ggg ggg ggg

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ząbkach

2020 rok stał się wyjątkowym czasem dla wszystkich Polaków. Właśnie teraz w dniach pomiędzy 13 a 16 sierpnia cała Polska uroczyście obchodzi 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku – składa hołd i upamiętnia zwycięską bitwę, która zdecydowała o powstrzymaniu bolszewickiej nawały skierowanej przeciw Polsce i Europie. Jest to również czas wyjątkowy w historii Ząbek – w trakcie obchodów odsłonięto nazwiska czterech z czterdziestu żołnierzy pochowanych na cmentarzu parafialnym w Ząbkach. Jak mówiła w trakcie uroczystości burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk: „Nasze ząbkowskie uroczystości nie mogą odbywać się w innym dniu, jak w właśnie 13 sierpnia – za wiele wydarzyło się tutaj tego dnia”. Obchody 100- lecia Bitwy Warszawskiej w Ząbkach objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Na obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. „Cudu nad Wisłą” w Ząbkach, które odbyły się w ubiegły czwartek, 13 sierpnia 2020 r. zaprosiła mieszkańców burmistrz Małgorzata Zyśk. Uroczystości rozpoczęto o godz. 18.00 – Mszą Św. w Kościele Św. Trójcy w Ząbkach z udziałem pocztów sztandarowych. Mszę koncelebrował ks. ppłk dr Ireneusz Biruś – proboszcz Parafii Wojskowej Warszawa – Rembertów wraz z ks. proboszczem parafii Św. Trójcy Dariuszem Korbikiem. Zaproszonych gości witał ks. Andrzej Ziarek – wikary parafii Św. Trójcy. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Miejski „Cantores Misericordiae” pod batutą Wojciecha Karasia, Chór Parafialny parafii Św. Trójcy w Ząbkach CARMINA pod przewodnictwem Adama Wiśniewskiego wraz z Orkiestrą Dętą Miasta Ząbki pod batutą Barbary Hijewskiej. Po opuszczeniu kościoła zebrani uczestniczyli w oficjalnym odsłonięciu murala ku czci ks. Ignacego Skorupki. Mural został namalowany na budynku pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1, a sponsorami muralu byli: sponsor główny – Janusz Tomasz Czarnogórski prezes Zarządu PWiK w Ząbkach Sp. z o.o., Paweł Góral z firmy Gór-Pis, Janusz Krajewski z hurtowni REAL-JK oraz Dariusz Drogowski z Monitoruj24. Po odśpiewanej przez Chór pieśni „Gaude mater” nastąpiło oficjalne odsłonięcie muraul na SP1. Wstęgę przecięła delegacja w składzie: Magdalena Helsztyńska – Stadnik wnuczka dr Helsztyńskiego, autora książki o ks. Skorupce, z okładki której przeniesiono mural na ścianę szkoły, Janusz Tomasz Czarnogórski prezes PWiK w Ząbkach, Agnieszka Piskorek – dyrektor SP1, Małgorzata Zyśk – burmistrz Ząbek. Mural został poświęcony przez ks. ppłk. dr. Ireneusza Birusia – proboszcza Parafii Wojskowej Warszawa – Rembertów. Tę część obchodów poprowadził Mirosław Sobiecki.
Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta prowadzeni kompanią honorową I Warszawskiej Brygady Pancernej oraz z Orkiestrą Dętą Miasta Ząbki pod pomnik na cmentarz parafialny, gdzie pod pomnikiem poległych w obronie Ojczyzny odbyła się oficjalna część sierpniowych uroczystości. Prowadzącym był Mirosław Sobiecki – społeczny doradca burmistrza ds. kultury, komendant strzelców ząbkowskich. Przy części organizacyjnej (ustawienia, wieńce) uczestniczyli strzelcy oraz harcerze.
Wśród zebranych na uroczystości witano m.in.: posła RP Piotra Uścińskiego, wicewojewodę mazowieckiego Artura Standowicza, przedstawicieli powiatu wołomińskiego: członka zarządu Grzegorza Siwka, wicestarostę Roberta Szydlika, burmistrz Małgorzatę Zyśk, wiceburmistrza Kamila Kowaleczkę, przewodniczącego Rady Miasta Waldemara Stacherę, ks. podpułkownika dr. Ireneusza Birusia – proboszcza Parafii Wojskowej z Warszawy – Rembertowa oraz księży proboszczów z ząbkowskich parafii oraz z parafii okolicznych, reprezentującego I Warszawską Brygadę Pancerną im. Tadeusza Kościuszki- podpułkownika Jacka Patrzyńskiego oraz kompanię honorową Wojska Polskiego pod dowództwem kapitana Piotra Majdańskiego, Orkiestrę Dętą Miasta Ząbki pod batutą Barbary Hijewskiej, Chór Miejsko – Parafialny Cantores Misericordiae, pod batutą Wojciecha Karasia oraz chór parafialny parafii Świętej Trójcy w Ząbkach Carmina pod przewodnictwem Adama Wiśniewskiego, radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich, kombatantów, burmistrzów i wójtów okolicznych miejscowości, dyrektorów szkół i pozostałych placówek miasta Ząbki i powiatu wołomińskiego, poczty sztandarowe wojska, szkół i innych organizacji oraz zebranych gości w tym przedstawicieli lokalnego biznesu i mieszkańców, strzelców oddziału Ząbki oraz dowódcę jednostki strzeleckiej Mirosława Sobieckiego.
Gościem honorowym obchodów była Pani Magdalena Helsztyńska-Stadnik wraz z mężem.
Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego przez Chór Miejski Cantores Misericordiae oraz zebranych na cmentarzu, z-ca burmistrza Miasta Ząbki Kamil Kowaleczko odczytał List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zostały również przekazane słowa zawarte w listach od: senator RP Jolanty Hibner (odczytał radny powiatu wołomińskiego Tomasz Kalata), wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła (odczytał wicewojewoda Artur Standowicz). Na temat obchodów i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz jej znaczenia dla współczesnych swoje refleksje przekazał poseł na Sejm RP Piotr Uściński, wicestarosta powiatu wołomińskiego Robert Szydlik oraz przewodniczący Rady Miasta Ząbki Waldemar Stachera.
Burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk odniosła się do znaczenia dla Ząbek wydarzeń, które z wielką siłą wiążą zdarzenia wojny polsko – bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej z miastem oraz całym regionem, wyliczając jednocześnie powody, dlaczego uroczystości ząbkowskie organizowane są właśnie 13 sierpnia:
„Szanowni Państwo, dziękuję Wam za to, że jesteście tu z nami, że pomimo utrudnionych warunków wynikających z panującej epidemii, zdecydowaliście się na udział w tej lokalnej ząbkowskiej uroczystości, wpisującej się w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy Cudu nad Wisłą.
Zdarza się, że jesteśmy pytani, dlaczego uroczystości w Ząbkach organizujemy w dniu 13 sierpnia, czy w ten sposób chcemy być w jakiś sposób pierwsi?
– Dokładnie 100. lat temu, 13 sierpnia 1920 roku, wmaszerowali do Ząbek akademicy z 236 pułku piechoty z idącym na czele kapelanem księdzem Ignacym Skorupką.
– Rozkaz wymarszu z Warszawy i dotarcia do Ząbek wskazywał właśnie na tę datę – na 13 sierpnia.
– To w tym dniu przez trzy godziny odpoczywali przy ząbkowskiej świątyni i ząbkowskiej szkole.
– To właśnie w tym dniu, tutaj w Ząbkach po raz ostatni publicznie ksiądz Ignacy wypowiedział prorocze słowa o dniu 15 sierpnia.
– To właśnie w tym dniu, tutaj w Ząbkach po raz pierwszy i jedyny, publicznie, ksiądz Ignacy złożył deklarację ochotnikom, że będzie z nimi na pierwszej linii frontu i będzie im udzielał rozgrzeszenia.
– To właśnie w tym dniu, trzech mieszkańców Ząbek wstąpiło w szeregi armii ochotniczej.
Nasze ząbkowskie uroczystości nie mogą odbywać się w innym dniu, jak w właśnie 13 sierpnia – za wiele wydarzyło się tutaj tego dnia.
Przed chwilą dokonaliśmy odsłonięcia nazwisk czterech z czterdziestu pochowanych w tej kwaterze żołnierzy. 100. lat czekali na to, by świat dowiedział się, gdzie są pochowani, ale to jest moim zdaniem najlepszy czas na to, by przywrócić o nich pamięć. Niestety, 36 to żołnierze nieznani i najprawdopodobniej tak już pozostanie na kolejne lata, ale tych czterech to symbol tego, że nawet 100. lat po zwycięskiej Bitwie Warszawskiej, przed nami żyjącymi jest jeszcze wiele pracy, którą musimy stale podejmować, aby upamiętniać i oddawać cześć Bohaterom roku 1920”.
Odsłonięcia tablicy z nazwiskami czterech z czterdziestu pochowanych w ząbkowskiej kwaterze żołnierzy, którzy odnieśli ciężkie rany w Bitwie Warszawskiej i zmarli w ząbkowskim szpitalu polowym nr 106, dokonała burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk.
Kolejnym punktem programu było odczytanie przez podporucznika Jerzego Barszczewskiego Apelu Poległych, a bezpośrednio po apelu nastąpiła salwa honorowa i odegranie sygnału „Baczność – Hasło Wojska Polskiego”.
Uroczystości zakończyło złożenie wieńców przez m.in.:
– w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej kwiaty składał zastępca burmistrza miasta Ząbki Kamil Kowaleczko,
– kwiaty złożył poseł na Sejm RP Piotr Uściński,
– w imieniu senator RP Jolanty Hibner kwiaty składał radny powiatu wołomińskiego Tomasz Kalata,
– kwiaty złożył wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz,
– w imieniu władz powiatu wołomińskiego kwiaty składali: członek Zarządu Grzegorz Siwek, wicestarosta Robert Szydlik, radny Sławomir Pisarczyk (więcej informacji na stronie Miasta Ząbki).

Następnie odegrano sygnał Wojska Polskiego – „Śpij Kolego”, a tuż po nim burmistrz Miasta Ząbki Pani Małgorzata Zyśk podziękowała wszystkim za udział w obchodach i zaprosiła gości do Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Piłsudskiego 35 na poczęstunek..

/KW/

4 926 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Odsłonięcie i poświęcenie odrestaurowanego Pomnika 28. Pułku Strzelców Kaniowskich

W miniony piątek, 14 sierpnia centralne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej przeniosły się do Wólki Radzymińskiej, gdzie samorządowcy Nieporętu i...

Zamknij