swą troskę o przyszłość ojczyzny widowiskiem o tematyce ekologicznej. Zarówno młodsi jak i starsi wychowankowie ZS wzięli udział w okolicznościowych konkursach, które przygotowali nauczyciele: Anna Burza, Waldemar Wiśniewski, Katarzyna Brzozowska i Monika Chudzik. W trakcie wtorkowej uroczystości odbyła się ceremonia wręczenia nagród finalistom. W konkursie plastycznym pt. „symbole Armii Krajowej” nagrodzeni zostali: Natalia Bylak z kl. IV i Kornelia Wiśniewska z kl. I A – I miejsce , Patrycja Nagrodzka z kl. IV i Dominik Zgoliński z kl. I A – II miejsce, Paulina Nałęcz z kl. V i Piotr Pyśkiewicz z kl. I A – III miejsce. Natomiast w szkolnym konkursie historycznym – Armia Krajowa zwyciężyła Patrycja Kowal z kl. I gimnazjum, II miejsce otrzymała Katarzyna Jacko z kl. VI, zaś III miejsce Paweł Sasin z kl. I gimnazjum oraz Arkadiusz Wiśniewski z kl. III gimnazjum. W szkolnym konkursie wiedzy o historii szkoły laureatami zostali:  Maciej Trawicki z kl. I gimnazjum i Klaudia Dąbrowska z kl. II gimnazjum oraz Marta Rosłon z kl. IV i Natalia Pisarek z kl. V. Natomiast w konkursie ekologicznym zwyciężyli Dominik Dachniewski z kl. V i Martyna Skóra z kl. III gimnazjum, II miejsce uzyskał Paweł Wypyski z kl. III gimnazjum, zaś Paweł Sasin z kl. I gimnazjum otrzymał III miejsce. Wszystkim wymienionym laureatom gratulujemy! Ostatnim akcentem we wtorkowym programie uroczystości była żywa lekcja historii, podczas której najmłodsze pokolenie patriotów znad Rządzy miało okazję przymierzyć historyczne mundury i dotknąć zabytkowych militariów. (Co istotne, nierzadko identycznych z tymi, przy użyciu których „żołnierze wyklęci” walczyli o naszą Wolność).          Rafał S. Lewandowski

7 434 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
RAZEM przeciw… (21.02.2012)

W ubiegłą środę, 15 lutego odbyło się spotkanie inicjatorów powołania do życia Stowarzyszenia RAZEM. Udział w nim wzięli głównie członkowie...

Zamknij