ggg ggg ggg

Jak co roku w Radzyminie
podziękowaliśmy Bohaterom
1920 roku za ocalenie Polski i Europy

Obchody 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie obfitowały w wydarzenia kulturalne, sportowe, historyczne i patriotyczno-religijne. Tak wielu atrakcji nie było w żadnej innej gminie. Kulminacyjnym punktem celebry, jak co roku, była uroczysta Msza Święta i Apel Poległych na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku.

Jak co roku, najważniejszym punktem w bogatym programie radzymińskich obchodów Cudu nad Wisłą i Święta Wojska Polskiego, była uroczystość patriotyczno-religijna na Cmentarzu Poległych, zorganizowana zgodnie z wieloletnią tradycją w dniu 15 sierpnia o godzinie 17.00.
Mszę Świętą pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bpa Jacka Grzybowskiego, koncelebrowali: dziekan radzymiński ks. prał. Stanisław Popis oraz proboszcz Sanktuarium Św. Jana Pawła II ks. prał. Krzysztof Ziółkowski.
Wspaniałą oprawę Liturgii zapewniła Radzymińska Orkiestra Dęta oraz obecność licznych Pocztów Sztandarowych szkół, organizacji oraz wszystkich jednostek OSP z terenu Gminy Radzymin.
Po zakończeniu wspólnej modlitwy nad mogiłami bohaterów, przyszedł czas na patriotyczną część uroczystości, którą zainaugurowało jak co roku, oczekiwane przez mieszkańców wprowadzenie pododdziału honorowego Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Po odegraniu hymnu państwowego rozpoczęła się oficjalna część obchodów z udziałem licznie przybyłych gości na czele z Wicepremierem, Ministrem Cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim, Posłem na Sejm RP Piotrem Uścińskim, Wojewodą Mazowieckim Mariuszem Frankowskim oraz Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem.
– Stajemy dziś w wyjątkowym momencie historii, aby uczcić 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. W tym dniu wspominamy jedno z największych wydarzeń w dziejach naszego narodu – wydarzenie, które zadecydowało nie tylko o losach Polski, ale i całej Europy. Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej stało się symbolem siły, niezłomności i determinacji Polaków. Udowodniono, że w obliczu największych zagrożeń naród polski potrafi się zjednoczyć, by bronić swoich wartości i granic. To zwycięstwo nie tylko ocaliło nasz kraj, ale również wyniosło Polskę na mapę Europy jako państwo, które nie ugnie się pod presją i będzie walczyć o wolność i niepodległość. Chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia żołnierkom, żołnierzom i pracownikom wojska. Niech Wasza służba zawsze będzie powodem do dumy, a duch Bitwy Warszawskiej niech będzie dla Was inspiracją i przypomnieniem, że siła tkwi w jedności, odwadze i miłości do Ojczyzny – zwrócił się do uczestników uroczystości Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
Honorowymi gośćmi tegorocznych obchodów Cudu nad Wisłą była delegacja z gromady Niemiszajewo na Ukrainie – gminy partnerskiej Radzymina.
Centralne uroczystości na radzymińskim Cmentarzu Poległych zakończył Apel Pamięci wraz z salwą honorową, po którym liczne delegacje wzięły udział w ceremonii złożenia wieńców na bratnich mogiłach Żołnierzy Polskich 1920 roku. Delegacja Policji złożyła kwiaty na mogile funkcjonariuszy Policji Państwowej z terenu powiatu radzymińskiego, poległych na służbie w dwudziestoleciu międzywojennym.
„W czwartek, 15 sierpnia wieczorem w Radzyminie podziękowaliśmy Panu Bogu i bohaterom 1920 roku za ocalenie Polski – naszej ukochanej Ojczyzny, a także całej Europy i Chrześcijańskiego Świata przed bezbożnymi barbarzyńcami ze wschodu” – podsumował w mediach społecznościowych Poseł Piotr Uściński.
„Dziś obchodzimy 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej, jednego z najważniejszych momentów w historii Polski. Szczególne miejsce w tej wielkiej bitwie zajmuje Radzymin – to tutaj, w sierpniu 1920 roku, polscy żołnierze zatrzymali bolszewicką ofensywę, broniąc nie tylko naszej niepodległości, ale także całej Europy przed komunistycznym zagrożeniem. Pamiętając o tamtych wydarzeniach, oddaliśmy hołd wszystkim, którzy walczyli i zginęli za naszą Ojczyznę. To dzięki nim możemy dziś cieszyć się wolnością. Niech ta rocznica będzie dla nas wszystkich przypomnieniem, jak cenne są wartości, o które walczyli nasi przodkowie – niepodległość, suwerenność i jedność narodu” – podkreślił Marszałek Adam Struzik.
Politycy różnych frakcji, samorządowcy i mieszkańcy – jak co roku wspólnie oddali hołd Bohaterom dając dobry przykład podczas pięknej uroczystości w Radzyminie. Nie popisała się natomiast artystka występująca wieczorem na radzymińskim rynku, w charakterze tegorocznej gwiazdy 15 sierpnia. Trudno powiedzieć w jakim celu afiszowała się na scenie z tęczową flagą, jeżeli nie po to, aby obrazić w dniu święta państwowego i kościelnego uczucia niejednego radzyminiaka. (Może władze Miasta Cudu nad Wisłą wypłacając piosenkarce honorarium za występ powinny także podarować na pamiątkę piękną flagę Radzymina z Okiem Opatrzności? 😉

/R.S. Lewandowski;
foto: Grzegorz Jeleń/

107 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
W hołdzie Bohaterom walk
pod Kuligowem 1920 r.

W środę, 14 sierpnia delegacja władz samorządowych Gminy Dąbrówka na czele z Wójtem Zenonem Zadróżnym złożyła kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym...

Zamknij