ggg ggg ggg

Premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w radzymińskiej „Stalowej Jedynce”

W ubiegły piątek, 8 listopada społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, miała zaszczyt gościć premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu RP wyróżnił „Stalową Jedynkę”, wybierając ją spośród ponad 19 tys. placówek oświatowych w Polsce, na miejsce wspólnego odśpiewania z uczniami „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do Hymnu”.

Wizyta Prezesa Rady Ministrów w słynącej z patriotycznego kształcenia młodzieży radzymińskiej „Stalowej Jedynce”, była wyjątkowym wyróżnieniem i zaszczytem zarówno dla uczniów i nauczycieli, jak też mieszkańców Radzymina.
Znaczenie tego wydarzenia jest tym większe, iż była to pierwsza oficjalna wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Mieście Cudu nad Wisłą. Na dodatek odbyła się nieprzypadkowo, bo w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości – ostatnich wypadających przed przyszłoroczną 100. rocznicą wielkiego zwycięstwa nad bolszewikami w ramach Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Spotkanie premiera z radzymińską młodzieżą oraz społecznością szkolną miało nie tylko charakter symboliczny i uroczysty, ale też przebiegło w niezwykle serdecznej atmosferze.
Gospodarzem uroczystości była Dyrektor Szkoły pani Elżbieta Jeleń, która tuż po godzinie 11-ej powitała ważnego gościa w progach „Stalowej Jedynki”. Pan Premier otrzymał od delegacji uczniów kwiaty, a następnie poproszony został o przejście do sali gimnastycznej, gdzie oczekiwali na niego wraz z młodzieżą, rodzicami, nauczycielami i mediami także współgospodarze uroczystości: Mazowiecki Wicekurator Oświaty p. Danuta Skrzypek, Starosta Wołomiński p. Adam Lubiak, Wicestarosta p. Robert Szydlik, członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego p. Paweł Dąbrowski, Wiceburmistrz Radzymina p. Krzysztof Dobrzyniecki oraz goście: p. Krzysztof Kotela-Cios – członek Rady Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej, p. Agnieszka Wardakowska – Przewodnicząca Rady Rodziców, podinsp. Rafał Trzaskoma – Komendant KP Radzymin, radni miejscy i przyjaciele szkoły. Witając wszystkich zgromadzonych, pani dyrektor Elżbieta Jeleń powiedziała:
– Dzisiejsze spotkanie to ukłon dla naszej Ojczyzny, dla naszej wolności. 11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, symbol wiary, symbol zwycięstwa.
Dzisiaj od Was, młodzi ludzie nie oczekujemy poświęcenia i oddania życia. Dziś patriotyzm to szacunek do godła, hymnu, polskiej mowy i polskiej historii. Wyrażając szacunek do symboli narodowych, wyrażamy szacunek do każdego Polaka.
Myślę, że ojcowie naszej wolności patrzą na nas z góry i oceniają, co robimy z krajem, który nam dali, krajem wolnym. Co robimy? Otóż, dzisiejsze spotkanie jest na to odpowiedzią.
Dzisiaj z Wami spotkał się premier Rzeczypospolitej Polskiej, przyjechał do szkoły, do dumnego miasta Cudu nad Wisłą – do Radzymina. I dzisiaj my wszyscy przerabiamy w swoich sercach i swoich umysłach to, co przeżyli tamci bohaterowie. Takim podsumowaniem mogą być słowa św. Jana Pawła II, który mówił: „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę”.
Szanowni Państwo, obok uczniów stoją moi wspaniali nauczyciele, którzy wkładają wielki wysiłek, by przygotować dzieci do pełnienia różnych ról, ale przede wszystkim uczą je, jak być dobrym Polakiem, jak nie stanąć przeciwko swojej rodzinie, nie stanąć przeciwko swojej Ojczyźnie. Dokładają wszelkich starań, by móc powiedzieć za, niedługo błogosławionym, wielkim Polakiem i patriotą – kardynałem Stefanem Wyszyńskim: „Dla mnie po Bogu największa miłość, to Polska” – podkreśliła p. Elżbieta Jeleń, dopowiadając następnie za bł. Bronisławem Markiewiczem, że „nie wystarczy kochać Ojczyznę, trzeba jeszcze dla niej uczyć się i pracować”.
– Panie Premierze, Szanowni Państwo, myślę, że dzisiaj pokażemy, że my uczymy się i pracujemy śpiewająco – zakończyła Pani Dyrektor Elżbieta Jeleń, a chwilę później uczniowie wraz z premierem i gośćmi odśpiewali Hymn Państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”.
Poproszony o zabranie głosu premier Mateusz Morawiecki zwracając się do zgromadzonych, powiedział: „Bardzo dziękuję za zaproszenie na ten wzruszający moment. Na tę chwilę, kiedy wspólnie, razem mogliśmy odśpiewać Mazurek Dąbrowskiego. Stojąc blisko dzieci słyszałem, jak energia śpiewania rośnie. Bardzo piękne to było, kiedy z młodych gardeł ta pieśń wzbierała i brzmiała coraz głośniej, coraz piękniej”.
– Tak, jak powiedziała Pani Dyrektor musimy pamiętać o tym, że jesteśmy pewną sztafetą pokoleń, że nie byłoby tej naszej dzisiejszej wolności bez walki, która toczyła się sto i ponad sto lat temu – przypomniał premier odnosząc się także do tego, jak wielką wartością jest wolne państwo i jednocześnie podkreślając, że dzieci z każdym kolejnym rokiem swojego życia są tego coraz bardziej świadome. Jednocześnie szef rządu pokreślił, że musimy budować przyszłość naszego kraju w taki sposób, aby Polska stawała się coraz lepszym miejscem do życia dla wszystkich Polaków.
– Silna Ojczyzna, świadoma swoich celów oraz wartości, służy umocnieniu siły moralnej i materialnej całego narodu – powiedział Mateusz Morawiecki. Przypomniał przy tym, że „patriotyzm oznacza miłość do własnego narodu, a nie nienawiść do innych narodów”.
– Dziękuję bardzo tej szkole w Radzyminie. Rzeczywiście, Radzymin to miejsce niezwykle szczególne. Miejsce Cudu nad Wisłą. Miejsce, któremu zawdzięczamy, można powiedzieć, naszą niepodległość. I dlatego życzę wszystkim uczniom w Radzyminie, ale również w całej Polsce, żebyście chcieli być Polakami. Żeby w waszych duszach, w waszych sercach, w waszych umysłach dźwięczała ta fraza: że warto być Polakiem. Warto i trzeba być Polakiem, bo to jest zobowiązanie wobec tej pięknej przeszłości, ale również zobowiązanie wobec przyszłości – powiedział na zakończenie premier Mateusz Morawiecki.
Po wystąpieniu Pana Premiera zgromadzeni wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego chóru pod dyrekcją p. Iwony Kalickiej. Uczniowie pięknie zaśpiewali: „Rotę”, „Pieśń obozową”, a także utwory „Ojczyzno ma” i „Orzeł biały”. W rolę konferansjera podczas koncertu wcielił się po mistrzowsku uczeń kl. Vc Piotr Łapiński.
Po zakończeniu uroczystości uczniowie „Stalowej Jedynki” mieli też okazję do wspólnego zdjęcia z premierem Mateuszem Morawieckim. Dzieci otoczyły ważnego gościa tłumnie, a Mateusz Morawiecki przez dłuższy czas serdecznie ściskał wyciągnięte ku niemu dziecięce dłonie, gawędził z uczniami i cierpliwie pozował do pamiątkowych zdjęć i selfie.
Wizyta szefa polskiego rządu była oczywiście tego dnia najważniejszym, ale nie jedynym wydarzeniem w szkole. W ramach obchodów Narodowego Dnia Niepodległości odbyła się okolicznościowa akademia. Koło Historyczne „Wiarus” przygotowało wystawy o tematyce niepodległościowej, a szkolna biblioteka zorganizowała prezentację książek i albumów o Polsce.
Równolegle z wizytą premiera w „Stalowej Jedynce” hymn narodowy został odśpiewany we wszystkich szkołach na terenie gminy Radzymin, po czym liczne delegacje szkolne przeszły w tradycyjnym marszu patriotycznym spod gmachu ZSTZ na Cmentarz Poległych, aby tam oddać hołd bohaterom, którzy oddali życie za niepodległość Ojczyzny.
Wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji wizyty premiera w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie należą się słowa szczególnego uznania. Było to wyjątkowe wydarzenie, które dzięki relacjom w mediach ogólnopolskich przyczyniło się do promocji miasta i szkoły nie tylko w całym kraju, ale także daleko poza jego granicami, o czym świadczą liczne gratulacje i życzliwe komentarze kierowane do dyrekcji szkoły, takie jak choćby ten nadesłany przez p. Mitchella Emila Lindner z Oakville ON. w Kanadzie:
„Po wysłuchaniu Pani przemówienia w TV Polsat w Dniu Niepodległości w szkole w Radzyminie, po raz pierwszy w swoim życiu zobaczyłem i usłyszałem coś, czego brakowało w Polsce od dawna. Ponieważ od 28 lat przebywam w Oakville Ontario Canada wychowując własne dziecko, które tutaj sie urodziło, a które uczęszczało do Szkoły Katolickiej w Oakville ON widziałem, jaki jest szacunek dzieci w Kanadzie do godła, hymnu i flagi, bo tak im wpajano i praktykowano w szkołach. (…) Podczas przemówienia w TV Polsat uzmysłowiłem sobie, jakie to piękne, co Pani powiedziała publicznie i skojarzyło mi się to z Kanadą czy USA. To jest bardzo ważne (…) Życzę uczniom w tej szkole w Radzyminie dużo sukcesów i wychowania w duchu szacunku do kraju, z którego pochodzą, bo to świadczy o ich tożsamości”.

/opr. R.S. Lewandowski,
foto: Grzegorz Jeleń, Paweł
Cybulski, Zbigniew Pachulski/

3 277 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Bal na 101 par…

VI Pułtuski Bal Niepodległościowy, który odbył się 9 listopada 2019 r. w Domu Polonii w Pułtusku (sala Maneż) zgromadził ponad...

Zamknij